Fantasy TopSporti
Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

ANALIZA

Kessie pasardhës i Wijnaldum tek Liverpool?

Foto: AC Milan Official.

Kessie pasardhës i Wijnaldum tek Liverpool?


18 June, 2021 @22:50

“Mesfushori i AC Milan, Franck Kessie do të ishte një nënshkrim i mirë për skuadrën Premier League Liverpool”, kështu kanë thënë rreth 50% e lexuesve tek “GOAL”.


Kessie, siç e quajnë edhe “Presidente” bashkëlojtarët e tij të Milan,  kontribuoi në 17 gola nga 74 gjithsej të shënuar nga ekipi i Milan, duke arritur të shënojë 13 dhe të asistonte për katër gola

Mesfushori me përvojë shënoi dy herë nga pika e bardhë në fitoren 2-0 ndaj Atalanta në ditën e fundit për t’u kthyer në Ligën e Kampionëve për herë të parë që nga viti 2013/14.

Në një sezon ku dëmtimet e Zlatan Ibrahimoviç zhgënjyen shumë, dhe mungesa e Ismael Bennacer ndikoi në ekuilibrin e tyre në mesfushë, gabimet u futën pasi ndeshja e tyre e pamposhtur u ndalua nga Juventusi në janar, por Kessie mbeti lojtari më i qëndrueshëm i Milanit gjatë gjithë sezonit.

Krahasimet kanë nisur të bëhen edhe nga tifozët e Liverpool, ku ata kanë theksuar se Kessie kishte bërë pasime më progresive për 90 minuta sesa lojtari holandez Wijnaldum, ndërsa u rendit më lartë për pasimet në të tretën e fundit dhe përpjekjet në zonën e penalltisë për 90.

Ndikimi i tij siguroi që ish-kampionët italianë të përfundonin të dytët në tabelë me 79 pikë, 12 prapa rivalëve vendas Inter Milan, të cilët arrinë të bëhn kampioneëpër herë të parë në 11 vitet e fundit.

Kessie tek Milan, me bashkëlojtarët e tij, arritën 24 fitore nga 38 ndeshjet e zhvilluara, shtatë barazime dhe shtatë humbje.


Nga ana tjetër, Liverpool u përpoq të përsëriste suksesin e tij si klubi i vitit 2019/20 brenda vendit, kryesisht për shkak të dëmtimeve që skuadra e Jurgen Klopp pësoi në mbrojtje dhe mesfushë.

Kuqezinjtë duhej të fitonin dy ndeshjet e tyre të fundit për t’u siguruar që ata u kualifikuan në Ligën e Kampionëve.

Duke pasur parasysh sa më sipër, Klopp mund të shikojë drejt Milanit për të plotësuar mesfushën e tij pas largimit të Wijnaldum për të siguruar sfidat e ekipit të tij për nderimet më të mira përsëri sezonin e ardhshëm.


 
Të gjitha lajmet nga Premier League