Fantasy TopSporti
Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

KOLUMNE

Australia - ‘kangurët’ dhe Tim Cahilli

Australia - ‘kangurët’ dhe Tim Cahilli


Shkruan: Luan MORINA

14 June, 2018 @10:00

Timi

Padyshim që Tim Cahill është ndër emrat më të mëdhenj në futbollin australian. Tani 38 vjeçar, tek Millwall në Championshipin anglez, Cahill refuzon të pensionohet, të cilën gjë e kanë bërë shumica e kolegëve të tij, si Mark Viduka, Mark Bresciano, Lucas Neill, e Harry Kewell.

Goli i Tim Cahill në Brazil është ndër më të bukurit të shënuar në atë edicion të Kupës së Botës, ku Australia megjithatë nuk i kaloi grupet. Humbja nga Kili me rezultat 3-1, nga Holanda, 2-3, nga Spanja 0-3, ishin të mjaftueshme për aventurën më të dobët australiane në edicionin e katërt për ta në Kupën e Botës. Cahill do të shënonte dy nga tre golat e Australisë, dhe në moshën 34 vjeçare do të pritej pensionimi i tij.

ORARI DHE TABELAT - RUSIA 2018

Pasi luajti edhe një sezon tek Red Bulls, ku kishte kaluar nga Evertoni, dy sezonet e radhës Cahill i kaloi në Kinë, për të kaluar tek rivalët e qytetit të Besart Berishës në ligën profesioniste australiane, A-League, në Melbourne City.

Të gjithë e njohim si njërin nga legjendat e Evertonit, për të cilët nga viti 2004 deri në vitin 2012 kishte zhvilluar 226 ndeshje me 56 gola. Para Evertonit, për gjashtë vite tek Millwall, në 217 ndeshje do të shënonte 52 gola. Tek Millwall ishte kthyer këtë vit për t’u liruar në fund të sezonit, ndoshta për pensionimin e vërtetë.

Berti

Në fund të kualifikimeve me Arabinë Saudite, Bert van Marwijk ishte larguar pas dështimit për të arritur kontratën e re. Në janar të këtij viti ai mori përsipër Australinë, të cilët do t’i udhëheq në Rusi, që për të është Kupa e dytë e Botës në të cilën merr pjesë. Me Holandën në vitin 2010 kishte arritur deri në finale, për t’u shkarkuar pas dështimit në EURO2012.

Detyra kryesore e trajnerit holandez do të jetë kthimi i mentalitetit defensiv të Australisë, nga i cili kishin hequr dorë në Brazil. Gjersa një pjesë lavdëronte qasje sulmuese, duke vlerësuar se më në fund Australia largonte mentalitetin e një ekipi inferior duke provuar lojën sulmuese, pjesa tjetër kritikonte këtë qasje duke arsyetuar numrin e shumtë të golave të pranuar nga ekipi i Ange Postecoglou. Ky ishte shkarkuar pas shumë kritikave të marra gjatë ndeshjeve me ekipe si Iraku e Tajlanda, në të cilat qasja ofensive kishte bërë Australinë të pësonte gola, diçka që nuk u shkonte për shtati shumicës së australianëve.

ORARI DHE TABELAT - RUSIA 2018

Van Marwijk do të largohet pas Kupës së Botës, me trajnerin e Sydney FC, Graham Arnold. i cili ka fituar dy titujt e fundit në ligën australiane.

Gjermania

Tim Cahill është golashënuesi më i mirë i Australisë në Kupën e Botës. Në tri edicione radhazi ka shënuar pesë gola, që është gati gjysma e njëmbëdhjetë golave të shënuar nga australianët në Kupat e Botës.

Kualifikimi i parë kishte ardhur në vitin 1974, kur në Gjermani, pas dy humbjeve nga Gjermanitë, do të barazonin pa gola me Kilin.

Në rikthimin në Kupën e Botës, pas 32 viteve, prapë në Gjermani, australianët do të shënonin fitoren e parë dhe do të kualifikoheshin në rrethin e dytë. Aty, në kohën shtesë, një penallti e paqenë e referuar në Grosson, do të bënte Tottin të konvertonte atë për të vazhduar rrugën drejt titullit.

Në grupe kishin mposhtur Japoninë me dy gola të Cahill, kishin humbur me golat e Adrianos e Fred nga Brazili, para se të luanin baras me Kroacinë, në ndeshjen në të cilën Josip Simunic do të zverdhej tri herë para se të përjashtohej nga fusha.

Në Afrikë Jugore, fitorja ndaj Serbisë s’do të mjaftonte për kualifiki, për shkak të humbjes 4-0 nga Gjermani, në të cilën ndeshje Cahill ishte ndëshkuar me të kuq. Në barazimin me Ganën, Kewell do të skuqej.

Njëmbëdhjetë kangurët

Matthew Ryan i Brightonit do të jetë në portë, para kapitenit Trent Sainsbury, e qendërmbrojtësit të konvertuar Mark Milligan. Në krahë është Aziz Behich i Bursaspor, dhe Joshua Risdon nga Western Sydney.

