Të gjitha lajmet

VENDIMI I FFK-së

Superliga 2020/21 me 10 skuadra, në sistem të trefishtë

Pamje nga arkivi/ TOPSPORTI/ D. S.

Superliga 2020/21 me 10 skuadra, në sistem të trefishtë

27 June, 2020 @13:27

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) në mbledhjen e djeshme ka qartësuar stinorin ku Superliga e Kosovës do të ketë dhjetë skuadra pjesëmarrëse.

Pas mbledhjes së Komitetit Ekzekutiv (KE) të saj është marrë Vendim që Superliga me 10 skuadra të zhvillohet në sistem të trefishtë, ngjashëm sikurse kjo aktualja.

Pra, do të zhvillohen tre herë nëntë xhiro, që përfundimin e stinorit e kap me 27 ndeshje të zhvilluara për skuadrat.

Kjo do të thotë se me shkurtimin e numrit të skuadrave, janë shkurtuar edhe xhirot për shkak të mosndërrimit të sistemit të zhvillimit të ndeshjeve.

Ku prej 33 xhirosh sa janë zhvilluar aktualisht, numri i ndeshjeve për skuadra bie në 27.

Do të zhvillohen dy cikle nga nëntë ndeshje, ku secila skuadër luan brenda-jashtë me tjetrën, pastaj sipas sistemit të Bergerit, që aplikohet edhe aktualisht, skuadrat më të mira marrin si vendas ndeshjet e ciklit të tretë.

YLBER MALOKU

Lojtari i Kosovës U21 në kurbet, futbolli i Kosovës humb edhe një lojtar

26 June, 2020 @18:50

Largimet nga Kosova janë thuajse përditshmëri në kërkim të kushteve më të mira për jetë. Së fundi, edhe Ylber…

FERONIKELI 0-0 DRENICA

Pas 4 fitoreve radhazi, Feronikeli dështon të kap trenin e titullit

25 June, 2020 @19:19

Rast shumë të mirë ka pasur Feronikeli sot, që t’i afrohet katërshes kryesuese të Superligës dhe të futet në luftë…

FERIZAJI 1-1 BALLKANI

Albin Krasniqi ia mohon Ballkanit vendin e dytë

25 June, 2020 @18:59

Rikthimi i Ballkanit në pozitë të dytë të klasifikimit ka qenë shumë afër sot. Mirëpo, një super-gol i Albin Krasniqit…

LLAPI 1-1 PRISHTINA

Me Zhdrellën, Llapi ndal serinë e Prishtinës

25 June, 2020 @18:49

Seria prej tre fitoreve e Prishtinës ka marrë sot fund, pasi që skuadra e Armend Dallkut nuk ka arritur të…

11-SHET

Formacionet zyrtare: Feronikeli - Drenica

25 June, 2020 @16:19

Janë caktuar 11-shet startuese të Feronikelit dhe Drenicës. FERONIKELI: Troshupa, Dabiqaj, Thaqi, Hoti, Zeka, Da Silva, Loshi, Bojku, Berisha, Balde,…

Të gjitha lajmet nga FFK Superliga