Të gjitha lajmet

SHKUP

Maqedonia përforcohet para duelit me Kosovën

Maqedonia përforcohet para duelit me Kosovën

18 April, 2020 @14:33

Reprezentacioni i Maqedonisë Veriore do të jetë i përforcuar para duelit ndaj Kosovës në PlayOff të Ligës D të Kombeve me një mbrojtës.

Sportmedia shkupjane ka bërë të ditur se futbollisti ukrainas i Vardarit, Egeniy Novak, shpejt do të paiset me pashaportë maqedonase dhe do të ketë të drejtë të paraqitet për kombëtaren e këtij vendi.

Novak 31 vjeçar ka përvojë në futbollin e Maqedonisë, duke qenë se është pjesë e Vardarit që prej vitit 2015 dhe kështu ka plotësuar kushtet për tu paisur me pashaportë të këtij vendi. Ai për Ukrainën ka vetëm një paraqitje dhe atë për reprezentacionin U21, që e lejona të të ndërrojë kombëtare.

Si lojtar, mbrojtësi Novak është formuar në Dinamo të Kievit ndërsa është shtyllë e mbrojtjes së Vardarit të Shkupit qe 5 vjet.

Ukrainasi ka regjistruar 125 paraqitje me ekipin shkupjan duke shënuar dy herë.

Dueli i PlayOffit Maqedonia Veriore - Kosova deri tash është shtyer dy herë për shkak të pandemisë coronavirus.

Data origjinale e 26 marsit 2020 u shtye për 4 qershor së pari, ndërsa tash pritet të zhvillohet në nismë të edicionit të ardhshëm të Ligës së Kombeve, ku UEFA ka thënë se mund të luhet prej shtatorit e tutje dikur.

Data e saktë ende nuk është e mundshme të dihet për shkak të pandemisë dhe orarit të garave futbollistike evropiane, pasi që UEFA ka përcaktuar edhe një mbledhje në fillim të javës së ardhshme.

MARCA

De Biasi shkruan libër për historinë me Shqipërinë

TOPSPORTI/ Erdis Driza

14 April, 2020 @19:07

Selektori historik i kombëtares shqiptare Gianni De Biasi në një bisedë me Marcan spanjolle ka bërë të ditur se është…

MEDIA TALK

Challandes: Ideale të luhet në dhjetor

12 April, 2020 @23:51

Selektori i Kosovës Bernard Challandes në një bisedë me Sportin total të KTV-së ka thënë se ideale do të ishte…

MEDIA TALK

Challandes parashikon muajin e ndeshjes Maqedonia V - Kosova

7 April, 2020 @0:21

Selektori më i suksesshëm i Kosovës në historinë e shkurtër të vendit tonë në gara ndërkombëtare, Bernard Challandes, duke folë…

BUBA

Hasani tregon se a do të festonte ndaj Kosovës

4 April, 2020 @9:21

Njëri ndër futbollistët legjendar të Shkëndijës së Tetovës, Ferhan Hasani,  që tash luan për Helsinkin në Finlandë në një deklaratë…

KREJT VENDIMET E UEFA-së

Vendimet e UEFA-së pas video-konferncës

Foto: uefa.com

1 April, 2020 @18:51

Pas video-konferencës së UEFA-së me 55 anëtarët e saja lidhur me ndikimin e pandemisë coronavirus në futbollin evropian, janë marrë…

Të gjitha lajmet nga Liga e Kombeve