Të gjitha lajmet

DITARI RUS (1)

Dhe nisi!

Fotot: FIFA/tw

Dhe nisi!

Shkruan: LUAN MORINA

15 June, 2018 @9:16

Nisi në njërën ndër mënyrat më pak të pritura, pasi ndeshjet e para të Kupës së Botës nuk janë aq të hapura. Ashtu edhe kjo nisi, me pak sulme, me dy gola që erdhën nga gabimet e mbrojtjes arabe, e cila u shpartallua me angazhimin e Dzyubas.

Në mbrojtjen e arabëve, Omar Hawsawi, kapiteni, ishte figura më e përmbajtur ndoshta në të gjithë ekipin. Por, kjo zgjati deri kur Artem Dzyuba shënoi golin e parë. Shoku i Omarit, Osama Hawsawi, 34 vjeçar ishte më i dobëti, duke dështuar në shumë pasime, si dhe ishte fajtori kryesor tek goli i dytë. Tek ky gol e tërë mbrojtja ishte jashtë pozitës, gjersa Otayf nuk përcillte aksionin.

Russia vs Arabia

Mbrojtësi i majtë, Al-Shahrani me një shpejtësi dhe zbritje të shpeshta, ishte ndoshta i vetmi që ndihmonte sulmin. Në pjesën e dytë, harkimi i vetëm erdhi nga e djathtë. Al-Faraj dhe Otayt dështuan plotësisht në distrubimin e topave. Mund të fajësojmë për këtë dyshen mesfushore të Rusisë, me Zobninin e Gazinskyn, pak të vërejtur, por shumë të dobishëm.

ORARI, TABELA DHE NDESHJET

Më i dobishmi nga të gjithë ishte Golovin. Dy asistime dhe një gol i shkëlqyeshëm, bën që ylli i CSKA-së të jetë ndër figurat kryesore të ndeshjes, ani pse Cheryshev shënoi dy gola. Goli i dytë ishte jashtëzakonisht i bukur dhe mund të garojë që tani për golat më të mirë të kësaj Kupe. Por, para se të shënonte golin e parë, humbiste shumë topa. Alan Dzagoev përsëri u lëndua. Së paku luajti për 24 minuta, por pa lëndime, ai do të ishte njëri nga rusët më të mirë të viteve të fundit.

Russia vs Arabia

Mbrojtja nuk u sprovua sot. Do e shohim si do të qëndrojnë në ndeshjet tjera. Cherchesov me shumë mend aktivizoi Dzyuban për të shfrytëzuar dobësinë në mbulim të mbrojtjes arabe. Arabët patën shumë gabime themelore, në pranim e pasim. Mirë e nisën me presing zonal, por kjo nuk zgjati shumë. Al-Dossari (18) ishte i vetmi që kthehej për të lidhur mesfushën me sulmin. Edhe ato pak shanse që i patën, gjuajtën jashtëzakonisht dobët.

Me pesë gola disavantazh, kalimin në rrethin e dytë është ëndërr e shuar për arabët. Por, rivaliteti me Egjiptin, duhet të ofroj një lojë të mirë për sy.

SOT, DUELE TË MËDHA

Nuk është e sigurt që Salah do të startojë. Mund të aktivizohet nëse rezultati është i ngushtë, diçka që dyshoj se do të jetë pas një ore lojë. Rezultati i thellë i Rusisë, do të detyrojë lojë më të hapur për të dy ekipet, në rast se golaverazhi do të vendos për pozitat përfundimtare në grup.

Edhe rusët, edhe arabët nuk treguan lojë të mirë për t’u përballur me Uruguain, apo Salahun në formë. Se më kë kanë punë, do të shohim në këtë ndeshje.

World Cup

Ndeshja e pasdites ndërmjet Iranit dhe Marokut, duhet të jetë m e mbyllur, më e rezervuar, me të dyja ekipet në tentim për të marrë pikë që mos të largohen duarbosh nga Rusia. Është e pamundur të kalohet ky grup.

ORARI, TABELA DHE NDESHJET

E ndonëse me trajner të ri, Spanja s’do të duhej të ketë problem me portugezët. Por, është një lojë nga më të paparashikuarat. Do të vërejmë se sa njëmend ka ndikuar shkarkimi i Lopeteguit.

Të premten nis përnjëmend Kupa e Botës, bashkë me festën e Bajramit të Madh.PEJË

Besa prej OJQ-së bëhet SHA

BOROZANI/ A. P.

