ZVICRA - TURQIA

Shaqiri ankthi i Turqisë, Zvicra mbetet me shpresë

20 June, 2021 @19:50

Turqia është përshëndetur me humbje nga Kampionati Evropian EURO 2020.

Fajtori më i madh për këtë ishte Xherdan Shaqiri, i cili shkëlqeu me dy gola në fitoren 3-1 të Zvicrës.

Shaqiri shënoi golin e dytë dhe të tretë (26’ 68’) derisa të parin e shënoi sulmuesi Seferovic që në fillim të ndeshjes (6’).

Turqit kundërpërgjigjen e vetme e dhanë në minutën 62’ nëpërmjet mesfushorit Irfan Kahveci.

Rast të mirë shënimi pati edhe Granit Xhaka, i cili goditi shtyllën në pjesën e dytë.

GRUPET EURO 2020

Kjo është fitorja e parë e Zvicrës në këtë Evropian. Helvetikët përfunduan në pozitën e tretë të Grupit A me 4 pikë, aq sa ka edhe Uellsi që renditet në pozitën e dytë.

Për kualifikim tutje, Zvicra duhet të shpresojë që të ketë bilanc më të mirë në krahasim me skuadrat e tjera të vendeve të treta.