Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

ATALANTA 0-2 LEIPZIG

Senzacioni Nkunku dërgon Leipzigun në gj’finale

Senzacioni Nkunku dërgon Leipzigun në gj’finale


14 April, 2022 @20:40

Sulmuesi francez Christopher Nkunku ka shënuar dy herë në përballjen e kthimit ndërmjet ekipit të tij Leipzig ndaj Atalantës, për të cuar gjermanët përpara në Europa League.

Nkunku, që ka qenë pjesë e shkollës parisiene të PSG-së, është pjesë e Leipzigut që prej moshës 21 vjecare, ndërsa sot me të 24-tat e tij po shkëlqen në të gjitha garat, e tashmë edhe në ato evropiane.

Atalanta nuk kishte përgjigje në lojën e Leipzigut dhe u mposht në fund 0-2 [Nkunku 18, 87]. Te Atalanta nuk u paraqit fare sonte Berat Djimsiti.

Pasi që ndeshja e parë në Gjermani kishte përfunduar javën e kaluar me 1-1, fitorja e sontme e çon pastër Leipzigun në gjysmëfinale të garës.

Nkunku përndryshe pas Benzemasë dhe Mbappesë është bërë francezi me më së shumti gola të shënuara këtë stinor në të gjitha garat, 30.


 
Të gjitha lajmet nga Europa League