Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

DY GOLA TË BUKUR NË BERNABEU

DeBruyne barazoi - beteja e parë, pa fitues!

DeBruyne barazoi - beteja e parë, pa fitues!


9 May, 2023 @22:50

Dy gola të bukur u shënuan në përballjen e parë gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve ndërmjet dy ekipeve të fuqishme, ndërsa Vini Jr i dha epërsinë Real Madridit në minutën e 36 të ndeshjes me gol të bukur, pas një vrapi fantastik të Ed Camavingas, e në pjesë të dytë Ilkay Gundogan duke mbrojtur topin në zonë të madrilenëve, gjeti Kevin de Bruynen që lëshoi torpedon e pandalshme për Thibaut Courtoisin, deri atëherë të pamposhtur. Real Madrid 1-1 Manchester City [Vinicius Jr. 36’ - Kevin de Bruyne 67’].

Camavinga

Dueli i kthimit luhet në Etihad më 17 maj, ndërsa skuadrat e Carlo Ancelottit dhe Pep Guardiolës do të kërkojnë finalen e Ligës së Kampionëve. I pari për të mbrojtur titullin të fituar në stinorin e kaluar, i dyti për rikthim në finale pas një stinori pa të. Sa i përket sulmuesve të skuadrave, Karim Benzema u duk më shumë tentoi dhe të krijonte, ndërsa Erling Haaland në anën tjetër ishte krejtësisht i mbuluar dhe përkundër vrapimeve të tij, pos njëherë, mbrojtja e Realit s’e lente të arrinte te topi. Përndryshe, ky është dueli i parë ku me ekipet e tyre Ancelotti dhe Guardiola barazojnë, derisa verdiktin e lojës e dhanë me gola të bukura dy super-lojtarë të super-trajnerëve. Në fund, belgu De Bruyne u zgjodh edhe lojtari më i mirë i ndeshjes.

Vinicius

E veçanta e lojës, Guardiola në këtë duel nuk ndërroi asnjë lojtar dhe ndeshjen ashtu siç e nisi dhe e përfundoi, me 11-shen startuese. Kurse Ancelotti ndërrimet i bëri pas minutës së 80 të ndeshjes, duke futur në lojë Asension, Tchouamenin dhe Nachon, në vend të Rodrygos, Kroosit dhe Modricit, përkatësisht.

NOTAT E FUTBOLLISTËVE (via Eurosport):

Real Madrid: Courtois 7, Camavinga 7, Alaba 7, Rudiger 8, Carvajal 6, Modric 6, Kroos 7, Valverde 8, Vinicius 7, Benzema 6, Rodrygo 6. Rez.: Asensio 5, Tchouameni 6, Nacho n/a.
Manchester City: Ederson 6, Walker 7, Stones 6, Dias 7, Akanji 5, Gundogan 6, Rodri 7, De Bruyne 8, Silva 7, Grealish 6, Haaland 5. Pa rez.


 
Të gjitha lajmet nga Champions League