ARSENAL 0-3 ASTON VILLA

Arsenal deklasohet nga Aston Villa në Emirates

8 November, 2020 @22:22

Aston Villa ka qenë e papërmbajtshme sonte në përballje ndaj Arsenalit, derisa kanë shënuar fitore 0-3 [Saka 25ag, Watkins 72, 75] në Emirates për tu ngritur edhe më në klasifikim.

Djelmoshat e drejtuar nga Dean Smith kanë paraqitur një lojë tejet të mirë, duke mos i dhënë Arsenalit gjasa për më shumë, kurse Jack Grealish edhe njëherë ka treguar magjinë e tij në mesfushë për të çarë secilën pore të topçinjëve në përballje.

Aston Villa kështu i kthehet fitores pas dy humbjeve në shtëpi, por mban një rekord të fitoreve jashtë terrenit të vetë në Premier Ligë këtë stinor - që e bëri përsëri. Villa ka regjistruar të gjitha fitore si mysafir në stinorin 2020/21.

Në anën tjetër sulmuesi 24-vjeçar i Anglisë, Ollie Watkins ka shënuar dy herë brenda pak minutash kur futej në pjesën e fundit të ndeshjes për të konfirmuar tre-pikëshin.

Me fitore, Aston Villa kërcen në pozitën e gjashtë me 15 pikë, tre më shumë se Arsenali që është i 11-ti në renditje.