Të gjitha lajmet

NGA FTESA PËR NDESHJEN E FUNDIT

Hajrizi, Grapci, Azemi… risitë e Mulaomerovicit

Foto: fiba.basketball

Hajrizi, Grapci, Azemi… risitë e Mulaomerovicit

11 February, 2019 @22:19

Në ndeshjen e fundit parakualifikuese për Eurobasket 2021, Damir Mulaomerovic ka futur disa risi në listën e Kosovës.

Për herë të parë në këto kualifikime janë ftuar basketbollistë, që më parë as nuk kanë bërë pjesë në listën e gjërë të reprezentacionit.

Drilon Hajrizi (i rikthyer nga lëndimi dhe ish i suspenduar nga reprezentacioni në kohën e trajnerit Brad Greenberg), Rron Grapci, Besnik Azemi, Arian Qallaku, Samir Zekiqi, Malcolm Armstead dhe Edmond Azemi, që kishte hequr dorë nga reprezantacioni më parë.

Kosova në këto parakualifikime është eliminuar, dhe do të ketë një mundësi të re parakualifikuese për Eurobasket 2021 këtë verë, kur do t’i kuptojë kundërshtarët në fund të këtij muaji.

Nuk janë ftuar nga të mëparshmit: Gëzim Morina, Andi Shehu, Alban Veseli, Altin Morina, Mirza Ahmetbasic, Ergin Grosha, Muhamedali Janjeva dhe Rron Ukaj.

TABELA AKTUALE E GRUPIT PARAKUALIFIKUES dhe ORARI I NDESHJEVE

Kosova nuk ka shënuar asnjë fitore në Grupin C parakualifikues për Eurobasket 2021 nën drejtimin e trajnerit Mulaomerovic.

Ekipi është mposhtur dy herë nga Maqedonia dhe një herë nga Rumania, për të zhvilluar ndeshjen e fundit grupore, pa gjasa kualifikimi në Prishtinë, ndaj Rumanisë më 24 shkurt 2019 me fillim nga ora 20:30.

Lista e gjërë e trajnerit Damir Mulaomerovic për ndeshje të Kosovës ndaj Rumanisë është si mëposhtë:

Dardan Berisha (Prishtina), Lis Shoshi (Maccabi Ashdod), Leonard Mekaj (Ylli), Valon Bunjaku (Prishtina), Malcolm Armstead (Kymis), Mikaile Tmusic (Prishtina), Meriton Ismaili (Prishtina), Arian Qallaku (Rahoveci), Erjon Kastrati (Olimpija), Samir Zekiqi (Trepça), Rron Grapci (Rahoveci), Drilon Hajrizi (Bashkimi), Besnik Azemi (Trepça) dhe Fisnik Rugova (Prishtina).

Tre nga këta lojtarë do të bien nga kombinimi para ndeshjes, pasi që lejohet që të regjistrohen 12 lojtarë për ndeshje.

Më së shumti lojtarë reprezentacionit në këtë ftesë i ka dhënë Prishtina, 5; Pastaj vinë Rahoveci dhe Trepça me nga 2, ndërsa skuadrat tjera i kanë nga një.

Rumania ka shpallur listën për ndeshjet e saja ndaj Maqedonisë dhe Kosovës gati një muaj më parë.

KASTRIOTI (F) - PENZA (F)

Kastrioti shfrytëzon krizën e Penzës

11 February, 2019 @11:42

Vashat e Kastriotit kanë shfrytëzuar krizën që po e përjeton Penza. Në 0.7 sekondat e fundit, kur ishte rezultati i…

SFERA (F) - VËLLAZNIMI (F)

Fitore me vlerë Play Offi nga Vëllaznimi

11 February, 2019 @11:39

Një fitore me vlerë shumë të madhe erdhi nga vashat e Vëllaznimit. Skuadra gjakovare e mposhti Sferën me rezultat 64-68. …

VUSHTRRIA (F) - BASHKIMI (F)

