Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

WESLEY FOFANA

Rekord-transfer i Chelseat! Kontratë 7-vjeçare për talentin e dëshmuar

Rekord-transfer i Chelseat! Kontratë 7-vjeçare për talentin e dëshmuar


31 August, 2022 @15:18

Transferi i dytë më i shtrenjtë në histori të mbrojtësve në botë! Chelsea ka realizuar përfundumisht ardhjen e të talentuarit dhe të dëshmuarit te Leicester City, Wesley Fofana. Me këtë Chelsea ka thyer rekordin e klubit për transferin më të shtrenjtë sa i përket një mbrojtësi.

TOP 3 transferet e mbrojtësve

Shuma e raportuar e transferit të tij kap shifrën e 75 milionë funtave, që e bën atë dytin në botë, për të cilin është paguar më së shumti, bashkë me Virgil Van Dijkun dhe para tyre qëndron vetëm Harry Maguire i Manchester Unitedit, gjithashtu i ardhur nga Leicester City, për të cilin Djajt e Kuq patën paguar 80 milionë funta!

Wesley Fofana @ Leicester

Përndryshe, serioziteti vërehet edhe në kontratën afatgjate të ofruar nga ekipi i Stamford Bridge. Qendërmbrojtësi francez ka nënshkruar kontratë shtatë-vjeçare me londinezët.

Deklarata e Fofanasë

Ai është pjesë e rregullt e Francës U21, pasi që aktualisht është 21-vjeçar. Kishte ardhur te Leicester City nga St Etienne në vitin 2020 dhe ka bërë 37 paraqitje në Premier Ligë.

Wesley Fofana @ Chelsea, presentation

“Jam këtu për të fituar trofe - Ligën e Kampionëve, Premier Ligën, FA Kupën, Carabao Kupën - gjithçka. Jam këtu për të fituar dhe ky klub është i ndërtuar për të fituar trofe, prandaj erdha këtu për të vazhduar këtë,” ka thënë Fofana, shkruan BBC Sport.

Wesley Fofana

Mbrojtja e renovuar, më e forta në PremierLigë?!

Tash çka mund të thuhet për Chelsean, është se këtë verë thuajse renovoi tërë mbrojtjen, duke qenë se transferuan edhe Kalidou Koulibaly dhe Marc Cucurella më parë.


 
Të gjitha lajmet nga Premier League