Të gjitha lajmet

DITARI RUS (5)

Uragani

Fotot: FIFA & Squawka

Uragani

Shkruan: LUAN MORINA

18 June, 2018 @22:09

Si kaloi dita e pestë e e Botërorit? 

ZLATANI

Pa Ibrahimovicin, Suedia arriti të marrë pikët e para, por jo edhe aq bindshëm. Patën shumë disa raste duke çarë mbrojtjen koreane, por thjesht nuk kanë lojtarë për të shënuar. Forsberg provoi nga largësia, dhe vetëm penalltia e rregullt e Granqvist kreu punë. Koreanët nuk ishin të dobët. Provuan me kundërsulme, por në njërën nga ndeshjet më pak interesante të kësaj Kupe nuk ia dolën të marrin pikët e vetme me gjasë.

Me Meksikën e Gjermaninë që të dyja do ta kenë më problem. Shumë më problem!

ORARI DHE TABELA

DRIES

Gjatë dhjetë minutave të parë, ishin nëntë lojtarë me të cilët sulmonte Belgjika. Lukaku si qendërsulmues, Mertens e Hazard në krahë, De Bruyne i tërhequr në krah të Witselit, edhe Carrascon në të majtë me Meunier në të djathtë, bënin një vijë hendbolli për të rrethuar debutuesit në Kupën e Botës. Thuajse kjo nuk mjaftonte, Martinez kishte angazhuar në anën e Boyatas Alderweireldin e Vertonghenin, që të dy me afinitet për të lëvizur para, dhe lëviznin. Një vijë e lartë e mbrojtjes belge, një dominim total, por assesi të gjejnë golin në pjesën e parë. Nuk shfrytëzonin hapësirën për të goditur nga larg, dhe harkimet e ulëta në zonë nuk kryenin punë.

Mertens

Fati deshi që Mertens të shënoj një gol të bukur qysh në fillim të pjesës së dytë, për të larguar presionin. Pas kësaj, lëvizën më lehtë, me Lukakun i cili gjeti golin shumë të rëndësishëm për të. Qendërsulmuesi i Manchester United kishte nevojë të shënonte në këtë ndeshje, pasi vuan nga seritë e zeza ku nuk shënon deri në pesë ndeshje e më gjatë. Gjithashtu ka seri të golave kur shënon vazhdimisht, dhe një e tillë mund të ketë nisur sot.
Belgët dëshmuan që e kanë marrë seriozisht këtë Kupë Bote.

ORARI DHE TABELA

TUNIZIA

Që nuk e kanë marrë seriozisht, as kësaj here, dëshmuan anglezët. Me krahë sulmi të padisiplinuar, pa mbetur keq as mbrojtja me Kyle Walkerin e konvertuar, anglezët vuajtën shumë me Tunizinë. Ishin ekip me shumë ‘yje’ dhe paaftësia për të sistematizuar krejt këto ‘yje’, dhe krejt faji si gjithnjë do të bije mbi Gareth Southgatein.

Tunizia England

Nga të gjithë lojtarët e angazhuar prej ‘gjashtëshes së madhe’ më i angazhuari dhe i disiplinuari doli të jetë i angazhuari vonë, Ruben Loftus Cheek. Kane nuk mori topa nga ‘yjet’, dhe ata dy topa të mirë që i ranë, i dërgoi në portë. Kieran Trippier edhe Harry Maguire ishin dy tjerët të vetmit që treguan disiplinë dhe përkushtim. Një Angli mediokër e cila mezi doli të marrë tri pikë kundër një Tunizie e cila që 40 vite pret fitoren e parë.