15 June, 2018 @1:26

Ish kampionja e Kosovës, që stinorin 2017/18 nuk e mbijetoi në Superligë duke u rrëzuar në Ligë të Parë, Besa,…

VUSHTRRI

Osmani vazhdon me Vushtrrinë

BOROZANI/ D.S./Arkiv

15 June, 2018 @1:19

Njëri ndër sulmuesit më të dalluar të stinorit të kaluar në Ligë të Parë të Kosovës, Labinot Osmani, ka vazhduar…

QARABAG

Agolli vendos për 2 sekonda

BOROZANI/ D. S.

15 June, 2018 @1:06

Mbrojtësi i krahut i kombëtares shqiptare dhe i ekipit të Qarabagut në Azerbejxhan, Ansi Agolli, ka vazhduar kontratën me ekipin…

GRUPI A: RUSIA - ARABIA SAUDITE

Nikoqiri me goleadë në ndeshjen hapëse

Foto: Squawka

14 June, 2018 @18:54

Në ndeshjen hapëse të Botërorit të Rusisë, përfaqësuesja nikoqire ka shënuar fitore bindëse 5-0 ndaj Arabisë Saudite, për ta filluar…

PRISHTINA

Bardhekaltërit përforcojnë sulmin

Foto: Prishtinafc.com

14 June, 2018 @16:26

Prishitina ka përforcuar sulmin para garave ndërkombëtare. Alen Jasharoski, i lindur në Shkup, 26 vjeçar, është lojtar i ri…

KOLUMNE

Suedia - ajo që eliminoi Holandën e Italinë

14 June, 2018 @16:14

Eliminimi i Holandës dhe Italisë nuk është befasi nga kjo Suedi. E vërtetë që edhe holandezët edhe italianët kanë ndër…

11-SHET: RUSIA - ARABIA SAUDITE

Rusia vs. Arabia Saudite, formacionet startuese

14 June, 2018 @16:08

Janë publikuar formacionet startuese të Rusisë dhe Arabisë Saudite, përfaqësuese të cilat e hapin Botërorin e sivjetëm. ORARI DHE…

KOLUMNE

Spanja - me ‘luhatje’ që nga fillimi

14 June, 2018 @15:49

Spanja dy herë ka arritur në gjysmëfinale të Kupës së Botës. Herën e parë, në vitin 1950 përfundonte e katërta,…

KOLUMNE

Irani - punë në një grup të vështirë

14 June, 2018 @15:31

Queiroz Carlos Queiroz gjatë karrierës së tij ka udhëhequr Sportingun e Realin e Madridit, derisa ka kaluar pesë sezone si…

KOLUMNE

Meksika - kombinim mes talentit e përvojës

14 June, 2018 @15:08

Dy herë çerekfinalistët e Kupës së Botës, suksesin më të madh e kanë arritur kur kanë organizuar Kupën e Botës.…

SUPER MARIO

Pensionohet edhe Mandzukic

Foto: juventus/fb

14 August, 2018 @18:35

Sulmuesi i Juventusit, Mario Mandzukic, pas arritjes rekorde me vendin e tij, Kroacinë, në Kampionatin Botëror “Rusia 2018” ka vendosur…

DITARI I FUNDIT RUS (23)

Botërori dhe vendi ynë

22 July, 2018 @11:02

VAR-i ka qenë shpëtimtar në këtë Kupë Bote. Nuk po flitet për gabimet e gjyqtarëve, as një javë pas përfundimit…

FIFA RANKING

FIFA pritet të zbardh listën me kalkulimin e ri

Foto: fifa/fb

18 July, 2018 @18:21

Lista e re e renditjes mujore të FIFAs dhe e para pas Botërorit Rusia 2018 do të publikohet së shpejti…

DITARI RUS (22)

Kampionët e Botës

Fotot: FIFA/fb

16 July, 2018 @23:09

Kampionët e rinj të Botës janë ekipi me lojtarët më cilësor në botë. Por, a është ekipi me lojën më…

PLAYER RATINGS

Notat e lojtarëve: Franca-Kroacia

Fotot: FIFA/fb

15 July, 2018 @22:38

Përfundoi Botërori Rusia 2018, me Francën kampione të re të Botës, të cilët në finale mposhtën Kroacinë 4-2. …

Të gjitha lajmet nga Russia 2018