Të gjitha lajmet

SHQIPTARËT

54 shqiptarë në 7 përfaqësuese

BOROZANI

54 shqiptarë në 7 përfaqësuese

Përgatiti: Lis Dorambari

2 March, 2014 @23:30

Më 5 mars do të jetë një ditë shumë e veçantë për futbollin shqiptar në përgjithësi.

Në këtë ditë dy përfaqësuese shqiptare në futboll, ajo e Shqipërisë dhe e Kosovës, do të luajnë dy ndeshje miqësore. E para do të takohet me Maltën në Durrës, kurse e dyta me Haitin në Mitrovicë.

Padyshim se për Kosovën kjo do të jetë një ndeshje historike, për shkak se kjo do të jetë ndeshja e parë zyrtare ndërkombëtare.

Mirëpo, kjo nuk do të jetë e veçanta e vetme. Përveç këtyre dy përfaqësueseve shtetërore, edhe 13 futbollistë të tjerë shqiptarë në po të njëjtën ditë, më 5 mars, do t’i përfaqësojnë 5 përfaqësuese të tjera europiane.

Zvicra, Maqedonia, Finlanda, Mali i Zi dhe Gjermania në listat e tyre të lojtarëve për ndeshjet e së mërkurës, kanë përfshirë së paku një futbollist shqiptar. 

Më së shumti ftesa ndaj shqiptarëve ka dërguar Zvicra (5), e ndjekur nga Maqedonia (4) e Finlanda (2), derisa Malin e Zi dhe Gjermaninë do ta përfaqësojnë nga një futbollist shqiptar.

Përzgjedhësi i Shqipërisë, Gianni de Biasi, në listën e tij ka përfshirë 19 futbollistë, kurse ai i Kosovës, Albert Bunjaki, 22 sosh.

Nëse e mbledhim numrin e futbollistëve shqiptarë që do të luajnë më 5 mars në përfaqësueset A të shteteve të ndryshme europiane, do të kemi 54 prej tyre.

Ndërsa këtu nuk janë përfshirë futbollistë si Pajtim Kasami, Erton Fejzullahu, Valon Berisha, Arijan Ademi të cilët nuk janë ftuar kësaj radhe në përfaqësueset përkatëse, e nuk është përfshirë as Adnan Januzaj që nuk ka vendosur akoma se për kë do të luaj.Futbollistët shqiptarë të cilët do të luajnë më 5 mars për përfaqësueset e tyre përkatëse

Kosova 22 lojtarë Shiko listën e plotë
Shqipëria 19 lojtarë Shiko listën e plotë
Zvicra 5 lojtarë Xherdan Shaqiri, Granit Xhaka, Valon Behrami, Blerim Dzemaili, Admir Mehmedi
Maqedonia 4 lojtarë Agim Ibraimi, Muhamed Demiri, Ferhan Hasani, Besart Ibraimi
Finlanda 2 lojtarë Përparim Hetemaj, Berat Sadik
Gjermania 1 lojtar Shkodran Mustafi
Mali i Zi 1 lojtar Fatos Beqiraj
GJITHSEJ 7 përfaqësuese 54 lojtarë

ANAMORAVA

Drita, fituese e derbit të Kupës

BOROZANI/Arkiv

2 March, 2014 @21:23

Skuadra e Arbnor Morinës, Drita, ka arritur të përmbys epërsinë e Gjilanit në derbin lokal të Kupës së Kosovës në…

MADRID DERBY

Cristiano ia mohon fitoren Atleticos

REUTERS

2 March, 2014 @18:56

Vicente Calderon ka qenë i tëri në eufori derisa pritej fitorja e Atletico Madridit ndaj rivalit të tyre lokal shumë…

LEAGUE CUP

City me Kupën e parë të stinorit

2 March, 2014 @17:37

Skuadra e Manuel Pellegrinit ka marrë trofuen e parë të këtij viti në Angli. Në finalen e sotme të League…

BUNDESLIGA 2

Mavraj sjell fitore në goleadën shqiptare

Mavraj në duel me Lewandowski/ REUTERS/ Arkiv

2 March, 2014 @17:17

Greuther Furth i Mërgim Mavrajt dhe Ilir Azemit ka dalë fitues përballë Frankfurtit të Edmond Kapllanit dhe Odhise Roshit sot…

REPREZENTACIONI

Mushica, i vetmi nga Superliga

BOROZANI/ Erdis Driza

2 March, 2014 @14:57

Kushtrim Mushica do të jetë përfaqësuesi i vetëm i Kosovës nga Superliga në ndeshjen kundër Haitit që do të luhet…

LIPJANI - BASHKIMI

Bashkimi për TOP4

7 April, 2019 @12:44

Ndeshja e fundit e xhiros XXVI në Superligën e Kosovës në basketboll, do të luhet ndërmjet Lipjanit dhe Bashkimit. Në…

PRISHTINA - YLLI

Derbi në Prishtinë

7 April, 2019 @12:40

Dy vendet e para në Superligën e Kosovës në basketboll, Prishtina dhe Ylli, sot në ora 17:00 do të takohen…

GJILANI - DRITA

Gjilani-Drita me reflektorë në ‘Fadil Vokrri’

7 April, 2019 @12:03

Derbi i madh i anamoravës, do të luhet sonte në ora 20:00 në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë. Drita në…

BALLKANI - FLAMURTARI

Ndeshje për ikje nga zona e rrezikshme

7 April, 2019 @11:58

Dueli në mes të Ballkanit dhe Flamurtarit, do të jetë shumë e rëndësishmë për të dyja skuadrat. Që të dyja…

BEROE - TEUTA

Historike, në finale në stinorin debutues

6 April, 2019 @22:07

Durrësi është në festë, derisa Teuta në stinorin debutues në BIBL ka arritur finalen e garës. Pas çerekut të…

Të gjitha lajmet nga