Fantasy TopSporti
Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

PAS DËNIMIT DRASTIK

Drita reagon ndaj dënimit prej 10 mijë eurove

BOROZANI/ Arkiv

Drita reagon ndaj dënimit prej 10 mijë eurove


18 August, 2018 @14:47

Skuadra e Dritës ka reaguar pas shqiptimit të dënimit të paparë në futbollin kosovar nga FFK-ja.

FFK-ja gjobiti Dritën me 10 mijë euro dhe zhvillimin e dy ndeshjeve zyrtare në fushë të vetë pa praninë e tifozëve të ekipit, me këtë arsyetim:

“Komisioni në rastin e sjelljës së këtij vendimi për bazë pati raportet e zyrtarëve, raportet plotësuese nga faktori ndërkombëtar UEFA të cilët ishin monitorues të organizimit të ndeshjes me rastin e inaugurimit të stadiumit “Fadil Vokrri“ në Prishtinë, incizimet televizive si prova valide prej nga vërtetohet së spektatoret e ekipit të KF “ Drita “ nga Gjilani paten sjellje të gabuar, duke hedhur fishekzjarre në fushë të cilët dukshëm e kontaminuan ajrin dhe penguan rrjedhen e ndeshjës si dhe të njëjtit përdoren shprehje fyese drejtuar ekipit dhe spektatorëve kundërshtar në disa raste gjatë zhvillimit të ndeshjes përkunder paralajmërimeve para fillimit të takimit nga ana e organeve të FFK-së, se ndeshja është duke u përcjellur nga inspektoret e FIFA-së dhe së kujdesi duhet të jetë i veçantë, të njëjtit nuk përfillen këto rekomandime. Këto ishin prova bazë për Komisionin disiplinor që t’i referohet Rregullores së garave neni 39 pika 1, 2, 3. si dhe Rregullores disiplinore neni ; 8 pika 4/c dhe e, neni 29 (rast i rëndë), neni 50 paragrafi 1 pika 3 si dhe neni 51 paragrafi 1 pika 1.”

Drita

Në anën tjetër Drita pas mbledhjes së klubit ka kërkuar nga FFK-ja të qartësojë arsyetimin e saj.

“Të marrim shembull, duke u mbeshtetur në nenin 39 të rregullores së garave pika 3, ceket qartë që: “Organizatori i ngjarjeve sportive është i obliguar të ndërmarrë të gjitha veprimet e nevojshme për sigurimin e ngjarjes sportive, e në veçanti duhet të kujdeset për masat parandaluese të shfaqjes së dhunës dhe sjelljeve të palejuara”.

Informacione shtesë për këtë pikë kërkojmë vetëm për faktin që si klub nuk kemi pasur përgjegjësi organizative.

Tutje duke analizuar Rregulloren Disiplinore përkatësisht nenin 29, 50 dhe 51 vijmë në përfundim se: Neni 29 paraqet “RASTET E RËNDA”, neni 51 pika 1 thotë ; “Në rast të hedhjes së gjësendeve të forta pa pasoja në terren klubi denohet me të holla”.

Pa qartësi kemi këtu sepse neni 29 e konsideron rastin si “TË RËNDË”, ndërsa neni 51 pika 1 rastin e paraqet të lehtë dhe pa pasoja.

Neni 51 pika 3 potencon që; “Ekipi mund të denohet me dy deri në katër ndeshje pa praninë e shikuesve në rast të tentimit të sulmit ndaj personave zyrtar apo futbollistëve të të dyja palëve”.

Të gjithë jemi dëshmitarë që tifozët tanë nuk kanë sulmuar as personelin zyrtarë e as futbollistët. Megjithatë veprimi i paaryshëm nga ana tyre domosdoshmerisht duhet të denohet në mënyre racionale.

Neni 50 të cilit i është referuar FFK-ja tregon qartë që klubi i cili nuk e organizon ndeshjen në pajtim me dispozitat dhe propozicionet e rregullores së garave do të denohet me të holla. Përsëri kërkojmë sqarime shtesë pasi nuk kemi pasur përgjegjësi organizative.

Federata e Futbollit të Kosovës ka shprehur gadishmërinë që një herë e përgjithmonë të zhduken fenomenet negative në futbollin kosovarë. Ne si klub e përgëzojmë kryetarin Agim Ademi dhe të gjithë stafin e tij, gjithashtu i falenderojmë për ndihmën që na kanë ofruar në organizimin e ndeshjeve në arenën ndërkombëtare. Nuk do të lejojmë në asnjë mënyrë që të njolloset klubi ynë dhe të dëmtohet imazhi i superligës së Kosovës. Si klub do të jemi bashkëpunues dhe aleat për të luftuar së bashku çdo sjellje të pahijshme në stadiumet kosovare. Kërkojmë nga FFK mirëkuptim rreth kërkesës tonë, gjithashtu shprehemi në mënyre publike se e respektojmë çdo vendim nga ana e organeve disiplinore dhe i inkurajojmë që me çdo mjet dhe në çdo mënyrë të ballafaqohen me problemet që ka futbolli ynë. Konsiderojmë që shuma e të hollave që detyrohemi të paguajmë është shumë e lartë në raport me standartin financiar të klubeve kosovare. Shpresojmë shumë që kjo kërkesë e klubit tonë për informacione shtesë dhe ri-shqyrtim të vendimit nga shkalla e dyte të merret parasysh. Si klub e rikonfirmojmë besimin në organet e Federatës dhe do të jemi gjithmonë të gatshëm për bashkëpunim korrekt,” ka qenë shkrimi i Dritës botuar në faqen e ekipit në Facebook.

