Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

PORTUGALIA KALON PAS PENALLTIVE

Penalltitë vendosin, Diogo Costa hero i Portugalisë

Fotot: uefa.com

Penalltitë vendosin, Diogo Costa hero i Portugalisë


1 July, 2024 @23:46

Portieri Diogo Costa është bërë hero i Portugalisë, pasi që ka mbrojtur të trija penalltitë e Sllovenisë derisa në anën tjetër portugezët shënuan tre të parat 0-0 [3-0 pen.] dhe fituan ndeshjen e së tetës së finales të luftuar shumë dhe që kishte momente dramatike, për të siguruar çerekfinalen ndaj Francës!

Costa mbrojti penalltitë e Josip Ilicicit, Jure Balkovecit dhe Benjamin Vrbicit, derisa për Portugalinë shënuan radhazi Cristiano Ronaldo, Bruno Fernandes dhe Bernardo Silva, për të nisur festën e madhe portgueze në Frankfurt.

Gjatë pjesës së rregullt të ndeshjes nuk kishte gola, ndërsa dominimi portugez ndalej nga ekipi jashtëzakonisht luftarak slloven. Në vazhdime dy momente vendimtare u mohuan nga portierët e secilës palë. Së pari, penalltia e fituar (105’) e Portugalisë kur Diogo Jota u faulua në zonë, u mbrojt nga Jan Oblak, që qëlloi anën e shutit të Cristiano Ronaldos, që plasi në vaj pas këtij dështimi.

REZULTATET, ORARI & ÇIFTET

E në minutën e 115-të të vazhdimeve, një gabim i veteranit Pepe, pa Benjamin Seskon vetë me Diogo Costan, të cilën portieri portugez duke i shtrirë këmbët mbrojti me këpucë goditjen e sulmuesit të ri dhe potencial slloven. Zhgënjimi i të dyja palëve deri në atë moment, u desht të vendosej nga penalltitë. E aty, Portugalia me përvojën e madhe të shutuesve doli më e mirë karshi sllovenëve. Ndërsa Diogo Costa - hero i ndeshjes - u shpall edhe lojtari më i mirë i duelit nga UEFA-ja. Ai gjithashtu hyri në histori duke u bërë portieri i parë në histori të EURO-ve që mbron tre penallti në seri të penalltive.

LOJTARI MË I MIRË I NDESHJES NGA UEFA: Diogo Costa - POR
Shpjegimi: Ai dha paraqitje të mrekullueshme pos penalltive, duke treguar nivel të lartë koncentrimi përgjatë gjithë ndeshjes, për të treguar nivel më të lartë të portierllëkut në ngjarje të mëdha.

 


 
Të gjitha lajmet nga Evropiani