Fantasy TopSporti
Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

KILI

Një hap pranë historisë

Foto: Reuters

Një hap pranë historisë


30 June, 2015 @8:27

Kili ka arritur që të shkruajë emrin në finale të Copa America 2015 duke e mposhtur Perunë me rezultat 2-1. 

Sidoqoftë fitorja e vendit organizator nuk ka qenë e lehtë, bile pak edhe kontraverse pas përjashtimit të lojtarit të Perusë për 20 minuta lojë. 

Eduardo Vargas ka qenë ylli i ndeshjes me dy gola të shënuara, që i japin Kilit shpresën për titullin e parë jugamerikan në historinë 99 vjeçare të kësaj gare. 

SKEMA DHE STATISTIKAT

Lojtari që stinorin e kaluar luajti për QPR-në në Premier League, ndërsa është pronë e Napolit, është treguar në vend të duhur në momentin e duhur për të shënuar dy herë në portën peruane, që përkundër se me 10 lojtarë i ka bërë ballë burrërisht vendasve të garës.

Kili në finale do të luaj ndaj Argjentinës ose Paraguajit, të cilët përcaktojnë finalistin e dytë të Copa America 2015. 

 

Eduardo Vargas Goal vs Peru 2-1 [ Chile vs Peru… by robhasanjes


 
Të gjitha lajmet nga Copa America 2015