Të gjitha lajmet

SHKMA

Historike: Kosova pranohet në EMF!

Foto: SHKMA

Historike: Kosova pranohet në EMF!


Teksti: SHKMA

27 October, 2020 @15:15

Që nga sot, Kosova është anëtare e EMF (European Minifootball Federation).

Lajmi u bë i ditur nga Shqoata Kosovare e Minifutbollit Amator, që në njoftimin e saj shkroi:

“Misioni i Shoqatës Kosovare të MiniFutbollit Amator (SHKMA) u kompletua. Kosova ëshë anëtarja më e re EMF-së (European Minifootball Federation).
Ne zyret tona erdhi edhe zyrtarizimi me anë të një e-maili të dërguar nga sekretarja e EMF-së,Yulia Krasteva me vulën dhe nënshkrimin e Presidentit te Federatës së Minifutbollit Europian, Borislav Aleksandrov.

SHKMA-ja ka marrë 12 vota pro për anëtarësim, 3 abstenime dhe 1 votë kundër nga 16 votat valide në Asamblen Gjenerale te Minifutbollit Europian me 16 Tetor 2020, meqenëse është dashur të mbahet në Antalia te Turqisë por për shkak te pandemisë u mbajt online përmes Zoom.

Kësisoj, Shoqata Kosovare e Minifutbollit Amator pas anëtarësimit në EMF më 16 Tetor, e ka synim me sukses edhe misionin tjetër për anëtarësim në shtëpinë e minifutbollit botëror World MiniFootbal Federation (WMF).

Para votimit për anëtarësimin e SHKMA-së të pranishmëve iu ka drejtuar Sekretar-ja e Këshillit të EMF-s, Yulia Krasteva, e cila theksoi se Kosova i ka përmbushur të gjitha kriteret për të qenë pjesë e EMF-së. Më pas një fjalim e mbajti edhe kryetari i SHKMA-së, Behar Kutllovci, i cili fillimisht falënderoi të gjithë të pranishmit që i kanë rekomanduar asamblesë pranimin e Kosovës dhe përfshirjen e Kosovës në kualifikimet e Europianit si dhe mundësinë e ekipeve kosovare te paraqitën ne Champions League si dhe European League.

Ai sqaroi para delegatëve se futbolli në Kosovë ka një historik të madh dhe bëri me dije se Kosova është pranuar nga Komiteti Olimpik Ndërkombëtar dhe nga shumë federata tjera sportive ndërkombëtare e poashtu edhe nga FIFA e UEFA. Përfaqësuesja e futbollit të Kosovës si dhe ekipet kosovare marrin pjesë ne kompeticionet më të medha që organizonjnë FIFA dhe UEFA.”


MIQËSORE

Prishtina mposhtet në miqësore përballë ekipit rus

FFK Superliga

Prishtina mposhtet në miqësore përballë ekipit rus

26/01/21 @ 18:44

MIQËSORE

Formacioni zyrtar i Prishtinës ndaj Chayka

FFK Superliga

Formacioni zyrtar i Prishtinës ndaj Chayka

26/01/21 @ 14:20

MOTI NDËRPREN NDESHJEN

Bora ndërpren miqësoren Vëllaznimi-Besa

FFK Superliga/FFK Liga e parë

Bora ndërpren miqësoren Vëllaznimi-Besa

26/01/21 @ 14:09

LLAPI

Llapi përfundon fazën përgatitore

FFK Superliga

Llapi përfundon fazën përgatitore

26/01/21 @ 11:57

MIQËSORE

Miqësorja e parë e Prishtinës, pas Superkupës

FFK Superliga

Miqësorja e parë e Prishtinës, pas Superkupës

26/01/21 @ 11:26

MIQËSORE

Miqësore: Arbëria - FC Minaj

FFK Superliga

Miqësore: Arbëria - FC Minaj

26/01/21 @ 09:20

BELEK, ANTALYA - PËRGATITORE

Coric mbron penalltinë, Llapi fiton ukrinasit

FFK Superliga

Coric mbron penalltinë, Llapi fiton ukrinasit

25/01/21 @ 20:15

NË TURQI

Ballkani mposhtë Vorsklën ukrainase në miqësore

FFK Superliga/International

Ballkani mposhtë Vorsklën ukrainase në miqësore

24/01/21 @ 17:13

REMZI EJUPI

Në Turqi fitoi futbolli kosovar, komplimente për Dritën

FFK Superliga

Në Turqi fitoi futbolli kosovar, komplimente për Dritën

23/01/21 @ 23:05

QËNDRIM ZYBA

Zyba: Të shënosh në ndeshjen ku fiton trofe ka rëndësi të madhe

FFK Superliga

Zyba: Të shënosh në ndeshjen ku fiton trofe ka rëndësi të madhe

23/01/21 @ 22:57


Të gjitha lajmet nga FFK Superliga