Të gjitha lajmet

VENDIMET E FUNDIT PËR LIGUE 1

PSG shpallet kampion, Lyon humbësi më i madh

PSG shpallet kampion, Lyon humbësi më i madh

30 April, 2020 @18:26

Para pak çastesh edhe zyrtarisht doli vendimi që i jep fund Ligue 1 dhe 2 këtë stinor 2019/20, duke shpallë edhe ekipet kampione të ligave përkatëse, të rëna dhe ato që kanë siguruar garat evropiane për stinorin 2020/21.

Kështu Paris St Germain është shpallë kampion i stinorit 2019/20 në Ligue 1, ndërsa nënkampion Olympique Marseille. Në gara evropiane kanë dalë bashkë me dyshen e përmendur edhe Rennes, Lille, Reims, Nice.

Ndërsa fati më i keq ka qenë për Lyonin, të cilët me pozitën e shtatë në renditje do të mbesin pa gara evropiane për herë të parë që prej stinorit 1996/97! Pra pas më shumë se dy dekadave Lyoni nuk do të jetë pjesë e garave të UEFA-së 2020/21.

Ligue 1

Amiens dhe Toulouse bien nga Ligue 1, ndërsa kampioni i Ligue 2 Lorient dhe ndjekësi i tij Lens, do të jenë anëtarët e rinj të Ligue 1 2020/21.

Komisioni që mori vendimin ka bërë të ditur se presin edhe ankesa për këtë vendim, që ka qenë më i miri i mundshëm për situatën që u krijua me pandeminë COVID-19.

THE HORNETS

Arsenali interesohet, Watford e zyrtarizon

29 April, 2020 @23:55

Mediat e përfolnin si një lojtar për të cilin është i interesuar Arsenali dhe po e ndjek. Por sot ai…

E FUNDIT

Përfundon stinorin në Ligue 1! Kampion?!

28 April, 2020 @16:28

Para pak çastesh është dhënë njoftimi nga mediat franceze se stinori 2019/20 në Ligue 1 të Francës ka marrë fund.…

LE SPORT

Klopp flet me babain e Mbappes

26 April, 2020 @18:38

Lajme interesante nga Franca, derisa pandemia dhe karantina po vazhdon ende në sport dhe çdokund tjetër. Së fundi, super…

NGA KONFERENCA

UEFA rekomandon përfundimin e të gjitha kampionateve dhe garave të Kupës

21 April, 2020 @17:15

Në mbledhjen e sotme të UEFA-së me 55 anëtarët e saj, është shqyrtuar kalendari i garave për çdo shtet dhe…

FRANCË

Mjeku i Reimsit, ku luan Zeneli, bën vetëvrasje!

5 April, 2020 @22:20

Prestigjiozja sportive franceze L’Equipe para pak minutash ka bërë të ditur se mjeku i ekipit të Reimsit, Bernard Gonzalez, që…

Të gjitha lajmet nga Ligue 1