Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

BALLON d'OR 2023

I pakrahasueshmi Lionel Messi — Topi i Artë për të tetën herë

I pakrahasueshmi Lionel Messi — Topi i Artë për të tetën herë


30 October, 2023 @23:21

Fenomen. Magjik. Dhe më i miri që e ka parë historia në këtë lojë.

Sulmuesi i Argjentinës dhe Inter Miamit, Lionel Messi, ka fituar Topin e Artë për të tetën herë. Futbollisti 36-vjeçar e pranoi çmimin në Paris, në ceremoninë prestigjioze të France Football, pasi që i ndihmoi vendit të tij të fitojë Kampionatin Botëror në Katar në vitin e kaluar.

Messi fitoi Topin e tetë të Artë në karrierë për të zgjeruar rekordin e tij që e kishte deri tash. Pas tij u renditën sulmuesi i Manchester Cityt, Erling Haaland dhe ai i Paris St Germainit, Kylian Mbappe.

Lionel Messi - Ballon d'Or

Për rekordet e Messit, që vështirë mund të thyhen ndonjëherë, mëposhtë.

Më së shumti Topa të Artë të fituara - 8;
Më së shumti gola në një stinor në La Liga - 50;
Më së shumti gola në të gjitha garat në një stinor - 73;
Më së shumti gola në Ligë të Kampionëve për një ekip - 120;
Më së shumti gola për Argjentinën - 106;

Gary Lineker, ish-futbollist i Anglisë, njeriu që ka luajtur kundër Diego Maradonës dhe ka parë nga afër Lionel Messin në një deklaratë dhënë për BBC Sport ka thënë se sytë e tij kanë parë shumë lojtarë të klasit botëror, mirëpo nëse ka një nivel pak më i lartë se krejt, është Lionel Messi dhe Diego Maradona. E Messi, ka bërë atë që futbolli dhe bota e don - pos golave, ai të ka dhënë edhe kënaqësi ta shohësh secilën lojë, pasi që ka bërë gjëra të cilët nuk mund t’i bësh aq lehtë asnjëherë.

 


 
Të gjitha lajmet nga Champions League