DRITA - PRISHTINA

Simonovski e Balde për fitore, Drita mposhtë Prishtinën

20 March, 2022 @15:29

Pas 4 ndeshjeve radhazi pa fitore në ligë, Drita fitoreve iu rikthye sot në duelin ndaj Prishtinës.

Ndeshjen kryesore të xhiros Drita e fitoi 2-0 (Marko Simonovski 48’, Prince Balde 81’).

Gjatë pjesës së parë të dyja skuadrat dhuruan lojë mjaft të mirë, por përkundër rasteve për shënim, rrjetat mbeten të patundura.

Në minutën e 48’, sulmuesi Marko Simonovski me të djathtën shënoi një supergol, për t’ia dhënë kështu Dritës epërsinë fillestare. Më vonë, në minutën e 81’ për rezultatin final 2-0 shënoi Prince Balde me kokë dhe kështu Drita e arriti fitoren e 13 sezonale.

Me këtë fitore, Drita është tetë pikë larg kreut të renditjes, kurse Prishtina për momentin renditet në vendin e gjashtë.

Pas pushimit të kombëtareve, Drita i shkon Ulpianës, kurse Prishtina e pret Llapin.