Bashkimi pësoi vetëm 17 pikë, vazhdon seria

TOPSPORTI/ Arian Paçarizi

11 February, 2019 @11:36

Vashat Bashkimit duke pësuar vetëm 17 pikë gjatë 40 minutave lojë, e mposhtën Vushtrrinë me rezultat 17-106. Gjatë ndeshjes më…

UNITED BASKETBALL - KERASAN PRISHTINA

Fitorja e tretë për Kerasan Prishtinën

11 February, 2019 @11:22

Kerasan Prishtina duke e mposhtur United Basketball me rezultat 64-80, arriti fitoren e tretë të stinorit. Donat Rexhepi me…

LIPJANI - BOREA

Lipjani shënon rekord në fitore

10 February, 2019 @21:06

Pas 18 xhirove të zhvilluara dhe Boreas së dobësuar, Lipjani ka shënuar rekord pikë në një ndeshje të Superligës. …

PJESA E PARË: LIPJANI - BOREA

E thellë epërsia pas pjesës së parë

Foto: KBLipjani/fb

10 February, 2019 @19:45

Lipjani po tregohet i pamëshirshëm ndaj Boreas që po luan me lojtarë të ri dhe pjesën e parë e ka…

PRISHTINA E RE - DRITA

Fitorja e parë pranverore për Prishtinën e Re

10 February, 2019 @19:14

Vjen fitorja e parë pranverore për Prishtinën e Re. Kryeqytetasit sot triumfuan me rezultat 103-72 ndaj Dritës, në një…

TREPÇA - RAHOVECI

Tre barazime në 2 minutat e fundit, për fitore nga gjuajtjet e lira

10 February, 2019 @18:55

Pas tre barazimeve në 2 minutat e fundit të ndeshjes, 73-73, 75-75 dhe 77-77, ka qenë amerikani Deshon Minnis që…

FORMACIONET STARTUESE

5-shet startuese: Lipjani-Borea

10 February, 2019 @18:34

Derbi i mbijetesës në Superligë nis pas pak, ndërsa trajnerët e ekipeve të Lipjanit dhe Boreas kanë vendosur për këto…

STARTING FIVE

Pesëshet e para: Trepça - Rahoveci

10 February, 2019 @16:49

Janë caktuar pesëshet e para të Trepçës dhe të Rahovecit. TREPÇA: Samir Zekiqi, Aaron Anderson, Imer Tahiri, Dwane Miner, Harold…

EUROPIANI I FEMRAVE NËN 20

FBK publikon llogon e Euro U20 që mbahet në Prishtinë

Foto: FBK

8 April, 2019 @15:17

Federata e Basketbollit të Kosovës (FBK) sot edhe zyrtarisht e ka publikuar logon zyrtare të FIBA U20 Kampionatit Evropian, Divizioni…

GRUMBULLIMI I TË REJAVE

Selektori U16 Edin Kërveshi fton 24 lojtare

2 April, 2019 @21:24

Njëzetë e katër basketbolliste të reja janë ftuar nga selektori Edin Kërveshi në grumbullimin e radhës të Kosovës U16. …

MEDIA

Kosovari Divine Myles

Divine Myles, Prishtina/ TOPSPORTI/ A. P.

28 March, 2019 @11:30

Basketbollisti i Prishtinës, Divine Myles, pritet të veshë tash e tutje edhe fanellën e përfaqësueses së Kosovës, ka bërë të…

KOSOVA NË GRUPIN G

Mundësia e fundit për kualifikueset, në verë

Foto: fiba.basketball

25 February, 2019 @15:05

Pas eliminimit nga faza e dytë para-kualifikuese për në Eurobasket 2021, reprezentacioni i Kosovës do të ketë edhe një mundësi…

MALCOLM ARMSTEAD

Si debutoi Armstead për Kosovën?

24 February, 2019 @23:07

Përfaqësuesja e Kosovës sonte pësoi humbje nga Rumania me rezultat 75-79. Në këtë ndeshje debutoi për herë të parë…

Të gjitha lajmet nga Përfaqësuesja