Mbetet të shihet në ditët në vijim se si do të zgjidhet ky rast, derisa sot fillon stinori i ri i Superligës, kurse Drita nesër është vendase ndaj të rikthyerit në elitë, KEK-ut.


KOMISIONI I GARAVE

Drita në disiplinore pas Superkupës

FFK Superliga

Drita në disiplinore pas Superkupës

17/08/18 @ 13:09

FERHAN ASANI

Pritja i pagohet, Hasani milioner

International/Sportistë shqiptarë në botë/Transfere

Pritja i pagohet, Hasani milioner

17/08/18 @ 12:55

EUROPEAN SUPERCUP

Triumfi i Atleticos dhe ‘jeta’ pa Ronaldon e Zidanin për Realin

Champions League/Europa League

Triumfi i Atleticos dhe ‘jeta’ pa Ronaldon e Zidanin për Realin

16/08/18 @ 13:23

LIRIA

Liridon Fetahaj rikthehet në fole

FFK Superliga/Transfere

Liridon Fetahaj rikthehet në fole

15/08/18 @ 22:17

ZYRTARE

Prishtina me përforcim nga Shqipëria

FFK Superliga/FSHF Kategoria Superiore/Transfere

Prishtina me përforcim nga Shqipëria

15/08/18 @ 16:15

TRANSFER

I pesti brazilian te Vëllaznimi

FFK Liga e parë/Transfere

I pesti brazilian te Vëllaznimi

15/08/18 @ 11:05

STADIUMI

Vërejtje të vogla, shpresohet në vendim pozitiv

FFK Superliga/Liga e Kombeve/Përfaqësuesja

Vërejtje të vogla, shpresohet në vendim pozitiv

15/08/18 @ 10:31

SHKËNDIJA - SALZBURG

Shkëndija eliminohet nga gjigandi austriak

Champions League/International

Shkëndija eliminohet nga gjigandi austriak

14/08/18 @ 23:56

NEROAZZURRI

Spalletti nënshkruan vazhdimin

Serie A/Transfere

Spalletti nënshkruan vazhdimin

14/08/18 @ 18:42

SUPER MARIO

Pensionohet edhe Mandzukic

Liga e Kombeve/Russia 2018/Serie A/International

Pensionohet edhe Mandzukic

14/08/18 @ 18:35

LLOGARITË E SKUADRAVE

Sa përfituan Drita e Llapi nga garat evropiane?

Conference League/FFK Superliga

Sa përfituan Drita e Llapi nga garat evropiane?

30/07/21 @ 12:33

MBUSHET ARKA

Përfitimet nga UEFA: Prishtina afro 2 milionëshit

Conference League/FFK Superliga/Champions League/Europa League

Përfitimet nga UEFA: Prishtina afro 2 milionëshit

30/07/21 @ 09:59

FEYENOORD - DRITA

Paraqitja fantastike s’mjafton, Drita eliminohet nga Feyenoordi

Conference League/FFK Superliga

Paraqitja fantastike s’mjafton, Drita eliminohet nga Feyenoordi

29/07/21 @ 22:00

CONFERENCE LEAGUE

Prishtina pëson, por kualifikohet

Conference League/FFK Superliga

Prishtina pëson, por kualifikohet

29/07/21 @ 21:54

BALLKANI

Ballkani zyrtarizon mbrojtësin e Teutës

FFK Superliga/Sportistë shqiptarë në botë

Ballkani zyrtarizon mbrojtësin e Teutës

29/07/21 @ 18:45

PRISHTINA

Qëndrim Zyba operohet me sukses

FFK Superliga

Qëndrim Zyba operohet me sukses

29/07/21 @ 11:29

MIQËSORE

Gjilani fiton miqësoren e fundit kundër Skënderbeut

FFK Superliga

Gjilani fiton miqësoren e fundit kundër Skënderbeut

28/07/21 @ 20:40

11-SHET

Formacionet zyrtare: Skënderbeu - Gjilani

FFK Superliga

Formacionet zyrtare: Skënderbeu - Gjilani

28/07/21 @ 17:11

BALLKANI

Ballkani liron dy futbollistë

FFK Superliga

Ballkani liron dy futbollistë

28/07/21 @ 17:01

MIQËSORE

Pa gola mbyllet miqësorja Rabotniçki-Gjilani

FFK Superliga

Pa gola mbyllet miqësorja Rabotniçki-Gjilani

27/07/21 @ 22:46


 
Të gjitha lajmet nga FFK Superliga