Të gjitha lajmet

KAPITENI

“Xhaka nuk mund të jetë kapiten! Ai nuk e reprezenton Zvicrën!”

“Xhaka nuk mund të jetë kapiten! Ai nuk e reprezenton Zvicrën!”

1 October, 2018 @20:41

Granit Xhaka deri më tani ka veshur fanellën e Zvicrës 68 herë dhe ka shënuar gjithsej 10 gola në garat ndërkombëtare. Goli më i fundit i Xhakës për reprezentacionin helvetas ishte ai kundër Serbisë (në World Cup Russia 2018) i festuar me shqiponjën dy-krerëshe.

 

Meqë për momentin, 34-vjeçari Stephan Lichtsteiner mban shiritin e kapitenit, ai pritet ta dorëzojë me mbarimin e karrierës së tij, dhe Granit Xhaka do të ishte pasardhësi më i denjë për detyrën e kapitenit të skuadrës zvicrane.

Por jo të gjithë mendojnë kështu, e sidomos ish-mbrojtësi i Liverpool-it, Zvicrani 44-vjeqar, Stephane Henchoz, i cili e ka reprezentuar Zvicrën 74 herë në arenën ndërkombëtare.

Henchoz ka deklaruar se Xhaka do të ishte zgjidhje e gabueshme për udhëheqjen e ekipit zvicran për shkak të prejardhjes ballkanase dhe ekipit të përbërë me prejardhje nga vendet e ndryshme të botës.

“Ai është një i rregullt në Arsenal, por unë mendoj që kapiteni duhet ta reprezentojë Zvicrën dhe skuadrën, dhe Xhaka nuk është një i tillë.” — kishte deklaruar Henchoz për Blick.

“Ky do të ishte një problem. Lojtarët si Sommer, Lichtsteiner, ose Schar, të cilët e reprezentojnë Zvicrën tradicionale, mund të ndihen të anashkaluar, sikur fansat që nuk do të mund të identifikoheshin me ekipin zvicran.

“Lojtarët zvicranë që nuk kanë imigruar dhe fansat zvicranë, do të ndiheshin te anashkaluar.” — ka shtuar më tej Stephane Henchoz.

Stephane Henchoz

Valon Behrami ishte ai i fundit që u ndje i anashkaluar pasi që pas 13 viteve paraqitje me fanellen zvicrane dhe 83 ndeshjeve më vonë, u njoftua për “pensionimin” e tij përmes një telefonate nga selektori aktual.

Foto më poshtë paraqet skuadrën aktuale të Zvicrës me paraqitjet dhe rezultatet individuale për secilin lojtar aktiv.

Skuadra e Zvicren 2018

Pritet të mësohet nëse Granit Xhaka do të jetë kapiteni i radhës për skuadren zvicrane dhe se si një gjë të tillë do të mirëpritej (apo jo) nga mediat dhe të tjerët.

 

 

 

CHELSEA - LIVERPOOL

Shaqiri asistues, Sturridge shpëton Liverpoolin

29 September, 2018 @20:24

Pak ditë pas përballjes së tyre në Kupë, sot Chelsea e Liverpooli u përballen mes vete në kuadër të kryendeshjes…

LIRIM KASTRATI

Kastrati në topformë, shënon përsëri

30 September, 2018 @18:24

Futbollisti që po kalon formë shumë të mirë në Kroaci, Lirim Kastrati, ka shënuar golin e tij të gjashtë në…

VIDEO

Gol dhe asist nga Ajeti

30 September, 2018 @18:09

Sulmuesi shqiptar i cili së fundi pranoi ta mbrojë ngjyrat e përfaqësueses së Zvicrës, Albian Ajeti, po vazhdon me formë…

FA CUP: SWANSEA - BRENTFORD

Celina magjik, gol + asist, kualifikon Swansean

17 February, 2019 @19:05

Futbollisti i reprezentacionit të Kosovës, Bersant Celina, ka shkëlqyer në ndeshjen e ekipit të tij sot në përballje ndaj Brentfordit.…

AARON RAMSEY TE JUVENTUS

Britaniku më i paguar në histori

Fotot: Juventus.com & Arsenal.com

11 February, 2019 @22:49

Mesfushori i Arsenalit, uellsiani Aaron Ramsey do të bëhet lojtari më i paguar nga ishulli në histori. Tashmë është…

NË LIGË TË KATËRT

Trajneri Scholes

Foto: Oldham Official

11 February, 2019 @13:45

Prej sot edhe zyrtarisht mesfushori legjendar i Manchester Unitedit, Paul Scholes, është trajner. Ai është emëruar në detyrën e…

CITY - CHELSEA

Turpëron Chelsean, rimerr kreun

10 February, 2019 @18:51

Ajo që duhej të ishte ndeshja më e mirë e javës në Angli, doli të ishte më jo-interesantja. Skuadra e…

HUDDERSFIELD - ARSENAL

3 pikë për Arsenalin në “Kirklees Stadium”

9 February, 2019 @17:54

Përkundër mungesave të shumta në formacionin bazë, Arsenali nuk gaboi në transfertën te Huddersfieldi. Londinezët shënuan dy herë në pjesën…

Të gjitha lajmet nga Premier League