Të gjitha lajmet

GARAT EVROPIANE

FFK konfirmoi opsionin që i treti mund të dalë në Evropë

FFK konfirmoi opsionin që i treti mund të dalë në Evropë

3 April, 2020 @0:06

Coronavirusi po ndikon në çdo gjë, e së fundi sa i përket futbollit, është parë edhe opsioni i mosmbajtjes së mëtutjeshme të garave të Kupës së Kosovës.

Pas njoftimit të BBC Sport se garat e Kupës mund të mos mbahen në disa vende për të përfunduar ligat përkatëse, edhe FFK ka konfirmuar të njëjtën.

Siç dihet, prej stinorit 2020/21 nga Kosova në gara evropiane do të shkojnë tre skuadra, e jo dy siç ka qenë deri tash.

Kampioni ka shkuar në kualifikime të Ligës së Kampionëve, ndërsa fituesi i Kupës në kualifikime për Europa Ligë.

Në fuqi për Kosovën është vendimi që kampioni të shkojë në kualifikime të Ligës së Kampionëve, ndërsa fituesi i Kupës dhe nënkampioni në kualifikime për Europa Ligë.

E në një bisedë me Koha.net sekretari i përgjithshëm i FFK-së, Eroll Salihu, ka bërë të ditur se nëse nuk zhvillohen garat e Kupës më tej, do të shkojnë tre skuadrat e para të Superligës.

Kampionia në Ligë të Kampionëve, ndërsa dy ndjekësit në kualifikime për Europa Ligë.

Aktualisht tre vendet e para në Superligë janë të “kapura” nga Ballkani lider dhe ndjekësit Drita dhe Gjilani.

FFK ende nuk ka marrë vendim se kur do të vazhdojnë garat e futbollit në vend.

Deri në fund të stinorit kanë mbetur edhe 11 xhiro në Superligë. Ndërsa Kupa ka mbetur në gjysmëfinale të saj.

STINORI 1999/2000

Tabelat përfundimtare 1999/2000 të Ligave të Dyta të Kosovës

Foto nga arkivi i Brahim Vojvodës, sulmuesit të KF Drenica

6 April, 2020 @14:58

Ishte sezoni i parë i pasluftës në Ligë të Dytë të Kosovës, që në fakt ishin dy. Liga e Dytë…

TOP 10

Laureatët e vitit 2000 nga FFK

6 April, 2020 @0:12

Në stinorin e parë të pasluftës në Kosovë dhe pas shpalljes së Prishtinës kampione të Kosovës, e Gjilanit fitues të…

TOP GOLASHËNUESIT 1999/2000

Golashënuesit më të mirë të stinorit 1999/2000

5 April, 2020 @23:46

Në sezonin në të cilin Prishtina u bë kampione e parë e pasluftës në Kosovë, kujtojmë edhe listën e golashënuesve…

KAMPIONATI I KOSOVËS 1999/2000

Tabela përfundimtare e Superligës së Kosovës 1999/00

Foto nga arkivi

5 April, 2020 @23:10

Kampionati i parë i pasluftës në Kosovës kishte nisur mbarë dhe morrën pjesë 18 skuadra në elitë, që atëherë quhej…

FERIZAJ

Katër muaj pa paga!

Foto: KFFerizaji/fb

5 April, 2020 @15:52

Tashmë edhe zyrtarisht skuadra që po lufton për mbijetesë në Superligë, Ferizaji, ka dalë me njoftim se futbollistët nuk kanë…

Të gjitha lajmet nga FFK Superliga