Të gjitha lajmet

KOSOVA-HUNGARIA

Mbetemi pa fitore

Foto: fiba.basketball

Mbetemi pa fitore

28 June, 2018 @22:06

Kosova
Hungaria
Kosova 65 : 81 Hungaria
Dardan BERISHA 17 pikë David VOJVODA 17 pikë

Pallati i Rinisë dhe Sporteve, Prishtinë
Mbetemi pa fitore
Mbetemi pa fitore

Përkundër se dhanë mjaft shpresa në pjesë të parë, çereku i tretë dhe fillimi i atij të katërt bëri që Hungaria të dalë shumë më përpara në rezultat sesa Kosova dhe në atë të fundit, nuk kishte gjasa për kthim.

Ajo që ia vlen të përmendet te Kosova, është se përveç Dardan Berishës standard në lojë, e edhe Erjon Kastratit, tashmë do të ketë mundësi të llogarisë edhe në dy lojtarë tjerë.

ORARI dhe TABELA

Ka qenë i riu Dardan Kapiti që ka pasur paraqitje fenomenale në debutimin e tij për Kosovën në kualifikime për Botëror, njejtë sikurse edhe Mikaile Tmusic.

Kosova në fund ka mbetur pa fitore edhe pas ndeshjes së pestë në Grupin C kualifikues për Botëror, ndërsa Hungaria tashmë me fitore ndaj Kosovës 65-81, bashkë me Poloninë siguruan kalimin tutje.

Vojvoda - Mekaj, Kosova vs Hungaria

Dardan Berisha ka qenë më efikasi te Kosova. Ai ka shënuar 17 pikë, 9 asistime dhe 3 kërcime.

Mikaile Tmusic, debutues, ka pasur paraqitje fenomenale për 20 minuta lojë sa ishte në parket. Ai shutoi 5/8 për tre pikë, duke përfunduar ndeshjen me 15 pikë të shënuara.

Dardan Berisha

Pikë dyshifrore shënoi edhe playi Erjon Kastrati, 14. Ndërsa befasia më e mirë e ekipit ka qenë Dardan Kapiti, që me 17 vjetët e tij ka shënuar 8 pikë dhe ka fituar 30 minuta lojë nga Brad Greenberg.

Te Hungaria, playi David Vojvoda ka qenë mjeshtëror. Ka shënuar 17 pikë, ka pushuar 8 minuta gjatë ndeshjes, ndërsa ka shtuar edhe 6 asistime në fitoren, që kualifikoi Hungarinë.

Dueli përshëndetës për Kosovën luhet më 1 korrik, kur pret Poloninë e kualifikuar tutje.

Deklaruan pas ndeshjes:

Brad Greenberg

Brad Greenbeg, përzgjedhës i Kosovës:

“Jam shumë i lumtur me performancën e ekipin tonë. Lojtarët luajtën me kurajo, me energji të pashoq. Kosova tregoi karakter pas tragjedisë që ndodhi ditën e shtunë. Dy lojtarë të rinj erdhën në shprehje, Kapiti i cili dëshmoi kapacitetet e tij, dhe Tmusic që erdhi vetëm mbrëmë për t’iu bashkuar Kombëtares tonë. E di që secili lojtarë në mendjen dhe zemrën e tyre kishin Gazin, ndërsa që unë ndihem krenar me djemtë tanë; ishte ndeshje shumë e mirë”.

Dardan Berisha

Dardan Berisha, kapiten i Përfaqësuesës së Kosovës:

“Momente tepër të vështira për neve. Nuk ishim për basketboll. S’kemi ushtru hiç sepse ka qenë situatë ekstreme per ne. Ka qenë vështirë mu ballafaqu me këtë situatë. Këtë ndeshje ia dedikojmë Gazit, lojtarëve të lënduar dhe fizioterapeutit. Kishim motiv të madh për këtë ndeshje edhe pse ju thashë bashkëlojtarëve që Hungaria ka përvojën por ne kemi zemrën në këto momente. Kosova ka brumë për të ardhmen dhe do të ketë basketboll në Kosovë. Falemnderit që keni qenë me neve. Më vjen keq që e them mirëpo është humbja më e ëmbël që e kam përjetuar”.

PJESA E PARË: KOSOVA-HUNGARIA

Shenjat e fitores, pas 20 minutave të para

BOROZANI/ G. P.

