Të gjitha lajmet

NJOFTIMI I KRYEMINISTRIT CONTE

Italia lehtëson dhe përcakton fazat e rifillimit

Kryeministri i Italisë, Giuseppe Conte

Italia lehtëson dhe përcakton fazat e rifillimit

26 April, 2020 @21:27

Tashmë Italia e ka gati krejt planin, ndërsa rifillimi i stinorit në Serie A është planifikuar të ndodh në disa faza.

Faza e dytë e veprimit do të nis menjëherë pas 4 majit kur është planifikuar rikthimi në stërvitje. Lojtarët do të mund të stërviten individualisht prej datës 4 maj.

Pastaj do të nis stërvitja në grupe më 18 maj, ndërsa ndeshjet e para do të luhen më 2 qershor, bën të ditur kryeministri i Italisë Giuseppe Conte në konferencën e tij të sotme për shtyp.

“Nëse nuk e respektojmë distancën fizike, lakorja e infektimeve do të ngritet përsëri, me këtë do të ngritet edhe numri i vdekjeve dhe do të kemi dëmtim të pakthyeshëm të ekonomisë. Nëse e doni këtë vend, respektoni distancën,” ka thënë ndër të tjera kryeministri italian Conte.

Qeveria italiane gjithashtu ka bërë të ditur se do të vendos çmim linear për të gjitha maskat në shitje dhe ato nuk do të kalojnë 50 centëshin.

Italia është ndër vendet më të goditura nga pandemia. Prej testit të parë pozitiv më 20 shkurt, numri i të vdekurve ka kaluar shifrën e 25 mijëve në Gadishullin Apenin.

MEDIA TALK

Inzaghi është si Klopp

25 April, 2020 @22:18

Golashënuesi më i mirë i këtij stinori në Serie A, Ciro Immobile, ka bërë një krahasim të trajnerëve me të…

INSTAGRAM

Marash Kumbulla tregon ndaj kujt është më së vështiri të bësh mbrojtje

25 April, 2020 @17:46

Qendërmbrojtësi shqiptar i Veronës, Marash Kumbulla, që këtë stinor ka arritur majet e futbollit italian pas stinorit shumë të mirë…

NGA KONFERENCA

UEFA rekomandon përfundimin e të gjitha kampionateve dhe garave të Kupës

21 April, 2020 @17:15

Në mbledhjen e sotme të UEFA-së me 55 anëtarët e saj, është shqyrtuar kalendari i garave për çdo shtet dhe…

MILANELLO

Milan thërret futbollistët e huaj të kthehen

17 April, 2020 @22:58

Klubi i Milanit i ka ftuar të gjithë futbollistët e saj të huaj që të kthehen në klub, për stërvitjet…

TUTTOSPORT

Zgjatet marrëveshja Buffon - Juventus

17 April, 2020 @12:39

Shtrëngimi i duarve do të duhet të pres, mirëpo sipas Tuttosportit portieri legjendar Gianluigi Buffon dhe kreu i Juventusit Andrea…

Të gjitha lajmet nga Serie A