Të gjitha lajmet

HUNGARIA-KOSOVA

Rënie në pjesë të dytë përsëri, Kosova humb

Foto: fiba.basketball

Rënie në pjesë të dytë përsëri, Kosova humb

26 November, 2017 @20:37

Hungaria
Kosova
Hungaria 84 : 76 Kosova
David VOJVODA 20 pikë Dardan BERISHA 22 pikë

Fonix Hall, Debrecen, Hungari.

Përfaqësuesja e Kosovës është mposhtur edhe në përballjen e dytë kualifikuese të Grupit C për Kupën e Botës, Kina 2019.

Pas Lituanisë, sonte Kosova u mposht nga Hungaria në Debreçen, me rezultat 84-76.

Hungary vs Kosovo

Kosova pjesën e parë e përfundoi në epërsi minimale, pas lojës së mirë të treguar nga Scott Bamforth dhe Lis Shoshi, 34-35.

Ndërsa në çerekun e tretë, pasoi rënia e lojës. 24-15 ishte dallimi i krijuar në këtë çerek nga Hungaria, që krijoi dallimin vendimtar dhe vendasve ia dha fitoren e parë në grup, ndërsa Kosova tashmë e fundit, mbetet pa fitore pas 2 xhirove.

TABELA AKTUALE E GRUPIT

Lis Shoshi përfundoi ndeshjen me double-double prej 16 pikëve dhe 11 kërcimeve, ndërsa Dardan Berisha doli më efikasi me 22 pikë, edhepse shutoi dobët për tre pikë, 2 të qëlluara prej 10 tentimeve.

Scott Bamforth përfundoi ndeshjen me 21 pikë, 4 asistime e 5 kërcime, ndërsa lojtarët tjerë nuk arritën të kalojnë pragun e pikëve dyshifrore.

Te ekipi fitues, Hungaria, Wittmnann dhe David Vojvoda shënuan nga 20 pikë secili, ndërsa Rosco Allen përfundoi ndeshjen me double-double prej 15 pikëve dhe 10 kërcimeve.

PJESA E PARË: HUNGARIA-KOSOVA

Epërsi e Kosovës pas pjesës së parë

Foto: fiba.basketball

26 November, 2017 @19:49

Edhepse minimale, Kosova ka përfunduar në epërsi pjesën e parë të ndeshjes ndaj Hungarisë në Debrecen që po luhet aktualisht.…

HUNGARIA - KOSOVA

Hungaria vs. Kosova, pesëshet startuese

26 November, 2017 @18:59

Pak minuta para ndeshjes, janë publikuar pesëshet startuese të Hungarisë dhe Kosovës. HUNGARIA: R.Allen, A.Keller, K.Wittmann, D.Vojvoda,  P.Kovacs. KOSOVA: Scott…

PARA NDESHJES: HUNGARIA-KOSOVA

Hungaria-Kosova, sonte

26 November, 2017 @12:00

Dy ekipe që ia nisën me humbje garës së kualifikimeve për Kupën e Botës Kina 2019, Hungaria dhe Kosova, takohen…

SUPERLIGA U18

Bashkimi U18 njofton Vushtrrinë U18 me humbje

25 November, 2017 @16:56

Skuadra e vetme që ishte pa humbje në Superligën në kategorinë U18 në basketboll, Vushtrria Basket, sot u njoftua me…

PENZA-KASTRIOTI

Kastrioti ia shkakton humbjen e parë Penzës

25 November, 2017 @14:31

Skuadra e Penzës, që deri më tani nuk kishte asnjë humbje këtë stinor dhe vinte pas fitores nga derbi ndaj…

CAVALIERS - HORNETS

James me shifra magjike, Cavs në ngritje

Foto: nba.com

25 November, 2017 @10:20

Cleveland Cavaliers, me ndihmën e super yllit LeBron James, arriti ta mposht Charlotte Hornetsin me rezultat 100-99. a

WESTBROOK vs DURANT

Westbrook: Nuk kam shok në parket

Foto: nba.com

25 November, 2017 @9:13

Ditë më parë, Oklahoma ishte përballur me Golden State Warriorsin dhe e kishte mposhtur kampionin aktual. Ndërsa, shumë është përfolur…

DERRICK ROSE

Rose planifikon pensionimin

Foto: nba.com

25 November, 2017 @8:29

Ish-MVP i ligës më të fortë të basketbollit, NBA, Derrick Rose, është pranë pensionimit nga basketbollit. Sipas mediave amerikane, është…

LIPJANI - DRITA

Lipjani shpërthen te Drita

Foto: KBLipjani

24 November, 2017 @22:59

Pas humbjes nga Kalaja në xhiron e kaluar, Lipjani është këndellur kundër Dritës duke e mposhtur kundërshtarin me rezultat 109-67. …

POLONIA - HUNGARIA

Rivali i ardhshëm i Kosovës mposhtet në Poloni

Foto: FIBA WC

24 November, 2017 @21:01

Në ndeshjen tjetër të Grupit C, Polonia e ka mposhtur me rezultat 70-60 përfaqësuesen e Hungarisë. Kjo e fundit…

VEDRAN BOSNIC

Ish-ylli i Bashkimit e Pejës, në krye të Bosnjës

12 November, 2018 @16:47

Njëri ndër lojtarët që ka lënë gjurmë në basketbollin kosovar, Vedran Bosnic, është emëruar si trajner i përfaqësueses së Bosnjës. …

QUALIFICATION FOR CHINA 2019

Tri ekipe evropiane sigurojnë botërorin

Foto: fiba.basketball

17 September, 2018 @14:13

Me përfundimin e ndeshjeve të dyta të fazës kualifikuese për Kampionatin Botëror “Kina 2019”, tre skuadra nga Evropa veçse kanë…

DAMIR MULAOMEROVIC

Një boshnjak në krye të Kosovës

14 August, 2018 @11:12

Pas arritjeve të vogla, por historike për Kosovën që debutoi në kualifikime për një Kampionat Botëror, në krye të reprezentacionit…

KUPTOHEN RIVALËT

Kosova mëson rivalët e parë për Eurobasket 2021

BOROZANI/ A. P.

2 July, 2018 @13:52

Pas përfundimit të garave në kualifikimet evropiane për Kupën e Botës “Kina 2019”, Përfaqësuesja e Kosovës tashmë do t’i…

HUNGARIA - LITUANIA

Lituania e para, pa humbje

Foto: fiba.com

1 July, 2018 @22:28

Lituania duke e mposhtur Hungarinë me rezultat 50-73, e përfundoi Grupin C pa humbje. Me të përfunduar stinori në NBA,…

Të gjitha lajmet nga Kina 2019