Të gjitha lajmet

GRUPI A: RUSIA - ARABIA SAUDITE

Nikoqiri me goleadë në ndeshjen hapëse

Foto: Squawka

Nikoqiri me goleadë në ndeshjen hapëse

14 June, 2018 @18:54

Rusia
Arabia Saudite
Rusia 5 : 0 Arabia Saudite
Yury GAZINSKIY 12', Denis CHERYSHEV 42', 90+1', Artem DZYUBA 71', Aleksandr GOLOVIN 90+5'

Luzhniki Arena, Moskë

Në ndeshjen hapëse të Botërorit të Rusisë, përfaqësuesja nikoqire ka shënuar fitore bindëse 5-0 ndaj Arabisë Saudite, për ta filluar kështu kampionatin ‘me këmbë të mbarë’.

Epërsia e rusëve erdhi në minutën e 12’, kur Gazinskiy shënoi me kokë, ndërsa për dyfishimin e epërsisë realizoi Denis Cheryshev, i inkuadruar nga banka rezervë pas lëndimit të Dzagoevit në minutën e 24’ të ndeshjes.

ORARI DHE GRUPET - RUSSIA 2018

Sikur goli i dytë, edhe ai i treti i Rusisë u shënua nga një zëvendësues. Për 3-0 u përkujdes Artem Dzyuba, i cili realizoi me kokë, e seria e golave u mbyll nga dy super gola në minutat shtesë, fillimisht nga Cheryshev e më pas nga Golovin. Në anën tjetër, Arabia Saudite përgjatë gjithë ndeshjes zhvilloi lojë pa ide, me gabime të shumta në pasime, mbajtje të tepruara të topit dhe me mesfushë pothuajse inekzistente.

Në duelin tjetër të rrethit të parë të Grupit A përballen Egjipti e Uruguaji nesër me fillim nga ora 14:00.PRISHTINA

Bardhekaltërit përforcojnë sulmin

Foto: Prishtinafc.com

14 June, 2018 @16:26

Prishitina ka përforcuar sulmin para garave ndërkombëtare. Alen Jasharoski, i lindur në Shkup, 26 vjeçar, është lojtar i ri…

KOLUMNE

Suedia - ajo që eliminoi Holandën e Italinë

14 June, 2018 @16:14

Eliminimi i Holandës dhe Italisë nuk është befasi nga kjo Suedi. E vërtetë që edhe holandezët edhe italianët kanë ndër…

11-SHET: RUSIA - ARABIA SAUDITE

Rusia vs. Arabia Saudite, formacionet startuese

14 June, 2018 @16:08

Janë publikuar formacionet startuese të Rusisë dhe Arabisë Saudite, përfaqësuese të cilat e hapin Botërorin e sivjetëm. ORARI DHE…

KOLUMNE

Spanja - me ‘luhatje’ që nga fillimi

14 June, 2018 @15:49

Spanja dy herë ka arritur në gjysmëfinale të Kupës së Botës. Herën e parë, në vitin 1950 përfundonte e katërta,…

KOLUMNE

Irani - punë në një grup të vështirë

14 June, 2018 @15:31

Queiroz Carlos Queiroz gjatë karrierës së tij ka udhëhequr Sportingun e Realin e Madridit, derisa ka kaluar pesë sezone si…

KOLUMNE

Meksika - kombinim mes talentit e përvojës

14 June, 2018 @15:08

Dy herë çerekfinalistët e Kupës së Botës, suksesin më të madh e kanë arritur kur kanë organizuar Kupën e Botës.…

BELGJIKA

Ekip që duhet të fitojë

Foto: uefa/fb

14 June, 2018 @13:58

Çerekfinalja për belgët në Euro2016 ishte dështim. Çerekfinalja në Rusi do të ishte dështim, ndonëse përballë mund të kenë…

PORTUGALIA

Kampionët me mbrojtje plakë

Fotot: uefa/

14 June, 2018 @13:46

Titulli në Francë ishte i befasishëm dhe erdhi me shumë fat. Ky titull, kampion i Evropës, nuk e bën Portugalinë…

CLUB BENEFIT PROGRAM

Sa fituan klubet nga Botërori?

Foto: fifa.com

4 December, 2018 @15:32

Pas përfundimit të Kampionatit Botëror ”Rusia 2018” FIFA sot ka bërë të ditur pagesat që do t’i derdhen klubeve…

SUPER MARIO

Pensionohet edhe Mandzukic

Foto: juventus/fb

14 August, 2018 @18:35

Sulmuesi i Juventusit, Mario Mandzukic, pas arritjes rekorde me vendin e tij, Kroacinë, në Kampionatin Botëror “Rusia 2018” ka vendosur…

DITARI I FUNDIT RUS (23)

Botërori dhe vendi ynë

22 July, 2018 @11:02

VAR-i ka qenë shpëtimtar në këtë Kupë Bote. Nuk po flitet për gabimet e gjyqtarëve, as një javë pas përfundimit…

FIFA RANKING

FIFA pritet të zbardh listën me kalkulimin e ri

Foto: fifa/fb

18 July, 2018 @18:21

Lista e re e renditjes mujore të FIFAs dhe e para pas Botërorit Rusia 2018 do të publikohet së shpejti…

DITARI RUS (22)

Kampionët e Botës

Fotot: FIFA/fb

16 July, 2018 @23:09

Kampionët e rinj të Botës janë ekipi me lojtarët më cilësor në botë. Por, a është ekipi me lojën më…

Të gjitha lajmet nga Russia 2018