TURPËRIM PARA "FADIL VOKRRIT" TË PLOTË

Ndeshje jashtëzakonisht zhgënjyese! Andorra merr pikë historie në Kosovë

Fotot: FFK

28 March, 2023 @22:44

Kosova është befasuar në shtëpi sonte, derisa Andorra që konsiderohet autsajder i grupit, ka nxjerrë barazim 1-1 në përballjen e zhvilluar sonte në Fadil Vokrri. Përkundër posedimit të madh të topit në përqindje, Kosova nuk ka arritur të krijojë raste konkrete për shënim, ndërsa atë që duhet duartrokitur janë kombëtarja e Andorrës, të cilët me mbrojtjen e mençur, falë edhe shterpësisë së Dardanëve kanë arritur të marrin pikë historike.

Leart Paqarada

Përgjatë thuajse gjithë ndeshjes Dardanët tentonin me krosime për të gjetur golin, ndërsa në pjesë të dytë me hyrjen e Edon Zhegrovës përmes një kundërsulmi ky shënoi për epërsinë e Kosovës.

Mirëpo, kur mendohej se tash Kosova do të merr krahë për të shënuar edhe ndonjë gol, ka qenë një gjuajtje e lirë dhe një gabim amatoresk i Arijanet Muricit që nuk kërceu te topi në zonën e tij, për t’i dhënë mundësi Albert Rosasit të barazojë në 1-1 (61’), dy minuta pasi që kishte shënuar futbollisti i Lille!

Përsëri tentime të stilit të njëjtë, ndërsa zëvendësimet e Alain Giresse nuk ndezën aspak - e në fund festë te mysafirët e drejtuar nga Koldo Alvarez që morrën pikë historike në Prishtinë. Në mbi 60 ndeshje që ka zhvilluar Andorra në kualifikime për EURO, ka arritur të marrë në total 4 pikë deri sot. Një fitore ndaj Molldavisë dhe një barazim ndaj Shqipërisë. Kjo ka qenë pika e pestë në histori të kombëtares andorriane.

Në fund, me Kosova 1-1 Andorra [Edon Zhegrova 59 - Albert Rosas 61] Dardanët nga dy ndeshjet e para të kualifikimeve për EURO2024 kanë marrë 2 pikë dhe janë të tretit në renditje tabelare.