Të gjitha lajmet

DITARI RUS (20)

Mungesa e përvojës

Foto: fifa/fb

Mungesa e përvojës

Shkruan: LUAN MORINA

14 July, 2018 @15:40

Nisur nga profili i ekipeve, e nëpër çdo ditar e kam përsëritur që anglezët nuk kanë ekip e as përvojë për të arritur në çerekfinale. Të mërkurën u eliminuan në gjysmëfinale, ku kanë arritur nëpër një rrugë plot fat.

RRUGËTIMI

Me Kolumbinë fituan penalltitë, me suedezët shfrytëzuan dy raste. Me Kroacinë ishin të humbur në fushë karshi përvojës së liderëve të këtij ekipi, i cili gjithashtu sikur anglezët, që nga ndeshja me Argjentinën, nuk kanë shfaqur ndonjë lojë të veçantë. Dhe, si për ironi, në finale kemi dy ekipet që lojën më të bukur në këtë Kupë të Botës e kanë pasur kundër Argjentinës.

MOSHA

Hiq Ashley Young nga ekipi i parë i Anglisë, dhe mbetesh me Hendersonin e Walkerin 28 vjeçar si më të vjetrit në ekip. Pickford ka nisur të luajë startues për Anglinë jo më herët se një vit më parë. Vardy dhe Cahill janë të vetmit tjerë që kanë mbi 30 vjeç në këtë ekip, i cili në moshë mund të premtoj sukses, por dyshoj që do të arrijnë të kalojnë suksesin që kanë pasur në Rusi! Për të vetmen arsye – mendjemadhësinë!

STERLING DHE DELE ALLI

Imagjino të paguash 70 milionë euro për Raheem Sterlingun para dy viteve; t’i vësh çmimin 100 milion Dele Allis, e të vendosësh Hendersonin si kapiten të kombëtares, siç ka qenë deri para ardhjes së Southgate. Gabimi i trajnerit ishte insistimi me të njëjtin formacion, dhe ndryshime më të mençura e më hershme, dhe mbi të gjitha një taktikë – s’mund të quajmë taktikë topat e ndërprerë dhe ata të gjatit drejt Sterlingut – do të mund të rezultonin me një kualifikim të Anglisë në finale!

MENDJEMADHËSIA

Rreziku më i madh për këtë ekip, pos mendjemadhësisë së zakonshme të lojtarëve të cilët edhe në Monchengladbach mbeten rezerva (ëhëm, Reece Oxford!), është ideja që kanë shkëlqyer me futboll! Sigurisht që ka pasur avancime në krahasim me garat paraprake – një kapiten i vërtetë në Harry Kane, një portier i sigurt për herë të parë pas 30 viteve, kanë fituar më në fund në penallti, dhe mbi të gjitha janë argëtuar! ‘It’s coming home’, ka qenë më pak reale se ‘Will Grig’s on fire’. Kënga e para 22 viteve është ringjallur për t’u argëtuar dhe ia ka dalë qëllimit! Ndoshta më shumë se sa për të festuar organizimin e Euro96 që organizohej për herë të parë në Angli!

PAPËRVOJË

Për një pjesë të të tifozëve të futbollit, kënga për Will Grig e kësaj radhe Jamie Vardy, do të mbetet e preferuar! Ngjashëm si rrugëtimi i këtij ekipi të papërvojë, i cili me më shumë përulësi do të shënonte në dy raste të shkëlqyeshme shënimi kundër kroatëve në gjysmëfinale. Me një vet-kritikë mund të bëhen në një ekip serioz. Përndryshe rrezikojnë të mbeten si Belgjika – shumë yje, por gjithmonë diçka nuk funksionon!

STAMFORD BRIDGE

Chelsea zyrtarizon Jorginhon

Foto: chelseafc.com

14 July, 2018 @15:28

Chelsea ka zyrtarizuar mesfushorin e ri të skuadrës, Jorginho, duke e blerë nga Napoli për 65 milionë euro. “Jam…

11-SHET

Formacionet: Belgjika - Anglia

14 July, 2018 @15:20

Janë publikuar formacionet startuese të Belgjikës dhe të Anglisë.

