Të gjitha lajmet

HUNGARIA-KOSOVA

Rënie në pjesë të dytë përsëri, Kosova humb

Foto: fiba.basketball

Rënie në pjesë të dytë përsëri, Kosova humb

26 November, 2017 @20:37

Përfaqësuesja e Kosovës është mposhtur edhe në përballjen e dytë kualifikuese të Grupit C për Kupën e Botës, Kina 2019.

Pas Lituanisë, sonte Kosova u mposht nga Hungaria në Debreçen, me rezultat 84-76.

Hungary vs Kosovo

Kosova pjesën e parë e përfundoi në epërsi minimale, pas lojës së mirë të treguar nga Scott Bamforth dhe Lis Shoshi, 34-35.

Ndërsa në çerekun e tretë, pasoi rënia e lojës. 24-15 ishte dallimi i krijuar në këtë çerek nga Hungaria, që krijoi dallimin vendimtar dhe vendasve ia dha fitoren e parë në grup, ndërsa Kosova tashmë e fundit, mbetet pa fitore pas 2 xhirove.

TABELA AKTUALE E GRUPIT

Lis Shoshi përfundoi ndeshjen me double-double prej 16 pikëve dhe 11 kërcimeve, ndërsa Dardan Berisha doli më efikasi me 22 pikë, edhepse shutoi dobët për tre pikë, 2 të qëlluara prej 10 tentimeve.

Scott Bamforth përfundoi ndeshjen me 21 pikë, 4 asistime e 5 kërcime, ndërsa lojtarët tjerë nuk arritën të kalojnë pragun e pikëve dyshifrore.

Te ekipi fitues, Hungaria, Wittmnann dhe David Vojvoda shënuan nga 20 pikë secili, ndërsa Rosco Allen përfundoi ndeshjen me double-double prej 15 pikëve dhe 10 kërcimeve.

FTESAT E SPANJËS

Me 4 lojtarë nga NBA, Spanja publikon listën preliminare për Botëror

9 July, 2019 @12:21

Kampionati Botëror i basketbollit që këtë verë do të mbahet në Kinë, tashmë po fillon të afrohet, ndërsa ekipet pjesëmarrëse…

VEDRAN BOSNIC

Ish-ylli i Bashkimit e Pejës, në krye të Bosnjës

12 November, 2018 @16:47

Njëri ndër lojtarët që ka lënë gjurmë në basketbollin kosovar, Vedran Bosnic, është emëruar si trajner i përfaqësueses së Bosnjës. …

QUALIFICATION FOR CHINA 2019

Tri ekipe evropiane sigurojnë botërorin

Foto: fiba.basketball

17 September, 2018 @14:13

Me përfundimin e ndeshjeve të dyta të fazës kualifikuese për Kampionatin Botëror “Kina 2019”, tre skuadra nga Evropa veçse kanë…

DAMIR MULAOMEROVIC

Një boshnjak në krye të Kosovës

14 August, 2018 @11:12

Pas arritjeve të vogla, por historike për Kosovën që debutoi në kualifikime për një Kampionat Botëror, në krye të reprezentacionit…

KUPTOHEN RIVALËT

Kosova mëson rivalët e parë për Eurobasket 2021

BOROZANI/ A. P.

2 July, 2018 @13:52

Pas përfundimit të garave në kualifikimet evropiane për Kupën e Botës “Kina 2019”, Përfaqësuesja e Kosovës tashmë do t’i…

Të gjitha lajmet nga Kina 2019