Të gjitha lajmet

NË SHKODËR

Mandzukic hesht entuziazmin e Kosovës

Mandzukic hesht entuziazmin e Kosovës

6 October, 2016 @22:07

Kosova
Kroacia
Kosova 0 : 6 Kroacia
6', 24', 35' M. Mandžukić, 63' M. Mitrovic, 83' I. Perišić, 90+ Kalinic

"Loro Boriçi", Shkodër. Mbi 15 mijë shikues.
Mandzukic hesht entuziazmin e Kosovës
Mandzukic hesht entuziazmin e Kosovës
Mandzukic hesht entuziazmin e Kosovës
Mandzukic hesht entuziazmin e Kosovës
Mandzukic hesht entuziazmin e Kosovës
Mandzukic hesht entuziazmin e Kosovës
Mandzukic hesht entuziazmin e Kosovës

Edhe pse ishte lojtari që nuk ishte në formë të mirë, Mario Mandzukic ka shënuar tri herë sonte në 45 minutat e para në portën e Samir Ujkanit, për t’ia shuar shpresat Kosovës në duelin e dytë kualifikues për “Rusia 2018”.

Mandzo, ka shënuar falë fuqisë dhe gjatësisë së tij, që ka qenë i pakapshëm për mbrojtjen kosovare, me dyshen Avni Pepa dhe Alban Pnishi në qendër, të cilëve i mungonte koordinimi.

Kosova pati rastet e veta dhe atë shumë të mira në pjesë të parë. Dy herë depërtoi Milot Rashica, për të rrezikuar, por mbrojtja kroate tregohej e vëmendshme. Ndërsa Bersant Celina e Arbër Zeneli kanë dështuar të shënojnë nga pozita vetë me portier. I pari shutoi drejt portierit, i dyti tentoi parabolimin e Danijel Subasicit, por topi përfundoi mbi rrjetë.

TABELA AKTUALE

Në pjesën e dytë loja tashmë dukej e relaksuar. Kroatët luanin për qejfi, ndërsa Ante Cacic i rehatuar me sigurimin e karriges së trajnerit edhe për disa ndeshje, fuste në lojë lojtarë të papërvojë për Kroacinë, duke i larguar më meritorët në sulm e mbrojtje.

Kosova në pjesën e dytë tentoi të bënte diçka më shumë, por koordinimi i lojtarëve në disa faza të sulmit shihej se nuk ishte pjekur ende.

Goli i katërt i kroatëve, ishte përsëri në gabim në mbrojtje, pasi që krahu Fanol Përdedaj nuk e përcolli deri në fund zëvendësuesin Matej Mitrovic, që gozhdoi portën e Ujkanit nga afërsia i vetmuar. I pesti me Perisicin e vetmuar, e i gjashti, projektil.

Pas dy ndeshjeve kualifikuese në Grupin I, Kosova mbetet në një pikë të fituar ndaj Finlandës në ndeshjen e shkuar, ndërsa Kroacia ngritet në 4 pikë dhe merr lidershipin e grupit për shkak të golaverazhit më të mirë se fituesit tjerë në grup sonte.

fMEDIA

Kosova në ballinë të UEFA-së

6 October, 2016 @20:31

Përfaqësuesja e Kosovës ka marrë vëmendjen kryesore të UEFA-së në këto momente, përkundër se në Itali zhvillohet dueli gjigant Italia…

FORMACIONET ZYRTARE

Formacionet zyrtare: Lihtenshtajn-Shqipëri

6 October, 2016 @20:04

Janë bërë të ditura formacionet zyrtare për ndeshjen Lihtenshtajn-Shqipëri. Ndeshja do të fillojë nga ora 20:45.

FORMACIONET ZYRTARE

Formacionet zyrtare: Kosovë-Kroaci

6 October, 2016 @19:50

Janë bërë të ditura formacionet zyrtare për ndeshjen Kosovë-Kroaci. Kosova do të paraqitet me formacionin 4-2-3-1.

BARCELONA

Barça pyet: “A e njihni Labinot Kabashin?”

6 October, 2016 @19:47

Kur ka mbetur edhe pak kohë deri në fishkëllimën e parë për ndeshjen Kosovë-Kroaci, vëmendje të veçantë është duke treguar…

PARA NDESHJES

Skuadrat dalin në fushë

6 October, 2016 @19:41

Futbollistët e përfaqësueses së Kosovës dhe ata të Kroacisë kanë dalur në fushën e stadiumit Loro Boriçi në Shkodër për…

ISLANDA - FINLANDA

Të qetë, kërkojnë fitore

6 October, 2016 @12:32

Njëra ndër përballjet që më së paku është përfolur në kuadër të Grupit I është kjo ndërmjet rivalëve të largët…

GRUPI I KOSOVËS

Turqia-Ukraina, dueli i rivalëve të grupit

6 October, 2016 @12:22

Në stadiumin e Konyas në Turqi sot zhvillohet ndeshja tjetër e Grupit I kualifikues ku bën pjesë Kosova. Turqia…

DUELI I SOTËM

Sonte dueli i parë si vendas, Kosova-Kroacia

Foto: F. Kurtaj Photography Facebook

6 October, 2016 @11:58

Nën mbikqyrjen e referit spanjoll David Fernandez Borbalan, futbollistët e Kosovës për herë të parë do të dalin si vendas…

CLUB BENEFIT PROGRAM

Sa fituan klubet nga Botërori?

Foto: fifa.com

4 December, 2018 @15:32

Pas përfundimit të Kampionatit Botëror ”Rusia 2018” FIFA sot ka bërë të ditur pagesat që do t’i derdhen klubeve…

SUPER MARIO

Pensionohet edhe Mandzukic

Foto: juventus/fb

14 August, 2018 @18:35

Sulmuesi i Juventusit, Mario Mandzukic, pas arritjes rekorde me vendin e tij, Kroacinë, në Kampionatin Botëror “Rusia 2018” ka vendosur…

DITARI I FUNDIT RUS (23)

Botërori dhe vendi ynë

22 July, 2018 @11:02

VAR-i ka qenë shpëtimtar në këtë Kupë Bote. Nuk po flitet për gabimet e gjyqtarëve, as një javë pas përfundimit…

FIFA RANKING

FIFA pritet të zbardh listën me kalkulimin e ri

Foto: fifa/fb

18 July, 2018 @18:21

Lista e re e renditjes mujore të FIFAs dhe e para pas Botërorit Rusia 2018 do të publikohet së shpejti…

DITARI RUS (22)

Kampionët e Botës

Fotot: FIFA/fb

16 July, 2018 @23:09

Kampionët e rinj të Botës janë ekipi me lojtarët më cilësor në botë. Por, a është ekipi me lojën më…

Të gjitha lajmet nga Russia 2018