Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

REAGOJNË TIFOZAT KUQ E ZI

TKZ reagon pas njoftimit nga FSHF për organizimin e EURO-U21 me FSS-në

TKZ reagon pas njoftimit nga FSHF për organizimin e EURO-U21 me FSS-në


9 May, 2024 @14:56

Lajmi për bashkorganizim të EUROs për grupmoshat e reja U-21 të Shqipërisë me Serbinë bëri bujë shpejt, ndërsa pasi që lajmi mori dhenë, nuk ka mbetur pa reaguar as tifozëria më besnike e kombëtares shqiptare në futboll, Tifozat Kuq e Zi.

Grupi i tifozëve të kombëtares shqiptare, Tifozat Kuq e Zi, ka lëshuar një reagim në kanalet e tyre të rrjeteve sociale, ndërsa ka kërkuar sqarim nga FSHF për njoftimin e lëshuar.

Mëposhtë, reagimi i plotë i TKZ-së:

Lajmet për organizimin e Kampionatit Evropian të Shpresave (U21) 2027 nga Serbia kanë qarkulluar që në fillim të marsit 2024. Në këto lajme, njoftohet se Serbia aplikon e vetme për të organizuar këtë Evropian. Në të njejtat raportime te lajmit shkruhet se Serbisë “mund t’i kërkohet nga UEFA që ta organizojë kampionatin së bashku me Shqipërinë”.
Serbia, përveç krimeve dhe gjenocidit ndaj shqiptarëve është dënuar në disa raste nga UEFA për tifozët e saj racistë e të dhunshëm deri në vrasje. Sa për marrëdhëniet e drejtpërdrejta sportive të Shqipërisë me Serbinë pamjet, thirrjet, kriminale për therjen dhe vrasjen e shqiptarëve, goditjet ndaj lojtarëve tanë në 14 tetor 2014, dhe terrori ndaj delegacionit nuk besojmë se janë harruar. Njëlloj vazhdon përhapja e parullave të ngjashme nga tifozët serbë në ndeshje ku nuk janë aspak të perfshirë skuadrat shqiptare. Për asnjë nga këto nuk është kërkuar falje, përkundrazi kane luftuar edhe “sportivisht” kundër nesh deri në shkallët më të larta gjyqesore sportive.
Duke qenë se shpesh dhe me të drejtë sporti përdoret për të promovuar paqe, bashkëpunimin, mirëkuptim dhe shpresë do të duhej fallciteti, fasada, propaganda dhe në rastin më të mirë PR-i të organizohej dhe t’i “shiteshin” publikut pak më profesionalisht. Kështu që mirë do të ishte FSHF të tregojë nëse paraprakisht ka kërkuar të organizojë U21 Euro 2027 së bashku me Maqedoninë e Veriut, apo me Malin e Zi? Për sa kohë nuk përmbushim kërkesat teknike të mos shesim fytyrën dhe interesat etnike. Fqinjë kemi boll, skemi pse kapërcejmë Kosovën për ti dhënë ndihmë Serbisë.
Tifozat Kuq e Zi
1 Komb 1 Kombëtare 1 Kampionat Shqiptar


 
Të gjitha lajmet nga FSHF Kategoria Superiore