Të gjitha lajmet

LIVERPOOL

Pas titullit, kërkojnë rekordet

Foto: premierleague.com

Pas titullit, kërkojnë rekordet

Shkruan: BBC/ A. Shearer

2 July, 2020 @13:40

Nuk do të ketë asnjë tifoz në Etihad sonte, kur kampioni i ri i Premier League do t’i del përballë ish-kampionit.

Liverpool, që priti tri dekada të mundimshme titullin kampion dhe e arriti këtë duke i falenderuar fitore së Chelseat ndaj Manchester Cityt, sonte do t’i dalë përballë pikërisht ekipit të Pep Guardiolës.

City do të mbajë gardën e nderit para ndeshjes, duke i përshëndetur futbollistët e Liverpoolit, por me siguri ky respekt nuk do të jetë i pranishëm në fushë - ku nxënësit e Guardiolës do të tentojnë t’i fitojnë ata të Jurgen Kloppit.

Pas titullit, që ia morrën Cityt, tash Liverpool i Kloppit po ndjek rekordet e Cityt. Të mos harrojmë, Klopp është gjermani i parë që si trajner arrin të fitojë titullin e Premier Ligës.

Me 7 ndeshje të mbetura deri në fund të stinorit, Liverpool do të ketë mundësi të arrijë në 107 pikë, për t’ia thyer rekordin Cityt 2017/18.

Gjithashtu, City mban rekordin për margjinën më të madhe të pikëve në triumf, 19 pikë, 2017/18.

Si dhe e ka numrin më të madh të fitoreve, 32 (2017/18 dhe 2018/19).

Gjithçka është në dorë të Liverpoolit dhe Jurgen Kloppit dhe atë që nga sonte, kur si kampionë do t’i dalin përballë ish-kampionit prej orës 21:15.

WEST HAM 3-2 CHELSEA

Mposhtet Chelsea, nuk arrin pozitën e tretë

Foto: premierleague.com

1 July, 2020 @23:15

Rast ideal për të dalë në pozitën e tretë të tabelës së Premier Ligës ka pasur Chelsea sonte. Por…

ARSENAL - NORWICH

Xhaka mes golashënuesve, Arsenali bindshëm ndaj Norwichit

FOTO / Arsenal

1 July, 2020 @21:07

Fitorja në FA Cup në fundjavë duket se i ka bërë mirë Arsenalit. Në ndeshjen e parë në shtëpi pas…

FA CUP QUARTERS

Pas vazhdimeve ndaj Norwichit me 10 lojtarë, arrin gj’finalen

Foto: ManUtd/tw

27 June, 2020 @21:49

Është dashur që të intervenojë në sulm qendërmbrojtësi i ekipit Harry Maguire, për t’ia siguruar Manchester Unitedit gjysmfinalen e Kupës…

PREMIER LEAGUE

Pritjes i vie fundi, Liverpooli kampion i Anglisë!

25 June, 2020 @23:59

Pritjes i erdhi fundi! Pas 30 viteve pritje, Liverpooli më në fund ka arritur të shpallet kampion i Anglisë! Skuadra…

MANCHESTER UNITED 3-0 SHEFFIELD UNITED

Hat-tricku i parë i Martialit afron Unitedin te Chelsea

Foto: premierleague.com

24 June, 2020 @21:00

Kanë kaluar shumë kohë derisa u prit për të parë një ndeshje të bindshme dhe bukur të Manchester Unitedit -…

Të gjitha lajmet nga Premier League