Të gjitha lajmet

GRUPI H: KOLUMBIA - JAPONIA

Fitore historike e futbollit aziatik!

Foto: ESPN

Fitore historike e futbollit aziatik!

19 June, 2018 @15:52

Kolumbia
Japonia
Kolumbia 1 : 2 Japonia
Juan QUINTERO 39' Shinji KAGAWA (P) 6', Yuya OSAKO 73'

Mordovia Arena (Saransk)
Në takimin e parë të ditës së sotme, Japonia ka shënuar fitore 2-1 ndaj Kolumbisë, për t'u ngjitur në krye të grupit të paktën përkohësisht. Ndeshja filloi keq për Kolumbinë, me mesfushorin Carlos Sanchez që u shkaktoi penallti dhe u përjashtua nga loja me karton të kuq, ndërsa nga penalltia e fituar Shinji Kagawa shënoi për epërsinë e 'samurajëve'. Mirëpo, përkundër inferioritetit numerik në fushë, Kolumbia luajti shumë mirë, duke rrezikuar më shumë se Japonia dhe duke barazuar përmes gjuajtjes së lirë të Juan Quinteros dhe pjesa e parë u mbyll me rezultat 1-1. ORARI DHE TABELAT - RUSSIA 2018 Në pjesën e dytë, ishte Japonia ajo që rrezikoi më tepër, ndërsa kjo iu shpërblye në minutën e 73', kur Yuya Osako shënoi me kokë për 2-1 dhe me këtë gol Japonia arriti ta mbyllë këtë përballje me fitore. Në anën tjetër, Kolumbia përkundër aktivizimit të James Rodriguezit nga banka rezervë, ishin të ndikuar edhe nga kartoni i kuq dhe nuk treguan shumë, për t'u detyruar të pajtohen me humbje. Përveç 3 pikëve, kjo fitore është historike për Japoninë, pasi që fitorja e arritur sot është e para në histori për një përfaqësuese aziatike ndaj një përfaqësueseje ameriko-latine në një kampionat botëror. Në ndeshjen tjetër të Grupit H, Polonia e Senegali takohen sot me fillim nga ora 18:00. Columbia vs Japan

BRAZILI 2014

Gaucho da Copa

Fotot: GoogleImages/ Youtube/ FIFA/

20 June, 2018 @10:00

Kupa e Botës në Amerikën Jugore do të kthehej pas 36 viteve. Kësaj radhe në vendin ku futbolli është po…

11-SHET: KOLUMBIA-JAPONIA

Kolumbia-Japonia, 11-shet startuese

Foto: FIFA

19 June, 2018 @13:14

Janë publikuar 11-shet startuese të përballjes së parë të ditës në Rusia 2018 sot, Kolumbia-Japonia. Dy skuadrat, nisin sot Botërorin…

SHORTI I RAUNDI TË PARË KUALIFIKUES

Drita - Malmo, nëse kalohet raundi preliminar

BOROZANI/ D. S.

19 June, 2018 @12:59

Është hedhur shorti për fazën e parë kualifikuese të Ligës së Kampionëve sot, ndërsa nëse Drita do të arrijë të…

POLONIA

Të ‘70tat

19 June, 2018 @12:45

Në kualifikimet për Kupën e Botës në vitin 1986, Shqipëria do nxirrte një barazim 2-2 në udhëtim ndaj Polonisë. Wlodzimierz…

JAPONIA

Kthimi i samurajëve

19 June, 2018 @12:33

Trajneri boshnjak, Vahid Halilhodzic kishte larguar tri yjet kryesore të Japonisë gjatë kohës së tij në krye të Japonisë. Në…

AFRIKA JUGORE 2010

Viti i Del Bosques

REUTERS/Arkiv

19 June, 2018 @11:18

Uruguai do të shembte ëndrrat edhe të një vendi tjetër për sukses historik. Sukses historik kontinental për Ganën do të…

DITARI RUS (5)

Uragani

Fotot: FIFA & Squawka

18 June, 2018 @22:09

Si kaloi dita e pestë e e Botërorit? ZLATANI Pa Ibrahimovicin, Suedia arriti të marrë pikët e para, por jo…

SUPER MARIO

Pensionohet edhe Mandzukic

Foto: juventus/fb

14 August, 2018 @18:35

Sulmuesi i Juventusit, Mario Mandzukic, pas arritjes rekorde me vendin e tij, Kroacinë, në Kampionatin Botëror "Rusia 2018" ka vendosur…

DITARI I FUNDIT RUS (23)

Botërori dhe vendi ynë

22 July, 2018 @11:02

VAR-i ka qenë shpëtimtar në këtë Kupë Bote. Nuk po flitet për gabimet e gjyqtarëve, as një javë pas përfundimit…

FIFA RANKING

FIFA pritet të zbardh listën me kalkulimin e ri

Foto: fifa/fb

18 July, 2018 @18:21

Lista e re e renditjes mujore të FIFAs dhe e para pas Botërorit Rusia 2018 do të publikohet së shpejti…

DITARI RUS (22)

Kampionët e Botës

Fotot: FIFA/fb

16 July, 2018 @23:09

Kampionët e rinj të Botës janë ekipi me lojtarët më cilësor në botë. Por, a është ekipi me lojën më…

PLAYER RATINGS

Notat e lojtarëve: Franca-Kroacia

Fotot: FIFA/fb

15 July, 2018 @22:38

Përfundoi Botërori Rusia 2018, me Francën kampione të re të Botës, të cilët në finale mposhtën Kroacinë 4-2. Sa…

Të gjitha lajmet nga Russia 2018