Të gjitha lajmet

FFK - FSHF

Kosovarët vendorë në Shqipëri!

Kosovarët vendorë në Shqipëri!

17 January, 2013 @19:11

Nëse jo krijimi i një Lige të përbashkët kombëtare, atëherë së paku mund të ndodhë që futbollistët kosovarë që nga stinori i ardhshëm të luajnë në Shqipëri duke u konsideruar si lojtarë vendorë.

Këtë e ka konfirmuar edhe kryetari i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, i cili për të përditshmen sportive, Panorama Sport, ka thënë: “Po, lojtarët kosovarë nuk do të konsiderohen më si të huaj në kampionatin shqiptar. Ka ardhur koha që edhe ne ta bëjmë një ndryshim të tillë, ndaj do bisedojmë me homologët kosovarë për këtë çështje dhe me fillimin e sezonit të ri futbollistik, lojtarët kosovarë nuk do të konsiderohen më si të huaj. Përderisa lojtarët shqiptarë nuk shihen si ekstrakomunitarë në një vend të Bashkimit Europian, si Greqia, tashmë që prej 2009-ës, mendoj se është momenti që edhe ne të rishikojmë qëndrimin tonë përkundrejt futbollistëve kosovarë që luajnë në kampionatin shqiptar”.

Duka po ashtu ka pranuar edhe mundësinë që në të ardhmen të krijohet liga e përbashkët kombëtare, duke thënë: “E kam thënë edhe më parë se ne jemi të gatshëm që të bashkëpunojmë për krijimin e Ligës dhe në këtë kontekst do punojmë me federatën e Kosovës për gjetjen e modaliteteve të nevojshme”.

Se sa do të realizohen premtimet e kryetarit të FSHF-së mbetet të shihet, duke pasur parasysh që Federata e Futbollit të Kosovës nuk është e pranuar në FIFA dhe këta të fundit nuk lejojnë në asnjë mënyrë që federatat e pranuara në FIFA të kenë bashkëpunim me federatat e papranuara.

ARSENAL 4-0 NEWCASTLE UNITED

Fitorja më e thellë e stinorit, për pozitë të dhjetë

Foto: premierleague.com

16 February, 2020 @19:31

Arsenal ka shënuar fitoren më të thellë të këtij stinori, 4-0 [Auba 54, Pepe 57, Ozil 90, Lacazette 90] për…

PAS FINALES

Tifozi që kërceu nga tribunat për të arritur Kupën, në gjendje të mirë

16 February, 2020 @17:02

Një tifoz pejan mbrëmë, kishte kërcyer nga tribunat e Mizahir Ismës për të arritur deri te Kupa e për ta…

TURNE MIQËSOR PËR FUTBOLLISTET/ËT

Vajzat e djemtë U19 të Kosovës, për Pavarësi në Itali

Foto: FFK

16 February, 2020 @16:42

Dy ekipet kombëtare të Kosovës U19 në konkurrencën e meshkujve dhe Kombëtarja e femrave janë ftuar në turnetë që do…

DUELET PARAKUALIFIKUESE

Terminet e stërvitjeve të Kosovës, nesër grumbullimi i parë

Foto: FBK

16 February, 2020 @16:35

Përfaqësuesja e Kosovës në basketboll do të bëj grumbullimin e parë të saj për këtë vit nesër, ku për herë…

DUELET E DITËS

Partizani shfrytëzon gabimet e kryesuesve, Flamurtari arrin fitoren e parë të stinorit

16 February, 2020 @16:20

Janë zhvilluar tre ndeshjet e ditës në Kategorinë Superiore shqiptare, derisa Kukësi nuk ka arritur të shfyrtëzojë kiksin e Tiranës…

Të gjitha lajmet nga