Fantasy TopSporti
Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

SERIE A

Ndërron jetë ish-futbollisti i Juventus

Foto: Juventus Official

Ndërron jetë ish-futbollisti i Juventus


18 June, 2021 @22:20

Ka ndërruar jetë ish-futbollisti italian, Giampiero Boniperti.

Për futbollin italian dhe veçanërisht për Juven kjo është një ditë e trishtuar. Giampiero Boniperti ka ndërruar jetë gjatë natës, në moshën 92 vjeç.

Boniperti ishte i lindur në Barengo, Piemonte, Boniperti i cili kishte nënshkruar për Juventusin në moshën 16 vjeç, ku dhe i kishte krijuar vetes një reputacion para kësaj në nivelin e të rinjve, pasi ai shënoi 11 gola në një ndeshje. Ai luajti ndeshjen e tij të parë për “Zonjën e Vjetër”Serie A në 2 Mars 1947 kundër AC Milan, e cila ndeshje kishte përfundiar me një humbje për Juventus, 2–1.

Goli i tij i parë për ta(Juventus) në kampionat ishte tre muaj më vonë, kundër skuadrës së  Sampdoria. Juventus përfundoi sezonin 1946–47 në Serie A , ku Giampiero e përfundoi sezonin me pesë gola në gjashtë ndeshje.

Midis shumë homazheve për të,  erdhi edhe ai i presidentit të klubit të Juventusit, Andrea Agnelli, i cili e ka shkruar për atë në Twitter, duke shoqëruar mesazhin me një foto me të ndjerin duke shkruar: “Atë ditë në vitet tetëdhjetë, kur mora një telegram me rastin e një Sisport fitore ndaj Torinos ... atë ditë zbuloj Bonipertin, atë ditë zbuloj elementin e tretë të Juve që hyn tek unë. Legjendë për të gjithë ”.

 


 
Të gjitha lajmet nga Serie A