28 June, 2018 @21:19

Përkundër se filloi dobët, me kalimin e kohës Kosova ka arritur të kthejë rezultatin dhe të dalë në epërsi në…

STARTUESIT: KOSOVA-HUNGARIA

5-shet startuese: Kosova-Hungaria

BOROZANI/ G. P.

28 June, 2018 @20:03

Para se të fillojë ndeshja ndërmjet Kosovës dhe Hungarisë, selektorët e ekipeve përkatëse kanë vendosur për këto pesëshe startuese për…

TURNE U12

Turneu Dervish Agaj, nis nesër

Posteri zyrtar i turneut.

28 June, 2018 @13:16

Nga nesër nis turneu në kujtim të ish-trajnerit të Bashkimit, Dervish Agaj. Turneu mbahet në Prizren dhe aty do të…

NË ATHINË

Panathinaikos rikthen Lasmen

Foto: euroleague.net

28 June, 2018 @12:27

Gjigandi grek Panathinaikos, ka rikthyer në skuadër ish-lojtarin Stephane Lasme. Lasme ishte pjesë e Panathinaikosit nga viti 2012 deri në…

KHIMKI

Khimki forcohet me Gubanovin

28 June, 2018 @12:15

Skuadra ruse Khimki, e riktheu lojtarin Petr Gubanov në skuadër. Gubanov ishte pjesë e…

AMERIKANI NË ATHINË

David Blatt zyrtarizohet në ekipin grek

27 June, 2018 @23:19

Vendin e zbrazur nga Ioannis Sfairopoulos, Olympiacosi e mbushi me trajnerin e njohur David Blatt. Blatt në lidhje me kalimin…

NGA KONFERENCA PARA NDESHJES

Kastrati: Të gjejmë forcë, të luajmë për Gazin

27 June, 2018 @16:59

Njëri ndër basketbollistët e dalluar të përfaqësueses së Kosovës, Erjon Kastrati, gjithashtu ka qenë emocional pas rastit tragjik të ditëve…

SELEKTORI NË KONFERENENCË

Greenberg: Do të luajmë me shpirt

27 June, 2018 @16:55

Selektori i Kosovës, Brad Greenberg, në konferencën për shtyp para dy ndeshjeve kualifikuese ka treguar se gjithçka do të jetë…

NGA KONFERENCA

Dardani: Ejani të gjithë, kemi nevojë për përkrahje

27 June, 2018 @16:51

Në konferencën e sotme për shtyp të reprezentacionit të Kosovës, ka folur kapiteni Dardan Berisha, që ka kërkuar përkrahjen e…

DUELET E KOSOVËS

Dy ndeshjet e radhës, falas

Foto: fiba.basketball

27 June, 2018 @14:37

Pas rastit tragjik që ndodhi javën që e lamë pas FBK ka vendosur që ndeshjet e fundit të Kosovës në…

VEDRAN BOSNIC

Ish-ylli i Bashkimit e Pejës, në krye të Bosnjës

12 November, 2018 @16:47

Njëri ndër lojtarët që ka lënë gjurmë në basketbollin kosovar, Vedran Bosnic, është emëruar si trajner i përfaqësueses së Bosnjës. …

QUALIFICATION FOR CHINA 2019

Tri ekipe evropiane sigurojnë botërorin

Foto: fiba.basketball

17 September, 2018 @14:13

Me përfundimin e ndeshjeve të dyta të fazës kualifikuese për Kampionatin Botëror “Kina 2019”, tre skuadra nga Evropa veçse kanë…

DAMIR MULAOMEROVIC

Një boshnjak në krye të Kosovës

14 August, 2018 @11:12

Pas arritjeve të vogla, por historike për Kosovën që debutoi në kualifikime për një Kampionat Botëror, në krye të reprezentacionit…

KUPTOHEN RIVALËT

Kosova mëson rivalët e parë për Eurobasket 2021

BOROZANI/ A. P.

2 July, 2018 @13:52

Pas përfundimit të garave në kualifikimet evropiane për Kupën e Botës “Kina 2019”, Përfaqësuesja e Kosovës tashmë do t’i…

HUNGARIA - LITUANIA

Lituania e para, pa humbje

Foto: fiba.com

1 July, 2018 @22:28

Lituania duke e mposhtur Hungarinë me rezultat 50-73, e përfundoi Grupin C pa humbje. Me të përfunduar stinori në NBA,…

Të gjitha lajmet nga Kina 2019