Fantasy TopSporti
Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

DITARI NR. 22 @ UEFAEURO2016

Griezmanni i artë

Foto: uefa.com

Griezmanni i artë


Shkruan: Luan MORINA

10 July, 2016 @11:52

Joachim Low ka mbetur mbrapa në kohë. Ai akoma provon të fitoj diçka duke luajtur pa sulmues klasik – një fakt që është përmendur shpesh nëpër këta ditarë. Është një strategji e para 4-5 viteve e cila për shkak të mbrojtësve më të përqendruar më nuk po kryen punë. Sulmi mobil nuk kryen punë pos nëse të tre janë të një niveli të njëjtë dhe të përshtatur për secilën pozitën.

Paramendo Draxlerin, Ozilin, apo edhe të preferuarin e mbivlerësuar të Low, Joshua Kimmich në qendër të sulmit! Nuk funksionon, ngjashëm sikur të mbash Thomas Mullerin në këtë formë si sulmues të vetëm. Derisa Kimmich duket të jetë një Badstuber 2.0 për Low, edhe pjesa tjetër e ekipit ishte nën nivel duke nisur nga kapiteni i plakur Schweinsteiger.

Në përgjithësi, Gjermania ishte vetëm hija e një kampioni të bote që ngecte në tranzicion kundër Francës.

Krejt diçka tjetër këtë kampionat ka bërë Deschamps. Dhe emri i këtij ndryshimi është Moussa. Me angazhimin e Sissokhos në krah, Deschamps ka mbuluar dy pozita në fushë. E para, Sissokho më shumë luan si mesfushor, krah më hezitues të sulmoj që e bën një opsion shtesë për mesfushën defensive e cila me Pogba e Matuidin mjafton për të ndërprerë aksionet e kundërshtarëve.

Me Sissokhon në fushë, Payet dhe Griezmann kanë më shumë hapësirë dhe më pak presion për tu mbrojtur në kundërsulme. Që të dy janë furnizues të shkëlqyeshëm për Giroud, dhe për dallim nga ky i fundit, shumë më të lëvizshëm.

Griezmann ka marr në dorë punët për Francën dhe pothuajse i vetëm i ka dërguar deri në finale. E tashti është koha për sfidën e fundit, më të rëndësishëm në karrierën jo vetëm të Griezmannit, por të secilit prej atyre 22 vetave që do të zbresin në fushë. Shumica janë të papërvojë për kësisoj ngjarjesh, sidomos tek Franca ku presioni psikik do të jetë më i lartë se tek portugezët.

Griezmanni nuk ka qenë i mirë kundrejt presionit psikik më herët gjatë sezonit të kaluar. Por, për dallim nga portugezët, vendasit kanë edhe Payet, e nëse më në fund shfaq diçka të hajrit – Pogban për të udhëhequr lojën. Ndërkohë tek Portugalia gjithçka nis dhe përfundon me Cristianon për të cilin kjo ndeshje është e vetmja mundësi dhe e fundit për të fituar diçka me kombëtaren.

Portugalisë i mbetet shumë për të bërë me këtë kombëtare që nuk e nivelit të finalistit të Evropianit. E në anën tjetër francezët duket se kanë gjetur liderin e të ardhmes pas Zidane, e Henryt. Për të renditur Griezmannin në këtë mes duhet titulli, duhet medalja e artë sonte.


MEDIA

Klinsmann në bisedime me Anglinë

Russia 2018/UEFA Euro 2016/Transfere

Klinsmann në bisedime me Anglinë

09/07/16 @ 18:10

LICENCA A

Shtohen trajnerë me licencë A të UEFA-së

FFK Superliga/FFK Liga e parë

Shtohen trajnerë me licencë A të UEFA-së

09/07/16 @ 14:48

MBROJTËSI I RI

Llapi merr mbrojtësin maqedon

FFK Superliga/Transfere

Llapi merr mbrojtësin maqedon

09/07/16 @ 15:19

TRANSFER

Drenica merr mbrojtësin e Trepçës

FFK Superliga/Transfere

Drenica merr mbrojtësin e Trepçës

09/07/16 @ 13:08

TRANSFER

Bujar Idrizi kthehet te Llapi

FFK Superliga

Bujar Idrizi kthehet te Llapi

09/07/16 @ 12:34

I LIRË

Zabërgja, largohet pa debutuar nga Hajvalia

FFK Superliga/Transfere

Zabërgja, largohet pa debutuar nga Hajvalia

09/07/16 @ 12:55

TALENTI

Talenti prizrenas në prova te skuadra e Bundesligës

FFK Superliga/Bundesliga/Sportistë shqiptarë në botë

Talenti prizrenas në prova te skuadra e Bundesligës

08/07/16 @ 20:58

TALENTI

Manaj te Pescara

Serie A/Transfere

Manaj te Pescara

09/07/16 @ 11:39

TRANSFER

Tuchel do të takohet me sulmuesin e tij të preferuar

Premier League/La Liga/UEFA Euro 2016/Transfere

Tuchel do të takohet me sulmuesin e tij të preferuar

22/02/21 @ 18:10

ISH TRAJNERI KUQEZI

De Biasi ngushëllon Shqipërinë

FSHF Kategoria Superiore/Kombëtarja/UEFA Euro 2016

De Biasi ngushëllon Shqipërinë

26/11/19 @ 17:09

EURO 2024

Gjermania dhe Turqia, në fazën e fundit

UEFA Euro 2016

Gjermania dhe Turqia, në fazën e fundit

27/07/18 @ 10:00

SHQIPËRIA NË EURO2016

1 vit nga nata historike!

Kombëtarja/UEFA Euro 2016

1 vit nga nata historike!

11/10/16 @ 16:31

EURO2016

Griezmann, më i miri i kampionatit

International/UEFA Euro 2016

Griezmann, më i miri i kampionatit

08/10/16 @ 12:26

UEFA NJOFTON

Përfitime për klubet që dërguan lojtarë në EURO2016

UEFA Euro 2016

Përfitime për klubet që dërguan lojtarë në EURO2016

10/09/16 @ 13:20

TOP 10 PLAYERS

10 lojtarë në garë për të mirin e UEFA-së

Champions League/Europa League/UEFA Euro 2016

10 lojtarë në garë për të mirin e UEFA-së

18/07/16 @ 15:01

SHEVA

Shevchenko përballë Kosovës

Russia 2018/Përfaqësuesja/International/UEFA Euro 2016/Transfere

Shevchenko përballë Kosovës

15/07/16 @ 16:00

BELGJIKË

Shkarkohet Wilmots

Russia 2018/International/UEFA Euro 2016/Transfere

Shkarkohet Wilmots

15/07/16 @ 15:38

EURO2016

Gera mposht Shaqirin për golin më të bukur

UEFA Euro 2016

Gera mposht Shaqirin për golin më të bukur

13/07/16 @ 16:08


 
Të gjitha lajmet nga UEFA Euro 2016