Të gjitha lajmet

KICKER

13 nga 36 klubet profesionale para bankrotit këtë stinor

13 nga 36 klubet profesionale para bankrotit këtë stinor

4 April, 2020 @16:07

Situata ekonomike në shumë klube të Bundesligës dhe Bundesligës 2 është shumë më dramatike sesa që mendohej në fillim.

Kështu nis artikullin e sotmë gjermanja prestigjioze Kicker, që tregon se 13 klube profesionale nga 36 janë para bankrotimit financiar këtë stinor për shkak të pandemisë coronavirus.

Dymbëdhjetë klube veçse janë në rrezik të madh karshi pagesave të punonjësve të tyre.

Shifrat u bënë të ditura në mbledhjen e 36 klubeve të enjten, në video-konferencë.

Shtatë klube nga Bundesliga 2 që në fund të majit mund të shpallin bankrotimin nëse ndeshjet nuk zhvillohen dhe nëse nuk pranojnë pagesën nga partnerët medial të tyre që distribuohet nga DFL (liga e futbollit gjerman). Kësti i fundit nga kontrata me transmetuesit për stinorin 2019/20 vjen në maj. Dy klube tjera në Bundesliga 2 që në fillim të qershorit duhet të dorëzojnë dokumentacionin e bankrotimit zyrtar.

Një klub i Bundesligës është në rrezik të madh, pasi që mund të kryejë obligimet ndaj punonjësve vetëm deri në maj. Tre klube tjera nga Bundesliga pritet të raportojnë borxhe në pagesa që në qershor.

Bankrotimi nuk mund të evitohet për të gjitha këto, nëse ndeshjet nuk nisin në fillim të muajit maj.

Kicker ka kuptuar gjithashtu se në rast të bankrotimit, është vendosur që të minusohen nga tre pikë prej nëntë siç shkruan në rregullore për stinorin e radhës.

HANSI FLICK

Bayern vendos për trajnerin deri më 2023

Screenshot: fcbayern.com

4 April, 2020 @14:34

Rekord kampioni i Gjermanisë, Bayern Munchen, ka bërë të ditur se ka arritur marrëveshje me trajnerin aktual të skuadrës për…

JEROME BOATENG

Boateng thyen rregullat e karantinës, Bayern e dënon

2 April, 2020 @19:34

Bayern Munchen e dënoi mbrojtësin e skuadrës Jerome Boateng, i cili ka thyer rregullat e karantinës duke u larguar nga…

VALDRIN MUSTAFA

Reprezentuesi U21 shërohet nga coroanvirusi

27 March, 2020 @15:35

Përmes një njoftimi në faqen zyrtare të Federatës së Futbollit të Kosovës në Instagram, është bërë e ditur se reprezentuesi…

INICIATIVA WE KICK CORONA

Lewandowski jep 1 milionë euro për luftimin e coronavirusit

21 March, 2020 @20:43

Ylli polak i Bayern Munchenit, Robert Lewandowski, ka kontribuuar me 1 milionë euro në luftën kundër coronavirusit. Bashkëlojtarët e…

FALIN RROGAT

Futbollistët e Gladbachut falin rrogat për të ndihmuar klubin

20 March, 2020 @15:13

Futbollistët e ekipit të Bundesligës, Borussia Monchengladbach kanë ofruar pagat e tyre për t’i ndihmuar klubit, ruajtjes së vendeve të…

Të gjitha lajmet nga Bundesliga