Të gjitha lajmet

AUGSBURG

Thyen rregullat e karantinës, mungon në ndeshjen e rikthimit nesër

Foto: TheNational

Thyen rregullat e karantinës, mungon në ndeshjen e rikthimit nesër

15 May, 2020 @23:49

Bundesliga rifillon stinorin nesër, për tu bërë e para ndër ligat më të forta në botë që rikthen stinorin 2019/20 në pandemi.

Mirëpo, pse Gjermania është Gjermani dhe pse fillon Bundesliga - arsyeja është respektimi i jashtëzakonshëm i rregullave.

E kjo ka bërë që trajneri i Augsburgut, Heiko Herrlich, për shkak të mosrespektimit të rregullave të karantinës të dënohet me mospjesëmarrje në ndeshjen e ekipit që luan nesër.

Herrlich në konferencë për shtyp ka bërë të ditur arsyet dhe ka pranuar gabimin që e ka bërë.

“Bëra gabim pasi që dola nga hoteli. Edhe pse i respektova rregullat e higjienës, kjo nuk më arsyeton mua pasi që e kisha të ndaluar të dalë nga hoteli ku qëndronim. Unë këtu bëra gabim dhe nuk mbrojta rol-modelin e një sportisti për ekipin tim dhe adhuruesit e saj,” ka thënë ndër të tjera Herrlich, dikur lojtar i Borussia Dortmundit.

Në pyetjen e gazetarëve pse u desht të dilte nga hoteli, Herrlich tha: “Nuk kisha pastë të dhëmbëve dhe shkova deri në supermarket.”

Augsburg që është në rrezik nga rënia prej Bundesligës, nesër prej orës 15:30 pret Wolfsburgun në shtëpi.

POKAL

Kupa e Gjermanisë, cakton datat deri në finale

12 May, 2020 @0:33

Federata e Futbollit të Gjermanisë (DFB) ka caktuar datat për vazhdim të garave të Kupës. Të hënën në mbledhje…

SPORT BILD

Milot Rashica në radar të Liverpoolit

6 May, 2020 @23:57

Largimi i Milot Rashicës nga Werder Bremeni këtë verë po shihet si punë e kryer, njofton Sport Bild sot. …

DRITA E GJELBËR

Qeveria lejon, Bundesliga rifillon

6 May, 2020 @15:36

Bundesliga mund të rifillojë stinorin kah fundi i muajit maj pasi që qeveria gjermane i dha leje për rikthim në…

LEROY SANE

Sane pajtohet, bëhet i Bayernit

6 May, 2020 @15:08

Futbollisti ofanziv i Manchester Cityt, Leroy Sane, është pajtuar që të nënshkruar kontratë pesë vjeçare me Bayern Munchenin, ka bërë…

3 SKUADRA DEKLAROHEN

Milot Rashica negativ në coronavirus

2 May, 2020 @22:11

Tre skuadra të Bundesligës kanë bërë të ditura zyrtarisht se nuk kanë asnjë të infektuar nga coronavirusi sot. Eintracht…

Të gjitha lajmet nga Bundesliga