Të gjitha lajmet

NATIONS LEAGUE FINALS 20/21

Kur zhvillohet Final Four i Ligës së Kombeve?

Kur zhvillohet Final Four i Ligës së Kombeve?


20 November, 2020 @3:13

Pas triumfit në grupet e tyre të Ligës A të Kombeve, Belgjika, Franca, Italia dhe Spanja do të “luftojnë” për të arritur trofeun e parë të Ligës së Kombeve në historinë e re të UEFA-së, së kësaj gare që u krijua dy vite më parë.

Trofeun e parë të Ligës së Kombeve e fitoi Portugalia.

Ndërsa tash UEFA ka bërë të ditur se katërshja finale që do të luftojë për trofe do të takohet në tetor të vitit të ardhshëm, 2021.

Shorti i gjysmëfinaleve do të jetë i hapur, pa bartës dhe do të mbahet më 3 dhjetor 2020, ku pritet të konfirmohet edhe vendi organizator si dhe oraret e ndeshjeve.

Për momentin, datat janë përcaktuar nga UEFA-ja. Kështu, gjysmëfinalja e parë do të zhvillohet më 6 tetor 2021, ndërsa e dyta më 7 tetor 2021. Më 10 tetor do të luhet ndeshja për vend të tretë, ndërsa pas saj edhe finalja për të gjetur fituesin e ri të garës.

Nga katër skuadrat finaliste deri tash vetëm Italia ka deklaruar interesim për organizimin e turneut final.

Fituesi i Ligës së Kombeve do të fitojë trofeun 71 centimetra të gjatë të argjendtë, ndërsa secila nga këto skuadra në shortin për kualifikueset për Katari 2022 do të jetë në grupe me 5 pjesëmarrës, ashtu që të jenë të lira gjatë tetorit 2021 për ndeshjet finale të Ligës së Kombeve.

Sa për kujtim, në Final Fourin e sezonit 2018/19 të Ligës së Kombeve Portugalia mposhti Zvicrën në gjysmëfinale 3-1, ndërsa Holanda Anglinë pas vazhdimeve 3-1.

Pozitën e tretë e fitoi Anglia, duke e mposhtur Zvicrën pas ekzekutimit të penalltive 6-5, pasi që ndeshje kishte përfunduar 0-0 pas 120 minutave lojë.

E në finale, Portugalia mposhti Holandën 1-0 me golin e shënuar nga Gonçalo Guedes në minutën e 60 të ndeshjes, në përballjen e zhvilluar në Dragao të Portos.

Kurse, siç po shihet asnjëri nga pjesëmarrësit e kaluar të Final Fourit të Ligës së Kombeve, nuk ka arritur kësaj radhe të jetë pjesë e finaleve të garës.


CRISTIANO RONALDO

Synimi i radhës, historik

EURO 2020/Liga e Kombeve/Serie A/International

Synimi i radhës, historik

31/12/20 @ 02:48

E FUNDIT

Gjermania merr vendim për Löwin

EURO 2020/Liga e Kombeve/International

Gjermania merr vendim për Löwin

30/11/20 @ 17:49

KOMISIONI DISIPLINOR I UEFA-së

UEFA i jep fitoren Zvicrës në tavolinë dhe mbijetesën në Ligën A!

Liga e Kombeve

UEFA i jep fitoren Zvicrës në tavolinë dhe mbijetesën në Ligën A!

27/11/20 @ 00:43

QUALIFICATION MATHs

Si shkohet nga Liga e Kombeve në Kampionatin Botëror “Katari 2022” dhe direkt?

Liga e Kombeve

Si shkohet nga Liga e Kombeve në Kampionatin Botëror “Katari 2022” dhe direkt?

20/11/20 @ 04:10

ANALIZA PAS NDESHJES

Pas çdo mundimi, vjen lehtësimi

Liga e Kombeve/Përfaqësuesja/Analiza

Pas çdo mundimi, vjen lehtësimi

19/11/20 @ 18:22

PLAYER RATINGS

Notat e futbollistëve: Kosova-Moldavia

Liga e Kombeve/Përfaqësuesja

Notat e futbollistëve: Kosova-Moldavia

18/11/20 @ 22:43

KOSOVA - MOLDAVIA

Fitorja e parë, mbesim në Ligën C

Liga e Kombeve/Përfaqësuesja

Fitorja e parë, mbesim në Ligën C

18/11/20 @ 22:39

FORMACIONET ZYRTARE

Ujkani në portë, Zhegrova startues! 11-shet Kosova-Moldavia

Liga e Kombeve/Përfaqësuesja

Ujkani në portë, Zhegrova startues! 11-shet Kosova-Moldavia

18/11/20 @ 19:28

PAS NDESHJES

Reja: Fitore me dy fytyra

Liga e Kombeve/Kombëtarja

Reja: Fitore me dy fytyra

18/11/20 @ 19:14

PLAYER RATINGS

Notat e futbollistëve: Shqipëria-Bjellorusia

Liga e Kombeve/Kombëtarja

Notat e futbollistëve: Shqipëria-Bjellorusia

18/11/20 @ 18:14


Të gjitha lajmet nga Liga e Kombeve