Të gjitha lajmet

TURQIA - KOSOVA

Kosova bie në pjesën e dytë

Kosova bie në pjesën e dytë

12 November, 2016 @19:42

Turqia
Kosova
Turqia 2 : 0 Kosova
Burak Yilmaz 51', Volkan Sen 55'

Kosova bie në pjesën e dytë
Kosova bie në pjesën e dytë
Kosova bie në pjesën e dytë
Kosova bie në pjesën e dytë

Kosova ka pësuar edhe humbjen e tretë rresht në kualifikimet për Kampionatin Botëror, Rusia 2018.

Kësaj radhe, futbollistët tanë u mposhtën nga përfaqësuesja e Turqisë, në ndeshjen që u zhvillua në qytetin bregdetar turk, Antalya.

Pjesa e parë e ndeshjes përfundoi pa gola, 0-0, ndërsa gjatë kësaj periudhe shkëlqeu portieri Samir Ujkani, i cili ndali disa raste të qindpërqindta të turqve, duke mos lejuar prishjen e baraspeshës në rezultat.

Valon Berisha kishte rastin më të mirë për Kosovën, kur në minutën e fundit të pjesës së parë tentoi ta mposht portierin Volkan Babacan, mirëpo goditja e tij u ndal në shtyllë.

Pjesën e dytë përzgjedhësi i Turqisë, Fatih Terim, e filloi duke bërë zëvendësimin e parë, ku në vend të mesfushorit Oguzhan Ozyakup, e futi në lojë mesfushorin tjetër, Yunus Malli.

Pikërisht ky ndryshim dha edhe rezultat, pasi Malli me depërtimin e tij nga krahu i djathtë, asistoi drejt sulmuesit Burak Yilmaz, i cili megjithëse ishte i kthyer me shpinë kah porta dardane, arriti të shënojë për 1-0 në minutën 51’.


Katër minuta më vonë përsëri Burak Yilmaz u gjend në pozicion të mirë për të shënuar, ndërsa goditja e tij me parabolë u kthye nga shtylla, ku më pas Volkan Sen u gjend më së miri për ta dyfishuar epërsinë e turqve.


Ky rezultat e uli tempon e lojës paksa te ana e ekipit turk, ndërsa tentimet e Kosovës për të sulmuar, nuk dhanë fryte.

Interesant ishte fakti se përzgjedhësi i Kosovës, Albert Bunjaki, përgjatë 90 minutave lojë nuk bëri asnjë zëvendësim, duke i besuar 11-shes fillestare.

TABELA AKTUALE

Me këtë humbje Kosova mbetet në pozitën e fundit të grupit I me vetëm një pikë, derisa për Turqinë kjo ishte fitorja e parë në këta kualifikime.PJESA E PARË

Ujkani s’lejon ndryshim të rezultatit, Kosovës i ik goli në fund

12 November, 2016 @18:48

Ka përfunduar pjesa e parë e ndeshjes Turqia - Kosova. Dardanët janë përmbajtur mjaft mirë gjatë 45 minutave të para,…

ENIS ALUSHI

Alushi mungon në ndeshjen e ardhshme

12 November, 2016 @18:41

Futbollisti i përfaqësueses së Kosovës, Enis Alushi, është ndëshkuar me karton të verdhë në minutën 37’ të ndeshjes Turqi-Kosovë, pas…

SERGEN YALÇIN

Kosova do të përparojë

12 November, 2016 @17:38

Ish-futbollisti i Turqisë, Sergen Yalçin, komentoi ndeshjen Turqi-Kosovë, pak minuta para fishkëllimës së parë të gjyqtarit kryesor. Yalçin për përfaqësuesen…

TURQI - KOSOVË

Formacionet zyrtare

12 November, 2016 @17:10

Pak para fillimit të takimit janë publikuar formacionet zyrtare të skuadrave. Turqia (4-3-3): Babacan, Kaldirim, Çalik, Topal, Gonul. Ozyakup, Çalhanoglu,…

11-SHJA E KOSOVËS

Formacioni i Kosovës ndaj Turqisë

12 November, 2016 @16:41

Albert Bunjaki edhe pse ende nuk e ka publikuar zyrtarisht, Telegrafi ka mësuar se formacioni i Kosovës për ndeshje ndaj…

PARA DUELIT

Shqipëri ofanzive ndaj Izraelit

12 November, 2016 @15:58

Kombëtarja shqiptare pritet të dalë me një formacion më ofanziv sesa më parë në duel ndaj Izraelit sonte, duke ditur…

SHQIP NË BOTË

Adnan Januzaj: S’ka faj Mourinho

12 November, 2016 @15:57

Edhe pse Mourinho e huazoi tek Sunderlandi, Adnan Januzaj nuk flet keq për trajnerin portugez. Përkundrazi, Januzaj thotë që faj…

KOMBËTARJA SHQIPTARE

Koeficientët para ndeshjes, Shqipëria favorite

12 November, 2016 @15:14

Për dallim nga Kosova, Shqipëria është favorite në takimin ndaj Izraelit në koeficientët e caktuar nga Bet365. Fitorja e…

TURQI - KOSOVË

Koeficientët para ndeshjes

12 November, 2016 @15:04

Në prag të ndeshjes Turqi - Kosovë, që zhvillohet sot me fillim nga ora 18:00, le të shohim koeficientët e…

PËRFAQËSUESJA

Takim mes dy federatave para ndeshjes

Foto: FFK

12 November, 2016 @14:58

Përmes një njoftimi për media, Federata e Futbollit të Kosovës njoftoi që sot ndodhi një takim mes krerëve të federatës…

MEDIA

Schweinsteiger drejt Amerikës?

12 November, 2016 @12:14

Edhe pse u rikthye në stërvitjet e Manchester United dhe tashmë bën pjesë në planet e Mourinhos, Schweinsteiger mund të…

CLUB BENEFIT PROGRAM

Sa fituan klubet nga Botërori?

Foto: fifa.com

4 December, 2018 @15:32

Pas përfundimit të Kampionatit Botëror ”Rusia 2018” FIFA sot ka bërë të ditur pagesat që do t’i derdhen klubeve…

SUPER MARIO

Pensionohet edhe Mandzukic

Foto: juventus/fb

14 August, 2018 @18:35

Sulmuesi i Juventusit, Mario Mandzukic, pas arritjes rekorde me vendin e tij, Kroacinë, në Kampionatin Botëror “Rusia 2018” ka vendosur…

DITARI I FUNDIT RUS (23)

Botërori dhe vendi ynë

22 July, 2018 @11:02

VAR-i ka qenë shpëtimtar në këtë Kupë Bote. Nuk po flitet për gabimet e gjyqtarëve, as një javë pas përfundimit…

FIFA RANKING

FIFA pritet të zbardh listën me kalkulimin e ri

Foto: fifa/fb

18 July, 2018 @18:21

Lista e re e renditjes mujore të FIFAs dhe e para pas Botërorit Rusia 2018 do të publikohet së shpejti…

DITARI RUS (22)

Kampionët e Botës

Fotot: FIFA/fb

16 July, 2018 @23:09

Kampionët e rinj të Botës janë ekipi me lojtarët më cilësor në botë. Por, a është ekipi me lojën më…

Të gjitha lajmet nga Russia 2018