Të gjitha lajmet

NË GJYQ

Amiens padit Ligue 1 për rënie nga elita

Amiens padit Ligue 1 për rënie nga elita

13 May, 2020 @1:00

Klubi i futbollit, Amiens, që me vendim ka rënë nga elita e futbollit francez, Ligue 1, ka nisur padi ndaj ligës, bën të ditur BBC Sport sot.

Amiens, që ka qenë i 19-ti në renditjen tabelare, ka pasur vetëm 4 pikë më pak se Nimes, që ka shpëtuar nga rënia, ndërsa deri në fund të stinorit kishin mbetur edhe 10 xhiro.

Ligue 1 u anulua për këtë stinor pas shpërthimit të pandemisë coronavirus dhe ndalimit të qeverisë për aktivitete që tubojnë mbi 50 njerëz pa distancë fizike deri më 1 shtator.

Ligue 1 shpalli kampione të stinorit Paris St Germainin, që ishte në vend të parë me 12 pikë më shumë sesa ndjekësi Olympique Marseille.

Kryetari i Amiens Bernard Joannin ka thënë se klubi do të luftojë këtë vendim jo korrekt të ligës.

“Ky vendim shkon kundër sportivitetit. Ky vendim është dënim nga liga. Nuk është aspak fair-play. Do të luftojmë në gjyakata këtë vendim të padrejtë”, ka konstatuar Joannin.

Lorient dhe Lens nga Ligue 2 do të zënë vendin e Amiens dhe Toulouse në Ligue 1, pas vendimit të ligës.

“Ne nuk po e kontestojmë vendimin për të ndalë stinorin. Ne po i kontestojmë konsekuencat e këtij vendimi,” ka thënë zyrtari i lartë ligjor i Amines, Christophe Bertrand.

MEMPHIS DEPAY

Milan drejt Depayit

6 May, 2020 @23:08

Para pak minutash Tuttomercatoweb ka bërë të ditur se Milan po përgatit ofertë për sulmuesin e Olympique Lyonit, Memphis Depay.…

JESE KAMPION

Për 1min lojë në sezon, merr medaljen e kampionit

2 May, 2020 @23:57

Futbollisti spanjoll i Paris St Germainit për vetëm një minutë të luajtur për ekipin e tij në stinorin 2019/20 ka…

GARAT EVROPIANE

Për vetëm një pikë, Arbër Zeneli me Reims sigurojnë EuropaLigën

Foto: StadeDeReimsOfficial

30 April, 2020 @18:38

Pasi që stinori në Ligue 1 të Francës mori fund ditë më parë me vendim të qeverisë së atjeshme, sot…

VENDIMET E FUNDIT PËR LIGUE 1

PSG shpallet kampion, Lyon humbësi më i madh

30 April, 2020 @18:26

Para pak çastesh edhe zyrtarisht doli vendimi që i jep fund Ligue 1 dhe 2 këtë stinor 2019/20, duke shpallë…

THE HORNETS

Arsenali interesohet, Watford e zyrtarizon

29 April, 2020 @23:55

Mediat e përfolnin si një lojtar për të cilin është i interesuar Arsenali dhe po e ndjek. Por sot ai…

Të gjitha lajmet nga Ligue 1