Të gjitha lajmet

RUSIA - KROACIA

Arrijnë gjeneratën historike, pas 2 dekadash

Fotot: FIFA/fb

Arrijnë gjeneratën historike, pas 2 dekadash

7 July, 2018 @22:28

Rusia
Kroacia
Rusia 2(3) : 2(4) Kroacia
D. Cheryshev 31', M. Fernandes 115' 39' A. Kramarić, 100' D. Vida

(Pas lojës shtesë) Olimpiyskiy Stadion Fisht, Sochi.
Arrijnë gjeneratën historike, pas 2 dekadash
Arrijnë gjeneratën historike, pas 2 dekadash
Arrijnë gjeneratën historike, pas 2 dekadash
Arrijnë gjeneratën historike, pas 2 dekadash
Arrijnë gjeneratën historike, pas 2 dekadash

Kroacia është gjysmëfinalistja e fundit e Botërorit Rusia 2018, pasi që pas ekzekutimit të penalltive arriti të eliminojë Rusinë.

Ky sukses i Kroacisë, ka barazuar suksesin e gjeneratës historike të vitit 1998 kur gjenerata me Zvonimir Bobanin dhe Ciro Blazevicin selektor kishin arritur në gjysmëfinale.

E loja, nuk ka pasur fitues në çerekfinale për Rusinë e Kroacinë, pas kohës së rregullt dhe asaj shtesë.

Skuadrat, të cilat me penallti arritën çerekfinalen, përsëri është dashur të shutojnë penalltitë pasi që barazuan 1-1 në 90 minutat e ndeshjes. E më pas, edhe në vazhdime shënuan nga një gol tjetër për përfundimtaren 2-2.

Rusia avancoi me një supergol të Denis Cheryshevit, ndërsa Kroacia barazoi shpejt me Andrej Kramaricin, 1-1.

RRUGA DREJT FINALES

Kroacia dominoi në pjesën e mbetur të takimit, por goli nuk erdhi deri në fund të kohës së rregullt të ndeshjes.

Më pas, në vazhdime Kroacia gjeti golin, që mendohej se ishte e fitores. Domagoj Vida shënoi me kokë pas kornerit kroat.

Danijel Subasic

Mirëpo, 5 minuta para fundit të vazhdimeve, ka qenë Matias Fernandes i Rusisë që ka shënuar golin e parë të tij në dresin rus për të barazuar dhe për të çuar ndeshjen në penallti.

E aty, Kroacia siguroi gjysmëfinalen, për t’i dalë përballë Anglisë.

Russia vs CroatiaPENALLTITË:

RUSIA KROACIA
Fyodor Smolov mbron portieri kroat GOL Marcelo Brozovic
Alan Dzagoev GOL mbron portieri rus Mateo Kovacic
Matias Fernandes jashtë GOL Luka Modric
Sergei Ignashevich GOL GOL Domagoj Vida
Daler Kuzyaev GOL GOL Ivan Rakitic


11-SHET RUSIA-KROACIA

Formacionet startuese: Rusia-Kroacia

Foto: FIFA/tw

7 July, 2018 @18:43

Janë publikuar edhe formacionet që do të dalin në fushë për çerekfinalen e fundit të këtij Botërori. RUSIA: Akinfeev,…

SUEDIA - ANGLIA

Pas 28 viteve në gj’finale

Fotot: FIFA/fb

7 July, 2018 @17:52

Herën e fundit gjysmëfinalen e kishin arritur në kohën e Gary Linekerit, në “Italia ‘90”. Një gjeneratë krejt e…

11-SHET

Formacionet: Suedia - Anglia

7 July, 2018 @14:39

Janë përcaktuar formacionet startuese të Suedisë dhe të Anglisë.

DITARI RUS (18)

Nuk do ta kenë të lehtë

7 July, 2018 @11:44

Në Katar, pas katër viteve, një kombëtare jo-evropiane mund të tentojë të prish dominimin 20 vjeçar evropian në futboll. Kujtojmë…

BRAZILI - BELGJIKA

Gjenerata e artë belge, pranë historisë

6 July, 2018 @21:48

Djelmoshat që pritej të shpërthenin në europianët dhe botërorët e kaluar, me pjekjen në moshë dhe selektorin trim, Roberto Martinez,…

11-SHET

Formacionet: Brazili - Belgjika

6 July, 2018 @19:11

Janë publikuar formacionet startuese të Brazilit dhe të Belgjikës.

RISI NË MITROVICË

Trepça’89 prezanton 3 përforcime

6 July, 2018 @19:10

Ish-kampionja e Kosovës, Trepça’89, ka bërë prezantimin e 3 përforcimeve të reja në skuadër, për stinorin 2018/19. Sulmuesi maqedonas,…

URUGUAJI - FRANCA

Griezmann gol-asist, Franca në gj’finale

Fotot: FIFA/fb

6 July, 2018 @17:54

Franca është në gjysmëfinale të Botërorit Rusia 2018. Ekipi i Didier Deschamps u tregua shumë i fortë për Uruguajin e…

GIGI BUFFON

Ka mbetur vetëm zyrtarizimi

REUTERS/Arkiv

6 July, 2018 @15:37

Ish-portieri i Juventusit dhe i Italisë, Gianluigi Buffon, ka mbetur vetëm edhe të zyrtarizohet si lojtar i ri i Paris…

11-SHET

Formacionet: Uruguaji - Franca

6 July, 2018 @14:57

Janë përcaktuar formacionet startuese të Uruguajit dhe të Francës.

DITARI RUS (17)

Tre luanët dhe çerekfinalet

Foto: FIFA/fb

6 July, 2018 @13:57

Mrekullitë ndodhin! Më në fund anglezët fituan një ekzekutim penalltish në një Kupë Bote! Kjo është për t’u habitur duke…

NË PJESËN E KUQE TË GJILANIT

Sulmues brazilian + mbrojtës shqiptar

Foto: sc gjilani

6 July, 2018 @11:05

Skuadra e Gjilanit ka bërë të ditur se ka përforcuar ekipin me dy futbollistë këto ditë. Sulmuesi brazilian, Lucas…

CLUB BENEFIT PROGRAM

Sa fituan klubet nga Botërori?

Foto: fifa.com

4 December, 2018 @15:32

Pas përfundimit të Kampionatit Botëror ”Rusia 2018” FIFA sot ka bërë të ditur pagesat që do t’i derdhen klubeve…

SUPER MARIO

Pensionohet edhe Mandzukic

Foto: juventus/fb

14 August, 2018 @18:35

Sulmuesi i Juventusit, Mario Mandzukic, pas arritjes rekorde me vendin e tij, Kroacinë, në Kampionatin Botëror “Rusia 2018” ka vendosur…

DITARI I FUNDIT RUS (23)

Botërori dhe vendi ynë

22 July, 2018 @11:02

VAR-i ka qenë shpëtimtar në këtë Kupë Bote. Nuk po flitet për gabimet e gjyqtarëve, as një javë pas përfundimit…

FIFA RANKING

FIFA pritet të zbardh listën me kalkulimin e ri

Foto: fifa/fb

18 July, 2018 @18:21

Lista e re e renditjes mujore të FIFAs dhe e para pas Botërorit Rusia 2018 do të publikohet së shpejti…

DITARI RUS (22)

Kampionët e Botës

Fotot: FIFA/fb

16 July, 2018 @23:09

Kampionët e rinj të Botës janë ekipi me lojtarët më cilësor në botë. Por, a është ekipi me lojën më…

Të gjitha lajmet nga Russia 2018