E DYTA

Nesër do të mund të shfaqet fytyra e vërtetë e rusëve ndaj Egjiptit. Para se të nis rrethi i dytë në mbrëmje, Polakët duhet të tregojnë pjekuri kundër Senegalit, e Kolumbia të dëshmojë që përsëri dëshirojnë çerekfinalet kundër Japonisë.GRUPI G: TUNIZIA - ANGLIA

Kapiteni Kane sjell fitoren e Anglisë

Fotot: FIFA/fb

18 June, 2018 @21:35

Një Angli premtuese kësaj radhe në Botëror. Si me lojë, ashtu edhe me shpejtësi në te, Anglia duket se do…

WOLVES

Patricio transferohet në Premier League

18 June, 2018 @19:07

Një nga skuadrat e sapo promovuar në Premier League, Wolverhapton Wanderers, sot ka zyrtarizuar një transferim mjaft premtues. Rui Patricio,…

11-SHET: TUNIZIA - ANGLIA

Tunizia vs. Anglia, formacionet startuese

18 June, 2018 @19:04

Janë publikuar formacionet e Tunizisë dhe Anglisë afro 1 orë para ndeshjes. TUNIZIA: Hassen, Bronn, Ben Youssef, Meriah, Maaloul, Skhiri,…

GRUPI G: BELGJIKA - PANAMA

Start i fuqishëm i Belgjikës

Foto: Squawka

18 June, 2018 @18:54

Start i fuqishëm i Belgjikës në Botërorin e Rusisë! ‘Djajtë e Kuq’ sot shënuan fitore 3-0 ndaj Panamasë, për të…

KROACIA

Kroacia e pamëshirshme, kthen Kalinicin në shtëpi

18 June, 2018 @17:47

Pasi refuzoi të hynte në lojë si zëvendësues në ndeshjen që Kroacia po e luante ndaj Nigerisë dy ditë…

MAQEDONI

Zyrtarizohen dy largime nga Shkëndija

18 June, 2018 @17:33

Përmes një lajmi të botuar në faqen zyrtare, klubi i Shkëndijës nga Tetova ka njoftuar publikun që Ferhan Hasani dhe…

11-SHET: BELGJIKA - PANAMA

Belgjika vs. Panama, formacionet startuese

18 June, 2018 @15:57

Një orë para ndeshjes, janë publikuar formacionet startuese të Belgjikës dhe Panamasë. Belgjika: Courtois; Alderweireld, Boyata, Vertonghen; Meunier, Witsel, De…

GRUPI F: SUEDIA - KOREA JUGORE

Edhe Suedia përmes VAR-it

18 June, 2018 @15:51

Si në shumë ndeshje të tjera të këtij Botërorit, edhe në ndeshjen e sotme sistemi VAR doli të ishte vendimtar…

TRANSFER

Hazard drejt largimit?

18 June, 2018 @14:43

Eden Hazard drejt Spanjës? Këto spekulime kanë filluar që një kohë të gjatë, mirëpo është vetë lojtari ai që ‘i…

MEX STORY

Fitorja ndaj Gjermanisë, 6 muaj punë

Foto: minuto30.com

18 June, 2018 @14:19

Selektori i Meksikës, Juan Carlos Osorio, ka bërë të ditur se ekipi është përgatitur për gjashtë muaj, për të shënuar…

CLUB BENEFIT PROGRAM

Sa fituan klubet nga Botërori?

Foto: fifa.com

4 December, 2018 @15:32

Pas përfundimit të Kampionatit Botëror ”Rusia 2018” FIFA sot ka bërë të ditur pagesat që do t’i derdhen klubeve…

SUPER MARIO

Pensionohet edhe Mandzukic

Foto: juventus/fb

14 August, 2018 @18:35

Sulmuesi i Juventusit, Mario Mandzukic, pas arritjes rekorde me vendin e tij, Kroacinë, në Kampionatin Botëror “Rusia 2018” ka vendosur…

DITARI I FUNDIT RUS (23)

Botërori dhe vendi ynë

22 July, 2018 @11:02

VAR-i ka qenë shpëtimtar në këtë Kupë Bote. Nuk po flitet për gabimet e gjyqtarëve, as një javë pas përfundimit…

FIFA RANKING

FIFA pritet të zbardh listën me kalkulimin e ri

Foto: fifa/fb

18 July, 2018 @18:21

Lista e re e renditjes mujore të FIFAs dhe e para pas Botërorit Rusia 2018 do të publikohet së shpejti…

DITARI RUS (22)

Kampionët e Botës

Fotot: FIFA/fb

16 July, 2018 @23:09

Kampionët e rinj të Botës janë ekipi me lojtarët më cilësor në botë. Por, a është ekipi me lojën më…

Të gjitha lajmet nga Russia 2018