Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

SEANCA E FUNDIT STËRVITORE PARA UDHËTIMIT

Me motiv maksimal ndaj Zvicrës

Fotot: FFK

Me motiv maksimal ndaj Zvicrës


Teksti: FFK

16 November, 2023 @15:53

Kombëtarja e Kosovës e ka mbajtur seancën e fundit stërvitore në Hajvali para udhëtimit për në Bazel, ku të shtunën do të përballet me Zvicrën, në ndeshjen e parafundit në kuadër të Grupit I për kualifikimet Euro 2024. Ndonëse me gjasa të vogla për kualifikim, matematikisht Dardanët ende janë në lojë për të siguruar një biletë për Evropianin që do të mbahet në Gjermani, pas barazimit të mbrëmshëm të Zvicrës me Izraelin, por për t’i arritur këtij qëllimi përveçse duhet fituar dy ndeshjet e fundit, duhet që Zvicra dhe Izraeli të mos fitojnë pikë ndaj Rumanisë.

REZULTATET, TABELA dhe ORARI I NDESHJEVE

Gjithsesi, Dardanët janë të motivuar maksimalisht për dy ndeshjet e fundit të këtij cikli kundër Zvicrës dhe Bjellorusisë dhe do të mundohen që të krijojnë seri të rezultateve pozitive. Gjatë seancës së sotme përzgjedhësi Primozh Gliha dhe ndihmësit e tij kanë punuar kryesisht në aspektin taktik, teksa motivi për duelin me Zvicrën është maksimal, duke ditur edhe mbështetjen e madhe që pritet ta kenë Dardanët nga bashkëatdhetarët tanë atje. Optimizmin e tyre para udhëtimit për në Bazel e shfaqën edhe futbollisti i Llapit, Ilir Krasniqi, i cili pati paraqitje shumë të mirë kundër Izraelit, si dhe prurja e re, Alban Ajdini.

Elbasan Rashani

“Titullar me Izraelin? Ishte një ndjenjë fantastike, pasi ishte ndeshja ime e parë në 11-shen titullare. Ishte një ndeshje mjaftë e vështirë në një fushë të rënduar, por kemi dhënë maksimumin dhe besoj se jemi paraqitur mirë. Zvicra? Stadiumi pritet të jetë pothuajse i mbushur me përkrahës shqiptar. Na pret një duel shumë i vështirë, pasi dihet nivelin të cilin e ka Zvicra, por ne jemi shumë të motivuar, pasi e dimë se në stadium do ta kemi përkrahjen e madhe dhe shpresojmë në pikët maksimale. Gjasat? Matematikisht jemi ende në lojë, por dihet se do të jetë e vështirë. Ne do ta japim maksimumin, pastaj të shohim pas përfundimit të ndeshjes”, ka theksuar Ilir Krasniqi.

Primoz Gliha

Ndërkaq, Alban Ajdini është shprehur i lumtur që është bërë pjesë e Dardanëve: “Është një ndjenjë shumë e mirë. Jam shumë krenar që jam pjesë e Kosovës dhe do ta jap maksimumin për këtë fanellë. Pritja? Lojtarët më kanë pritur shumë mirë, stafi po ashtu dhe do ta jap maksimumin për këtë fanellë. Fitorja me Izrealin? Kemi bërë një ndeshje shumë të mirë, djemtë kanë qenë të motivuar dhe anë bërë lojë shumë të mirë. Zvicra? Do të jetë ndeshje e vështirë, do të ketë shumë shikues. Do të jenë shumë shqiptarë aty por na pret një sfidë shumë e vështirë”. Ekspedita e Kombëtares së Kosovës niset drejt Bazelit nesër në mëngjes, derisa në orën 19:00 e zhvillon stërvitjen në stadiumin “St. Jakob-Park”.


BILETAT

Nis shitja e biletave për ndeshjen Kosova - Bjellorusia

Kualifikimet për Evropian/Kosova

Nis shitja e biletave për ndeshjen Kosova - Bjellorusia

16/11/23 @ 12:15

FORMACIONI I MUNDSHËM i SHQIPËRISË!

11-shja potenciale e Shqipërisë ndaj Moldavisë

Kualifikimet për Evropian/Shqipëria/International

11-shja potenciale e Shqipërisë ndaj Moldavisë

16/11/23 @ 08:35

ZVICRA NUK E SIGURON KUALIFIKIMIN!

Xhaka rekorder i Zvicrës në barazim ndaj Izraelit

Kualifikimet për Evropian/International/Sportistë shqiptarë në botë

Xhaka rekorder i Zvicrës në barazim ndaj Izraelit

15/11/23 @ 22:43

SHI E ERËRA TË FORTA

Stërvitja në shi, Kosova vazhdon përgatitjet për ndeshje ndaj Zvicrës

Kualifikimet për Evropian/Kosova

Stërvitja në shi, Kosova vazhdon përgatitjet për ndeshje ndaj Zvicrës

15/11/23 @ 14:36

STËRVITJA E KOSOVËS, PARA NDESHJES NDAJ ZVICRËS

Hadërgjonaj dhe Vojvoda kthehen, Muriqi mungon

Kualifikimet për Evropian/Kosova

Hadërgjonaj dhe Vojvoda kthehen, Muriqi mungon

15/11/23 @ 11:54

TE GRUPI I KOSOVËS

Me fitore sonte, Zvicra do të sigurojë evropianin

Kualifikimet për Evropian/International

Me fitore sonte, Zvicra do të sigurojë evropianin

15/11/23 @ 11:29

INTERVISTA E SYLVINHOS PËR UEFA-në

Sylvino pë UEFA-në: “Gjithçka duhet të bëhet me zemër, sepse lojtari përfaqëson kombin”

Evropiani/Kualifikimet për Evropian/Shqipëria

Sylvino pë UEFA-në: “Gjithçka duhet të bëhet me zemër, sepse lojtari përfaqëson kombin”

15/11/23 @ 11:01

TOP ME TEKNOLOGJI TË RE

EURO 2024: “Fussballliebe” me teknologji të re brenda topit

Evropiani/Kualifikimet për Evropian

EURO 2024: “Fussballliebe” me teknologji të re brenda topit

15/11/23 @ 10:49

RAPORTET

Vedat Muriqi do të mungojë mbi 1 muaj!

Kualifikimet për Evropian/Kosova/Sportistë shqiptarë në botë

Vedat Muriqi do të mungojë mbi 1 muaj!

14/11/23 @ 23:51

PRIMOŽ GLIHA, PAS NDESHJES

Gliha: Kur Rashica e Muriqi luajnë bashkë, jemi shumë të fortë

Kualifikimet për Evropian/Kosova

Gliha: Kur Rashica e Muriqi luajnë bashkë, jemi shumë të fortë

13/11/23 @ 00:15


 
Të gjitha lajmet nga Kualifikimet për Evropian