Fantasy TopSporti
Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

HUNGARIA 0-1 SHQIPËRIA

Broja vendos përsëri! Shqipëria afron ëndrrën për Botëror

Foto: FSHF

Broja vendos përsëri! Shqipëria afron ëndrrën për Botëror


9 October, 2021 @22:41

Armando Broja është treguar përsëri vendimtar, derisa Shqipëria ka arritur të mposht përsëri Hungarinë me rezultat minimal për të marrë tri pikë të arta në Budapest sonte.

Iu deshën vetëm 13 minuta lojë Brojës, kur zëvendësoi Myrto Uzunin që nuk shënoi nga tri super raste që i kishte, për të shënuar me veprim individual për fitoren e kuqezinjëve, 0-1 [Armando Broja 79].

Albania

Tri pikët e radhës mbajnë Shqipërinë në vend të dytë të renditjes tabelare të Grupit I kualifikues për Botëror, ndërsa gjasat për të arritur PlayOffin e Botërorit të Katarit 2022 tashmë duken reale. Në përballjen e radhës duhet mposhtur Poloninë të martën.

Kuqezinjtë arrijnë rekord pikë të fituara në kualifikime për Botëror. Armando Broja shënon dy herë në dy ndeshje radhazi të kuqezinjëve ndaj Hungarisë, për t’i sjellë dy fitoret e para dhe historike të tyre ndaj hungarezëve.

TABELA AKTUALE dhe ORARI I NDESHJEVE

Shqipëria nisi ndeshjen si zakonisht me 3-5-2, me Myrto Uzunin e Sokol Cikalleshin në sulm. Kontrollin e lojës e mbajti, derisa Hungaria as hija e asaj që shihej në EURO.

Më pas Klaus Gjausla merr kontrollin, ndërsa Keidi Bare punëtor furnizon krahët dhe sulmin për të bërë më tepër. Vjen rasti i artë me Uzunin (42) që nuk shënon, ndërsa referi sinjalizon ofsajd.

Pa zëvendësime në pjesë të dytë, Gjasula me faul taktik ndalë kundërsulmin hungarez dhe merr karton, ndërsa 4 minuta më vonë nga kjo, Uzuni përsëri tenton mirë, por s’shënon (65).

Reagon Edy Reja, duke larguar Cikalleshin e Uzunin, për të futur në lojën dyshen Armando Broja e Rey Manaj. E Broja duke shfrytëzuar aftësinë e tij, nga një top i ardhur nga Bare, çan vetë mbrojtësin hungarez nga krahu për tu futur në zonë dhe për të shënuar për fitoren e madhe.

Albania

Shqipëria mbetet në vend të dytë të renditjes me 15 pikë dhe është një pikë mbi Poloninë. Kuqezinjtë me fitore të martën më 12 tetor do të kenë rast të artë në dorë për PlayOff të Botërorit në Katar 2022.

 


HUNGARIA 0-1 SHQIPËRIA

Broja vendos përsëri! Shqipëria afron ëndrrën për Botëror

Kualifikimet për Botëror/Kombëtarja

Broja vendos përsëri! Shqipëria afron ëndrrën për Botëror

09/10/21 @ 22:41

KAPITENI FLET PAS NDESHJES

Kapiteni Rrahmani thekson episodet që vendosën

Kualifikimet për Botëror/Përfaqësuesja

Kapiteni Rrahmani thekson episodet që vendosën

09/10/21 @ 21:06

DEKLARATA PAS HUMBJES

Challandes kërkon shpjegim për penalltinë

Kualifikimet për Botëror/Përfaqësuesja

Challandes kërkon shpjegim për penalltinë

09/10/21 @ 20:53

PLAYER RATINGS

Notat e ndeshjes: Suedia-Kosova

Kualifikimet për Botëror/Përfaqësuesja

Notat e ndeshjes: Suedia-Kosova

09/10/21 @ 20:06

SUEDIA - KOSOVA

Disfatë në Suedi, e katërta në gjashtë në ndeshje

Kualifikimet për Botëror/Përfaqësuesja

Disfatë në Suedi, e katërta në gjashtë në ndeshje

09/10/21 @ 19:55

11-SHET

Formacionet zyrtare: Hungaria - Shqipëria

Kualifikimet për Botëror/Kombëtarja

Formacionet zyrtare: Hungaria - Shqipëria

09/10/21 @ 18:24

KAPITENI FLET PAS NDESHJES

Kapiteni Rrahmani thekson episodet që vendosën

Kualifikimet për Botëror/Përfaqësuesja

Kapiteni Rrahmani thekson episodet që vendosën

09/10/21 @ 21:06

DEKLARATA PAS HUMBJES

Challandes kërkon shpjegim për penalltinë

Kualifikimet për Botëror/Përfaqësuesja

Challandes kërkon shpjegim për penalltinë

09/10/21 @ 20:53

PLAYER RATINGS

Notat e ndeshjes: Suedia-Kosova

Kualifikimet për Botëror/Përfaqësuesja

Notat e ndeshjes: Suedia-Kosova

09/10/21 @ 20:06

SUEDIA - KOSOVA

Disfatë në Suedi, e katërta në gjashtë në ndeshje

Kualifikimet për Botëror/Përfaqësuesja

Disfatë në Suedi, e katërta në gjashtë në ndeshje

09/10/21 @ 19:55

11-SHET

Formacionet zyrtare: Hungaria - Shqipëria

Kualifikimet për Botëror/Kombëtarja

Formacionet zyrtare: Hungaria - Shqipëria

09/10/21 @ 18:24

SUEDIA - KOSOVA

Suedia - Kosova, 11-shet startuese

Kualifikimet për Botëror/Përfaqësuesja

Suedia - Kosova, 11-shet startuese

09/10/21 @ 16:08

BILETAT PËR NDESHJEN KOSOVA-GJEORGJIA

Pikat e shitjes së biletave për Kosova-Gjeorgjia

Kualifikimet për Botëror/Përfaqësuesja

Pikat e shitjes së biletave për Kosova-Gjeorgjia

08/10/21 @ 23:36

NGA KONFERENCA

Reja tregon kur e vendos 11-shen

Kualifikimet për Botëror/Kombëtarja

Reja tregon kur e vendos 11-shen

08/10/21 @ 23:15

NGA KONFERENCA

Challandes: Ta konfirmojmë formën e shtatorit

Kualifikimet për Botëror/Përfaqësuesja

Challandes: Ta konfirmojmë formën e shtatorit

08/10/21 @ 23:01

PARA DUELIT

Me energji para duelit tepër të rëndësishëm

Kualifikimet për Botëror/Kombëtarja

Me energji para duelit tepër të rëndësishëm

08/10/21 @ 22:50


 
Të gjitha lajmet nga Kualifikimet për Botëror