Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

DRAMATIKE NË GRUPIN E VDEKJES

Zaccagni shpëton Italinë, thyen Kroacinë

Foto; uefa.com

Zaccagni shpëton Italinë, thyen Kroacinë


24 June, 2024 @23:59

Mattia Zaccagni shënoi në minutën e fundit të kohës shtesë ndërsa Italia theu zemrat e Kroacisë me një barazim tepër të vonshëm Kroacia - Italia 1-1 [Modric 55’ - Zaccagni 90’+8] që siguron që kampionët në fuqi të kalojnë në fazën e 16 më të mirëve të Euro 2024.

Luka Modrić kishte menduar se e kishte fituar për Kroacinë për t’i dërguar ata si të dytët në Grupin B kur goditi një goditje në pjesën e sipërme të rrjetës në fillim të pjesës së dytë.

Kjo erdhi pasi ai kishte parë një penallti të shpëtuar, por përgjigjja e shpejtë ndaj atij pengimi dukej se do të ishte e mjaftueshme për kroatët.

REZULTATET, ORARI & TABELA

Por Italia barazoi në kohën shtesë kur Zaccagni harkoi topin në minutën e 98-të për të siguruar që ata të kalojnë me fituesit e grupit, Spanjën.

Ishte një goditje mizore për Kroacinë, të cilët kishin qenë minuta larg nga progresi, por dy pikë tani nuk ka gjasa të jenë të mjaftueshme për t’u renditur si një nga skuadrat më të mira të vendit të tretë.

Rezultati do të thotë që Italia do të luajë kundër Zvicrës në fazën e 16 më të mirëve të shtunën, më 29 qershor.


 
Të gjitha lajmet nga Evropiani