Të gjitha lajmet

SONTE, LEGIA - PRISHTINA

A do të arrijnë historinë në BCL për ekipet kosovare?

Foto: KBPrishtina/fb

A do të arrijnë historinë në BCL për ekipet kosovare?


20 September, 2019 @11:01

Dueli i kthimit luhet sonte. Ekipi kampion i Kosovës, KB Prishtina, është mysafire në kryeqytetin polak, Varshavë, ku e pret Legia.

Polakët fituan ndeshjen e parë në Prishtinë, duke e mposhtur ekipin bardhekaltër me dy pikë epërsi në fund, për të pasur avantazhin minimal për ndeshjen e kthimit.

Prishtina, asnjëherë nuk ka arritur të kalojë raundin e parë kualifikues të Ligës së Kampionëve të basketbollit. Kjo është hera e tretë që kampionët e Kosovës marrin pjesë në këtë garë dhe mundësia e tretë që të arrijnë një kthesë historike si për klubin, ashtu edhe në histori të basketbollit vendor.

Basketball Champions League është në stinorin e katërt të historisë së shkurtër të saj, ndërsa Prishtina po merr pjesë për herë të tretë.

Herën e parë 2017/18 Prishtina nuk kishte arritur të kalonte pengesën belloruse, Tsmoki Minsk nga të cilët ishte mposhtur në të dyja ndeshjet, 50-57 dhe 74-89.

Në stinorin e kaluar 2018/19 përjetoi shokun më të madh. Pas fitores me 20 pikë dallim në Prishtinë 84-64, u mposht nga ekipi holandez Groningen 80-55 për tu eliminuar.

E kësaj radhe, rivali polak ka 2 pikë epërsi nga dueli i parë. Ajo që dihet, është se Prishtina nuk ka fituar si mysafir asnjëherë në BCL.

E këtë, kësaj radhe duhet ta arrijnë, me së paku 3 pikë epërsi, ashtu që grupi i lojtarëve të këtij stinori të hyjë në histori të klubit.

Forma e mirë e Dardan Berishës, Fahro Alihodzicit dhe loja e Mikaile Tmusicit - mund t’i hapin Prishtinës këtë rrugë, në përballjen që nis në ora 20:00 sonte.

Ndeshja do të transmetohet direkt në kanalin YouTube të kësaj lige, linkun e së cilës do ta publikojmë më vonë.


REPREZENTACIONI

Kosova me ngritje të madhe në FIBA renditje

Përfaqësuesja/Kina 2019

Kosova me ngritje të madhe në FIBA renditje

19/09/19 @ 12:38

PAS NDESHJES

Basketball Champions komenton humbjen e Prishtinës

FBK Superliga/International

Basketball Champions komenton humbjen e Prishtinës

18/09/19 @ 14:36

PRISHITINA - LEGIA WARSZAWA

Prishtina ia dhuron ndeshjen në çerekun e fundit

FBK Superliga/International

Prishtina ia dhuron ndeshjen në çerekun e fundit

17/09/19 @ 21:58

CHAMPIONS LEAGUE

Ç3: +8 për Prishtinën

FBK Superliga

Ç3: +8 për Prishtinën

17/09/19 @ 21:21

CHAMPIONS LEAGUE

Prishtina vs. Legia, mbyllet pjesa e parë

FBK Superliga/International

Prishtina vs. Legia, mbyllet pjesa e parë

17/09/19 @ 20:52

PRISHTINA - LEGIA

Prishtina vs. Legia, pesëshet startuese

FBK Superliga/International

Prishtina vs. Legia, pesëshet startuese

17/09/19 @ 19:58

TRANSMETIM

Livestream: Prishtina - Legia Warszawa

FBK Superliga/International

Livestream: Prishtina - Legia Warszawa

17/09/19 @ 17:57

BILETAT

Dalin në shitje biletat Prishtina-Legia

FBK Superliga/International

Dalin në shitje biletat Prishtina-Legia

17/09/19 @ 15:22

FINALET E PARA

Një javë para Superkupës

FBK Superliga/FBK Liga e Femrave

Një javë para Superkupës

17/09/19 @ 14:05

TË LIRË

FIBA largon zyrtarisht dënimin e Pejës

FBK Superliga/Balkan League/International

FIBA largon zyrtarisht dënimin e Pejës

17/09/19 @ 13:58

FENERBAHÇE

Fenerbahçe zyrtarizon Mesut Ozilin

International

Fenerbahçe zyrtarizon Mesut Ozilin

24/01/21 @ 15:32

KBF TREPÇA - KBF PRISHTINA

KBF Prishitna e pamëshirshme ndaj KBF Trepçës

FBK Liga e Femrave

KBF Prishitna e pamëshirshme ndaj KBF Trepçës

24/01/21 @ 14:54

SUPERLIGA TURKE

Bytyqi zëvendësohet me Cikalleshin, Konya barazon

International

Bytyqi zëvendësohet me Cikalleshin, Konya barazon

24/01/21 @ 14:49

TURQIA

Arb Manaj 46 minuta, skuadra e tij fiton

International

Arb Manaj 46 minuta, skuadra e tij fiton

24/01/21 @ 14:45

KBF TREPÇA - KBF PRISHTINA

Me 46 pikë epërsi mbyllet pjesa e parë

FBK Liga e Femrave

Me 46 pikë epërsi mbyllet pjesa e parë

24/01/21 @ 13:48

STARTING FIVE

Pesëshet e para: KBF Trepça - KBF Prishtina

FBK Liga e Femrave

Pesëshet e para: KBF Trepça - KBF Prishtina

24/01/21 @ 12:58

TURQIA

Rashani përshëndet tifozët e ekipit të tij të ri

International

Rashani përshëndet tifozët e ekipit të tij të ri

24/01/21 @ 11:00

BULLS - LAKERS

Davis me 13,000 pikë, Lakers pa humbje si mysafir

NBA

Davis me 13,000 pikë, Lakers pa humbje si mysafir

24/01/21 @ 09:26

REKORD

Curry kalon legjendën Reggie Miller

NBA

Curry kalon legjendën Reggie Miller

24/01/21 @ 09:21

TRANSFER

Armando Sadiku shkon larg, transferohet në Bolivi

Kombëtarja/International/Sportistë shqiptarë në botë

Armando Sadiku shkon larg, transferohet në Bolivi

24/01/21 @ 09:19


Të gjitha lajmet nga