Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

GJOBË, SUSPENDIM I PJESËRISHËM STADIUMI DHE DËNIME PËR FUTBOLLISTË

Pikat për të cilat FIFA dënoi Serbinë për ngjarjet e Botërorit

Pikat për të cilat FIFA dënoi Serbinë për ngjarjet e Botërorit


14 January, 2023 @13:02

Pas ankesave të bëra të Federatës sonë, si dhe ngjarjeve të ndodhura në Kampionatin Botëror të Katarit, Federata e Futbollit të Serbisë (FSS) është dënuar nga FIFA.

Ky është dënimi i dytë që FSS pranon nga FIFA për mosrespektim të kodit sportiv me reagimet e tyre anti-shqiptare.

Kështu, në njoftimim e lëshuar nga FIFA mbrëmë bëhet e ditur se FSS është dënuar me 50 mijë franga zvicerane gjobë, mbyllje të pjesëshme të stadiumit (25% të ulëseve të zbrazëta) për ndeshjen e radhës të ekipit kombëtar të tyre, për shkak të thyerjes së nenit 13 (diskriminim) dhe nenit 12 (sjellje josportive e lojtarëve dhe zyrtarëve) të Kodit Disiplinor të FIFA-së, për brohoritje dhe këngë në kor të tifozëve dhe ekipit (sanksione individuale për shtatë lojtarë) gjatë ndeshjes Serbia - Zvicra.

Kujtojmë, në atë ndeshje kishte pasur provokime të mëdha të futbollistëve serb dhe tifozërisë së tyre, karshi zviceranëve në vecanti ndaj lojtarëve të tyre Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri, pasi që janë nga Kosova, ndërsa është vërejtur nga leximi i gojës së selektorit serb edhe sharja drejtuar shqiptarëve gjatë ndeshjes.

Xherdan Shaqiri kishte shënuar gol në këtë ndeshje, ndërsa Zvicra kishte mposhtur Serbinë për ta eliminuar nga Botërori.


PAS REKOMANDIMIT TË KOMISIONIT TË ETIKËS

Pas presionit, dorëhiqet Noël Le Graët

Kualifikimet për Evropian/Ligue 1/Transfere

Pas presionit, dorëhiqet Noël Le Graët

11/01/23 @ 18:22

I KËRKOHET DORËHEQJA

Kreut të Federatës së Francës i kërkohet dorëheqja pas komenteve ndaj Zidane-it

Kualifikimet për Evropian/Ligue 1/International

Kreut të Federatës së Francës i kërkohet dorëheqja pas komenteve ndaj Zidane-it

11/01/23 @ 00:23

NË RRUGË PËR EURO 2024

Rivali i Shqipërisë në kualifikime, në bisedime me Gerrardin

Kualifikimet për Evropian/International/Transfere

Rivali i Shqipërisë në kualifikime, në bisedime me Gerrardin

10/01/23 @ 23:09

PORTUGALIA PREZANTON SELEKTORIN SPANJOLL

Portugalia kërkon gjithmonë fitore - prezantohet Roberto Martinez!

Kualifikimet për Evropian/International/Transfere

Portugalia kërkon gjithmonë fitore - prezantohet Roberto Martinez!

09/01/23 @ 14:42

PREZANTOHET PËRZGJEDHËSI DHE STAFI I TIJ

Sylvinho vjen me objektiv: Shqipëria në EURO 2024

Kualifikimet për Evropian/Shqipëria/Transfere

Sylvinho vjen me objektiv: Shqipëria në EURO 2024

09/01/23 @ 14:12

BESIM I PLOTË TE SELEKTORI

Didier Deschamps vazhdon me Francën

Kualifikimet për Evropian/Ligue 1/International

Didier Deschamps vazhdon me Francën

07/01/23 @ 11:13

AZZURRI

Italia ridizajnon stemën e kombëtares

Kualifikimet për Evropian/Serie A/International

Italia ridizajnon stemën e kombëtares

02/01/23 @ 21:27

BRAZILIANI NË KRYE TË KUQEZINJËVE

Sylvinho, përzgjedhësi ri i Shqipërisë

Kualifikimet për Evropian/Shqipëria/International/Transfere

Sylvinho, përzgjedhësi ri i Shqipërisë

02/01/23 @ 17:45

SELEKTORI I RI I BELGJIKËS - FITUES SERIK!

Belgjika kërkon kandidatë, që dinë të fitojnë!

Botërori/Kualifikimet për Evropian/International/Transfere

Belgjika kërkon kandidatë, që dinë të fitojnë!

14/12/22 @ 15:56

BELFAST

Përkundër mbijetesës në Ligën C, Irlanda V. shkarkon selektorin

Kualifikimet për Evropian/Liga e Kombeve/Transfere

Përkundër mbijetesës në Ligën C, Irlanda V. shkarkon selektorin

21/10/22 @ 14:13


 
Të gjitha lajmet nga Kualifikimet për Evropian