Të gjitha lajmet

SHQIPTARËT

54 shqiptarë në 7 përfaqësuese

BOROZANI

54 shqiptarë në 7 përfaqësuese

Përgatiti: Lis Dorambari

2 March, 2014 @23:30

Më 5 mars do të jetë një ditë shumë e veçantë për futbollin shqiptar në përgjithësi.

Në këtë ditë dy përfaqësuese shqiptare në futboll, ajo e Shqipërisë dhe e Kosovës, do të luajnë dy ndeshje miqësore. E para do të takohet me Maltën në Durrës, kurse e dyta me Haitin në Mitrovicë.

Padyshim se për Kosovën kjo do të jetë një ndeshje historike, për shkak se kjo do të jetë ndeshja e parë zyrtare ndërkombëtare.

Mirëpo, kjo nuk do të jetë e veçanta e vetme. Përveç këtyre dy përfaqësueseve shtetërore, edhe 13 futbollistë të tjerë shqiptarë në po të njëjtën ditë, më 5 mars, do t’i përfaqësojnë 5 përfaqësuese të tjera europiane.

Zvicra, Maqedonia, Finlanda, Mali i Zi dhe Gjermania në listat e tyre të lojtarëve për ndeshjet e së mërkurës, kanë përfshirë së paku një futbollist shqiptar. 

Më së shumti ftesa ndaj shqiptarëve ka dërguar Zvicra (5), e ndjekur nga Maqedonia (4) e Finlanda (2), derisa Malin e Zi dhe Gjermaninë do ta përfaqësojnë nga një futbollist shqiptar.

Përzgjedhësi i Shqipërisë, Gianni de Biasi, në listën e tij ka përfshirë 19 futbollistë, kurse ai i Kosovës, Albert Bunjaki, 22 sosh.

Nëse e mbledhim numrin e futbollistëve shqiptarë që do të luajnë më 5 mars në përfaqësueset A të shteteve të ndryshme europiane, do të kemi 54 prej tyre.

Ndërsa këtu nuk janë përfshirë futbollistë si Pajtim Kasami, Erton Fejzullahu, Valon Berisha, Arijan Ademi të cilët nuk janë ftuar kësaj radhe në përfaqësueset përkatëse, e nuk është përfshirë as Adnan Januzaj që nuk ka vendosur akoma se për kë do të luaj.Futbollistët shqiptarë të cilët do të luajnë më 5 mars për përfaqësueset e tyre përkatëse

Kosova 22 lojtarë Shiko listën e plotë
Shqipëria 19 lojtarë Shiko listën e plotë
Zvicra 5 lojtarë Xherdan Shaqiri, Granit Xhaka, Valon Behrami, Blerim Dzemaili, Admir Mehmedi
Maqedonia 4 lojtarë Agim Ibraimi, Muhamed Demiri, Ferhan Hasani, Besart Ibraimi
Finlanda 2 lojtarë Përparim Hetemaj, Berat Sadik
Gjermania 1 lojtar Shkodran Mustafi
Mali i Zi 1 lojtar Fatos Beqiraj
GJITHSEJ 7 përfaqësuese 54 lojtarë

DERDHET LEKU

FSHF paguan të gjithë punëtorët sportiv dhe futbollistët

9 April, 2020 @15:30

Të gjithë akterët në futboll do të ndihmohen direkt nga FSHF-ja, ka bërë të ditur kreu i saj Armand Duka…

CALCIO MERCATO

Milan vendos në radar David Silvën

9 April, 2020 @15:20

Rossonerët janë duke kërkuar përvojë në mesfushë të tyre dhe ia kanë vënë syrin David Silvas së Manchester Cityt, që…

EFL

Ligat mund të kryejnë stinorin për 56 ditë

9 April, 2020 @15:03

Të gjitha ligat profesionale të Anglisë, përveç Premier Ligës, mund të kompletojnë stinorin brenda 56 ditëve, kurdo që është koha…

NGA RAJONI MË I GODITUR

Brescia s’ka arsye të vazhdojë stinorin!

8 April, 2020 @22:53

Skuadra e Brescias në Serie A ka lëshuar një komunikatë sot duke bërë të ditur se refuzojnë të vazhdojnë stinorin…

VENDIMI I FIBA-s

Anulohet evropiani! Dushku: Zhgënjyese, por e pritur

8 April, 2020 @14:45

Bordi i FIBA Evropës ka marrë vendim që të anulojë 16 Kampionatet Evropiane të gjeneratave të reja që ishin planifikuar…

Të gjitha lajmet nga