GARDIANI

FLAMUR-tari forcon portën

14 July, 2018 @12:14

Flamurtari, stinorin e kaluar kishte shpëtuar nga rënia duke e mposhtur Vushtrrinë me penallti. Ndërsa sivjet synimi pa dyshim do…

SHAQIRI

Xherdan Shaqiri te Liverpooli

14 July, 2018 @12:04

Futbollisti zviceran me prejardhje nga Kosova, Xherdan Shaqiri, u zyrtarizua si lojtar i Liverpoolit. Shaqiri arriti marrëveshje 5 vjeçare me…

LONDRA

Chelsea zyrtarizon Sarrin

14 July, 2018 @11:33

Skuadra londineze Chelsea, pak më parë e zyrtarizoi trajnerin e ri. Pas shkarkimit të Antonio Contes, Chelsea në krye të…

FANELLAT E CRISTIANO RONALDOS

Shifra zyrtare e shitjes së fanellave të CR7

13 July, 2018 @17:11

Juventus i pagoi Real Madridit 112 milionë euro për blerjen e Cristiano Ronaldos, pesë herë Topit të Artë dhe kampionit…

N'GOLO KANTE

Pranë La Ligas

13 July, 2018 @16:56

Mesfushori francez i Chelseat, N’Golo Kante, është bërë synim i Barcelonës, raportojnë mediat e huaja sot. Sipas Foot Espana,…

LUIS ENRIQUE

Pas Botërorit në konferencë për shtyp

13 July, 2018 @16:55

Selektori i ri i Spanjës, Luis Enrique, për herë të parë para gazetarëve do të shfaqet më 19 korrik, ka…

EDER

Largohet nga Interi

13 July, 2018 @16:49

Sulmuesi i përfaqësueses së Italisë, Eder, është larguar nga Interi dhe zyrtarisht është bërë anëtar i ri i ekipit kinez,…

KATAR 2022

FIFA konfirmon, Botërori i radhës në dimër

13 July, 2018 @16:43

Shtëpia e futbollit botëror, FIFA, ka konfirmuar edhe zyrtarisht, se Botërori i ardhshëm i futbollit, Katar 2022 do të luhet…

NGRITEN

FIFA zyrtarizon numrin e pjesëmarrësve për Katar 2022

15 March, 2019 @20:46

Në mbledhjen e nëntë të Këshillit të FIFAs sot në Miami të SHBA-së, është zyrtarizuar numri i 48 ekipeve pjesëmarrëse…

CLUB BENEFIT PROGRAM

Sa fituan klubet nga Botërori?

Foto: fifa.com

4 December, 2018 @15:32

Pas përfundimit të Kampionatit Botëror ”Rusia 2018” FIFA sot ka bërë të ditur pagesat që do t’i derdhen klubeve…

SUPER MARIO

Pensionohet edhe Mandzukic

Foto: juventus/fb

14 August, 2018 @18:35

Sulmuesi i Juventusit, Mario Mandzukic, pas arritjes rekorde me vendin e tij, Kroacinë, në Kampionatin Botëror “Rusia 2018” ka vendosur…

DITARI I FUNDIT RUS (23)

Botërori dhe vendi ynë

22 July, 2018 @11:02

VAR-i ka qenë shpëtimtar në këtë Kupë Bote. Nuk po flitet për gabimet e gjyqtarëve, as një javë pas përfundimit…

FIFA RANKING

FIFA pritet të zbardh listën me kalkulimin e ri

Foto: fifa/fb

18 July, 2018 @18:21

Lista e re e renditjes mujore të FIFAs dhe e para pas Botërorit Rusia 2018 do të publikohet së shpejti…

Të gjitha lajmet nga Russia 2018