Të gjitha lajmet

KOMUNIKATA E SHOQATËS

Shoqata: Futbollistët duan vazhdim, pasi s’kanë rroga

Foto nga arkivi TOPSPORTI/ Erdis Driza

Shoqata: Futbollistët duan vazhdim, pasi s’kanë rroga

11 May, 2020 @19:20

Shoqata për Mbrojtjen e të Drejtave të Futbollistëve të Kosovës (ShMDFK) para pak çastesh ka dalë me një Komunikatë për shtyp ku ka bërë të ditur se futbollistët e skuadrave kosovare janë të gatshme për t’iu kthyer fushave të gjelbëra.

Dhe kjo, siç vërehet nga Komunikata është gjendja e rëndë ekononimike e disave që thuhet se do të rëndohet edhe më shumë pa luajtur futboll.

Në vijim, lexoni letrën e plotë të ShMDFK-së:

Në vijim të takimit të fundit të mbajtur me anëtarët e bordit dhe kapitenët e Superligës së futbollit, Shoqata për Mbrojtjen e të Drejtave të Futbollistëve të Kosovës njofton opinionin e gjerë se kemi pajtueshmëri të plotë për vazhdimin e pjesës së mbetur të kampionatit.

Pavarësisht pozitës tabelare të skuadrave të tyre dhe nevojës për ndryshim të kalendarit sezonal, futbollistët janë të gatshëm që ndeshjet e mbetura të zhvillohen pasi që gjendja e tyre ekonomike do të rëndohej edhe më shumë nëse kampionati do të anulohej. Tanimë e dijmë që ka klube të cilat nuk i kanë paguar futbollistët e tyre me muaj dhe nëse nuk do të paguheshin as për muajt në vazhdim, atëherë do të rrezikohej dukshëm mirëqenia e tyre dhe e familjeve të tyre.

Normalisht se ShMDFK dhe kapitenët bëjnë thirrje që një vendim i tillë eventual të vie si pasojë e shterrimit të konsultimeve në mes institucioneve përgjegjëse qeveritare (MSh, MKRS) dhe atyre sportive (ShMDFK, KOK, FFK), dhe pashmangshmërisht të konsultohet IKSHPK - për rekomandime shtesë. Futbollistët janë të vetëdijshëm për ndikimin serioz të pandemisë në aspekt shëndetësor; por, pa harruar kurrsesi edhe atë ekonomik, gjë të cilën e kanë ndjerë direkt në mirëqenien e tyre.

Njëlloj si në komunikatën tonë të bërë publike më 6 prill 2020, ritheksojmë nevojën e rëndësisë së lartë për të thelluar bashkëpunim me institucionet e lartëpërmendura me qëllim që zëri i futbollistëve të respektohet. Shoqata përsërit poashtu nevojën e krijmit të një komisioni (grupi punues) të mandatuar për analizimin e situatës aktuale në futboll, dhe ofrimit të zgjidhjes më optimale për të siguar vazhdimin e kampionati.

Poashtu, vlerësojmë se referencë e mirë për aspektin e mbrojtjes së shëndetit të secilit prej nesh janë praktikat më të mira nga Evropa dhe më gjerë.

NË GJILAN

Gjilani reagon, insiston vazhdimin dhe daljen në gara evropiane

11 May, 2020 @12:40

Skuadra e Gjilanit ka reaguar para pak çastes nga llogaria e saj në Facebook për të bërë të ditur publikisht…

KRYETARI I KLUBIT

Kreu i Prishtinës siguron 11 mijë teste për COVID-19

Foto: prishtinafc.com

11 May, 2020 @12:24

Kryetari i klubit të Prishtinës, Remzi Ejupi, ka siguruar 11 mijë teste për COVID-19, ka shkruar faqja zyrtare e Prishtinës…

KOMUNIKA E FC PRISHTINA

Prishtina fuqishëm për të vazhduar stinori

9 May, 2020 @1:45

Skuadra e Prishtinës është deklaruar lidhur me mundësinë e vazhdimit të stinorit të Superligës së Kosovës. Fuqimisht ata janë…

SQARIMI I RREGULLIT TË RI DHE ARSYETIMI

5 zëvendësime me 3 kërkesa, rregulli i ri FIFAs

TOPSPORTI/ Arian Paçarizi

9 May, 2020 @0:32

Shtëpia botërore e futbollit (FIFA) sot ka bërë një shtesë të përkohshme në rregullat e saja për futbollin duke shtuar…

SI DO TË PËRFUNDOJË STINORI 2019/20?

Në pritje të vendimit përfundimtar 2019/20 për Superligën

Çast nga dueli Prishtina-Ballkani/ Foto: prishtinafc.com

8 May, 2020 @19:17

Do të luhet, apo s’do të luhet futboll në stinorin 2019/20 është pyetja që këto ditë më së shumti po…

Të gjitha lajmet nga FFK Superliga