Të gjitha lajmet

RIFILLIMI

Kërkesa e FFK-së, ende pa përgjigje

Foto nga arkivi/ TOPSPORTI/ Erdis Driza

Kërkesa e FFK-së, ende pa përgjigje

12 May, 2020 @21:15

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) ka kërkuar nga Ministria e Shëndetësisë (MSH) dhe Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) mundësi që ekipet e futbollit të rikthehen në stërvitje para se arrijë qershori.

FFK ka planifikuar që garat të nisin me ndeshjet e Kupës së Kosovës dhe pastaj të merr hov edhe Superliga për të zhvilluar 11 xhirot e mbetura të saja.

Ndeshjet e Kupës u parapanë që të zhvillohen në javën e fundit të këtij muaji, saktësisht më 23 e 24 maj.

Fundi i gjithë stinorit që do të kurorëzohej me finalen e Kupës do të mbylleshte më 18 korrik.

Por në një përgjigje dhënë Kohës ditore zëdhënësi i MSH-së, Faik Hoti, i ka thënë gazetës se kërkesa është marrë por ende është në trajtim dhe nuk ka vendim.

UEFA ka kërkuar nga të gjitha Federatat aëntare të saja që të japin përgjigje përfundimtare më 25 maj lidhur me ecurinë e kampionateve dhe garave tjera nën ombrellën e tyre.

Deri më tani Gjermania është e vetmja që duket më e sigurtë dhe ka planifikuar rifillimin e stinorit në Bundesliga pas disa ditës, më 16 maj.

Aktualisht faza e paraparë nga MSH dhe IKSHPK për aktivitetet sportive është 1 qershori, që është thënë të jetë tepër vonë nga FFK-ja, pasi që nuk mund të arrijnë t’i përfundojnë të gjitha garat.

Përndryshe, FFK-ja ende nuk ka thënë publikisht se çka do të ndodh dhe çfarë vendimi do të mirret nëse garat anulohen.

SUHAREKË

Ballkani me kompleks sportiv (Video)

12 May, 2020 @14:41

Skuadra lidere e Superligës së Kosovës në futboll, KF Ballkani nga Suhareka para pak çastesh ka prezantuar projektin konceptual të…

KOMUNIKATA E SHOQATËS

Shoqata: Futbollistët duan vazhdim, pasi s’kanë rroga

Foto nga arkivi TOPSPORTI/ Erdis Driza

11 May, 2020 @19:20

Shoqata për Mbrojtjen e të Drejtave të Futbollistëve të Kosovës (ShMDFK) para pak çastesh ka dalë me një Komunikatë për…

NË GJILAN

Gjilani reagon, insiston vazhdimin dhe daljen në gara evropiane

11 May, 2020 @12:40

Skuadra e Gjilanit ka reaguar para pak çastes nga llogaria e saj në Facebook për të bërë të ditur publikisht…

KRYETARI I KLUBIT

Kreu i Prishtinës siguron 11 mijë teste për COVID-19

Foto: prishtinafc.com

11 May, 2020 @12:24

Kryetari i klubit të Prishtinës, Remzi Ejupi, ka siguruar 11 mijë teste për COVID-19, ka shkruar faqja zyrtare e Prishtinës…

KOMUNIKA E FC PRISHTINA

Prishtina fuqishëm për të vazhduar stinori

9 May, 2020 @1:45

Skuadra e Prishtinës është deklaruar lidhur me mundësinë e vazhdimit të stinorit të Superligës së Kosovës. Fuqimisht ata janë…

Të gjitha lajmet nga FFK Superliga