Të gjitha lajmet

GRUPI D

Xhimshiti me shokë, përsëri kualifikohen

Foto: Atalanta/fb

Xhimshiti me shokë, përsëri kualifikohen


9 December, 2020 @21:08

Në stinorin e kaluar ishin debutues dhe arritën shumë më shumë sesa që pritën. Këtë stinor, Atalanta përsëri shënoi fitore në ndeshjen vendimtare të grupit duke e mposhtur Ajaxin si mysafir dhe kështu për herë të dytë radhazi siguroi pranverën në Ligë të Kampionëve.

Ka qenë zëvendësuesi kolumbian Lucas Muriel që ka shënuar 5 minuta para fundit të ndeshjes për të përcaktuar përfundimtaren 0-1 [Muriel 85] dhe për t’i sjellë Atalantës sigurinë dhe kualifikimin në momentet e fundit të ndeshjes.

Berat Xhimshiti si zakonisht në qendër të mbrojtjes dhe me portë të paprekur siguroi mbrojtjen e bergamasve.

Në anën tjetër Ajaxi 10 minutat e fundit të lojës i luajti me 10 lojtarë, pasi që Ryan Gravenberch mori kartonin e dytë të verdhë dhe u përjashtua.

Në përballjen tjetër Liverpool barazoi si mysafir ndaj Midtjyllandit në Danimarkë 1-1 [Scohlz 62p. - Salah 1] dhe regjistroi barazimin e parë në grup, por pa ndonjë efekt, pasi që lidershipin e garantoi më parë, njëjtë sikurse Midtjylland eliminimin.

Ajax drejt Europa Ligës.

TABELA PËRFUNDIMTARE:

1. Liverpool 13 pikë;
2. Atalanta 11 pikë;
3. Ajax 7 pikë;
4. Midtjylland 2 pikë.


TEAM OF THE YEAR

Ekipa e vitit nga L’Equipe, mungon Messi!

Champions League/Europa League/Premier League/Bundesliga/Serie A/Ligue 1/La Liga

Ekipa e vitit nga L’Equipe, mungon Messi!

04/01/21 @ 19:36

PARC DES PRINCES

Shkarkohet Thomas Tuchel

Champions League/Ligue 1/Transfere

Shkarkohet Thomas Tuchel

24/12/20 @ 14:01

DIREKT

Shorti i TOP 16 në UEFA Champions League

Champions League

Shorti i TOP 16 në UEFA Champions League

14/12/20 @ 11:57

CHAMPIONS DRAW

Data e shortit për fazën eliminatore të Champions dhe të kualifikuarit

Champions League

Data e shortit për fazën eliminatore të Champions dhe të kualifikuarit

10/12/20 @ 00:04

GRUPI C

City e Porto pa telashe, Marseille eliminohet

Champions League

City e Porto pa telashe, Marseille eliminohet

09/12/20 @ 23:42

GRUPI A

Atletico s’lejon befasi, ndal Salzburgun e Berishës

Champions League

Atletico s’lejon befasi, ndal Salzburgun e Berishës

09/12/20 @ 23:25

GRUPI B

Reali lider, Interi eliminohet nga garat evropiane

Champions League

Reali lider, Interi eliminohet nga garat evropiane

09/12/20 @ 23:08

VEDOSET

Caktohet termini i ri për ndeshjen PSG-IBB

Champions League

Caktohet termini i ri për ndeshjen PSG-IBB

08/12/20 @ 23:55

GRUPI E

Jorginho mban Chelsean pa humbje

Champions League

Jorginho mban Chelsean pa humbje

08/12/20 @ 23:41

GRUPI G

Juventusi tregon fuqinë, kryen grupin si lider

Champions League

Juventusi tregon fuqinë, kryen grupin si lider

08/12/20 @ 23:25


Të gjitha lajmet nga Champions League