Aaron Mooy i Burnley, me Massimo Luongon e QPR-së janë në pjesën defensive të mesfushës, ku kontribuon nganjëherë edhe kapiteni i parë, Mile Jedinak, gjithashtu nga Championship – Aston Villa.

Tom Rogic shërben si lidhës i krahëve Robbie Kruse e Mathew Leckie, të cilët si pikë të sulmit kanë Tomi Juricin e Luzernit.

Russia 2018

Van Maarwijkut i duhet të përdor strategjinë defensive kundër ekipeve të shpejta që kanë në grup. Australia kishte kaluar në zonën e Azisë për të pasur më shumë takime me ekipe të mëdha, dhe arsyetimi që konkurrentët në Kupën e Botës janë më të fortë se sa të zakonshmit, nuk mund të qëndrojë. Por, këtë vit kanë punë me Francën, Danimarkën, e Perunë. Pas trekolorëve, me të cilët luajnë në drekën e 16 qershorit, australianët duhet të provojnë të gjejnë rrugën eventuale në rrethin e dytë nëpërmjet Danimarkës, të cilët i presin në Samara, më 21 qershor në ora 14. Ndeshja e fundit zhvillohet me 26 qershor, në ora 16 në Sochi, ku me Perunë mund të vendosin për një pozitë në rrethin e dytë, nëse kanë arritur të marrin paraprakisht pikë ndaj danezëve.


KOLUMNE

Arabia Saudite në botërorin e saj të pestë

Russia 2018/International/Analiza

Arabia Saudite në botërorin e saj të pestë

14/06/18 @ 09:30

KOLUMNE

Rusia - nikoqiri shpreson

Russia 2018/International/Analiza

Rusia - nikoqiri shpreson

14/06/18 @ 09:00

KOLUMNE

Gjyqtarët e Botërorit të Rusisë (1)

Russia 2018/International/Analiza

Gjyqtarët e Botërorit të Rusisë (1)

14/06/18 @ 01:11

KOLUMNE

Panama, për herë të parë në një Botëror

Russia 2018/International/Analiza

Panama, për herë të parë në një Botëror

13/06/18 @ 23:33

KOLUMNE

Senegali - luanët e karakterizuar nga shpejtësia

Russia 2018/International/Analiza

Senegali - luanët e karakterizuar nga shpejtësia

13/06/18 @ 22:55

KOLUMNE: FUTBOLLISTËT QË SHKRUAN HISTORINÊ

Maradona - 1986

Russia 2018/International/Analiza

Maradona - 1986

13/06/18 @ 22:07

TRANSFER

Edhe një përforcim nga Ballkani

FFK Superliga/FFK Liga e parë/Transfere

Edhe një përforcim nga Ballkani

13/06/18 @ 21:59

KOSTA RIKA

Fuqia e Amerikës Qendrore

Russia 2018/International/Analiza

Fuqia e Amerikës Qendrore

13/06/18 @ 15:38

KAMPIONI MBETET PA TRAJNER

Edi Martini dorëhiqet, Teuta në kërkim të trajnerit

FSHF Kategoria Superiore/International/Transfere

Edi Martini dorëhiqet, Teuta në kërkim të trajnerit

27/11/21 @ 12:05

FORMACIONET STARTUESE

Ulpiana-Prishtina, 11-shet startuese

FFK Superliga

Ulpiana-Prishtina, 11-shet startuese

27/11/21 @ 11:41

PARA DERBIT

Llapi po e kërkon motivin shtesë për derbi

FFK Superliga

Llapi po e kërkon motivin shtesë për derbi

27/11/21 @ 09:50

DUELI I DITËS

Ulpiana kërkon rezultat ndaj Prishtinës

FFK Superliga

Ulpiana kërkon rezultat ndaj Prishtinës

27/11/21 @ 09:24

BARCELONA

Për të mos rënë mëposhtë, fitorja patjetër

La Liga

Për të mos rënë mëposhtë, fitorja patjetër

27/11/21 @ 09:08

PODUJEVË

Llapi gjobitet 1 mijë euro për shkak të piroteknikës

FFK Superliga

Llapi gjobitet 1 mijë euro për shkak të piroteknikës

27/11/21 @ 08:44

ISTOGU - FERONIKELI

Ndeshje rekordesh për Istogun

FBK Liga e Parë

Ndeshje rekordesh për Istogun

26/11/21 @ 22:10

DARDANËT - PRISHTINA E RE

Dardanët në formë, e katërta me radhë

FBK Liga e Parë

Dardanët në formë, e katërta me radhë

26/11/21 @ 21:39

VËLLAZNIMI - VUSHTRRIA

Vazhdon seria perfekte

FBK Liga e Parë

Vazhdon seria perfekte

26/11/21 @ 21:24

KBF PRISHTINA - KBF VËLLAZNIMI

E teta rresht për KBF Prishtinën

FBK Liga e Femrave

E teta rresht për KBF Prishtinën

26/11/21 @ 20:25


 
Të gjitha lajmet nga