Fantasy TopSporti
Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

POLONIA - SHQIPËRIA

Humbje në Varshavë, Shqipëria e pafuqishme ndaj Polonisë

Foto: FSHF

Humbje në Varshavë, Shqipëria e pafuqishme ndaj Polonisë


2 September, 2021 @22:40

Me rezultat 4-1 në të mirë të Polonisë është mbyllur ndeshja e luajtur sonte në Varshavë mes Polonisë vendase dhe Shqipërisë mysafire, rezultat i cili e bën humbjen e Shqipërisë të duket më e rëndë se që në të vërtetë ishte bazuar në paraqitjet e të dyja skuadrave.

Ndeshja ishte e vlefshme për Grupin I kualifikues drejt Botërorit të Katarit, që do të mbahet mes datave 21 nëntor dhe 18 dhjetor të vitit të ardhshëm.

Të parët që shënuan në takimin e sontëm ishin polakët, që golin e gjetin përmes Robert Lewandowskit në minutën e 12’.

Më pas, ishte Shqipëria ajo që e gjeti barazimin. Pas një pasimi mjaft të mirë të Gjasulës, Sokol Cikalleshi shënoi mjaft bukur me të majtën, për t’i barazuar shifrat.

Që nga shënimi i golit e deri në fundin e pjesës së parë, paraqitja e Shqipërisë ishte mjaft e mirë, mirëpo në momentin më të keq të mundshëm, në fundin e pjesës së parë, mbrojtja shqiptare u dorëzua dhe pranoi gol. Ishte polaku Buksa ai që në minutën e 44’ shënoi me kokë për 2-1, rezultat me të cilin skuadrat shkuan në pushim.

GRUPET KUALIFIKUESE

E në pjesën e dytë, shpresën shqiptare për t’u larguar me pikë nga Varshava e shoi goli i Krychowiak. Pas një depërtimi fantastik të Lewandowskit nga krahu i djathtë, Krychowiak shënoi me portën e zbrazur (54’), për ta çuar epërsinë polake në dy gola dhe pothuajse për ta mbyllur ndeshjen.

Krejt në fund, Polonia e gjeti edhe një gol. Zëvendësuesi Linetty shënoi në minutën e 89’ për vendasit dhe kështu ndeshja u mbyll me rezultatin final 4-1.

Për shkak të kartonëve të verdhë që i morën sonte, Hysaj, Bare dhe Manaj do të mungojnë në ndeshjen e ardhshme të Shqipërisë, e cila luhet ndaj Hungarisë më 5 shtator në Shqipëri.

Sa i përket gjendjes në grup, momentalisht grupit të Shqipërisë i prin Anglia me 12 pikë, kurse Shqipëria momentalisht ndodhet e katërta pas Polonisë e Hungarisë.


HUAZIMI I MOMENTIT TË FUNDIT

Miralem Pjanic huazohet në Besiktas

International/Transfere

Miralem Pjanic huazohet në Besiktas

03/09/21 @ 12:26

POLONIA - SHQIPËRIA

Humbje në Varshavë, Shqipëria e pafuqishme ndaj Polonisë

Kualifikimet për Botëror/Kombëtarja

Humbje në Varshavë, Shqipëria e pafuqishme ndaj Polonisë

02/09/21 @ 22:40

BERNARD CHALLANDES

Kompaktësi! Tejet i lumtur me fitore

Kualifikimet për Botëror/Përfaqësuesja

Kompaktësi! Tejet i lumtur me fitore

02/09/21 @ 20:39

PLAYER RATINGS

Notat e futbollistëve: Gjeorgjia-Kosova

Kualifikimet për Botëror/Përfaqësuesja

Notat e futbollistëve: Gjeorgjia-Kosova

02/09/21 @ 19:59

GJEORGJIA - KOSOVA

Fitore historike, Kosova merr pikët e plota në Gjeorgji

Kualifikimet për Botëror/Përfaqësuesja

Fitore historike, Kosova merr pikët e plota në Gjeorgji

02/09/21 @ 19:55

FENERBAHÇE

Mërgim Berisha te Fenerbahçe

International/Sportistë shqiptarë në botë

Mërgim Berisha te Fenerbahçe

02/09/21 @ 18:26

11-SHET STARTUESE

Polonia-Shqipëria, formacionet startuese

Kualifikimet për Botëror/Kombëtarja

Polonia-Shqipëria, formacionet startuese

02/09/21 @ 18:39

BERNARD CHALLANDES

Kompaktësi! Tejet i lumtur me fitore

Kualifikimet për Botëror/Përfaqësuesja

Kompaktësi! Tejet i lumtur me fitore

02/09/21 @ 20:39

PLAYER RATINGS

Notat e futbollistëve: Gjeorgjia-Kosova

Kualifikimet për Botëror/Përfaqësuesja

Notat e futbollistëve: Gjeorgjia-Kosova

02/09/21 @ 19:59

GJEORGJIA - KOSOVA

Fitore historike, Kosova merr pikët e plota në Gjeorgji

Kualifikimet për Botëror/Përfaqësuesja

Fitore historike, Kosova merr pikët e plota në Gjeorgji

02/09/21 @ 19:55

11-SHET STARTUESE

Polonia-Shqipëria, formacionet startuese

Kualifikimet për Botëror/Kombëtarja

Polonia-Shqipëria, formacionet startuese

02/09/21 @ 18:39

11-SHET STARTUESE

Gjeorgjia-Kosova, formacionet startuese

Kualifikimet për Botëror/Përfaqësuesja

Gjeorgjia-Kosova, formacionet startuese

02/09/21 @ 16:36

LIMITI I KARTONËVE

3 lojtarë rrezikojnë Greqinë me kartonë!

Kualifikimet për Botëror/Përfaqësuesja

3 lojtarë rrezikojnë Greqinë me kartonë!

02/09/21 @ 16:18

MESAZHI

Bernard Berisha me mesazh për bashkëlojtarët

Kualifikimet për Botëror/Përfaqësuesja

Bernard Berisha me mesazh për bashkëlojtarët

02/09/21 @ 16:06

ZVICRA 2-1 GREQIA

Rivali i Kosovës mposhtet në Basel

Kualifikimet për Botëror/International/Sportistë shqiptarë në botë

Rivali i Kosovës mposhtet në Basel

02/09/21 @ 00:08

PORTUGALIA 2-1 IRLANDA

I pabesueshëm! Cristiano historik përmbys për fitore

Kualifikimet për Botëror

I pabesueshëm! Cristiano historik përmbys për fitore

01/09/21 @ 23:04

ZVICRA

Granit Xhaka pozitiv në COVID-19

Kualifikimet për Botëror

Granit Xhaka pozitiv në COVID-19

01/09/21 @ 22:04


 
Të gjitha lajmet nga Kualifikimet për Botëror